MRiT: serduszko WOŚP oznaczone nr. 1 ma polecieć w kosmos

2024-12-30 13:16 aktualizacja: 2024-12-30, 16:39
Serduszko WOŚP, które wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim w przyszłym roku poleci w kosmos. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Serduszko WOŚP, które wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim w przyszłym roku poleci w kosmos. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Ważące 4,5 g złote serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oznaczone nr. 1 ma w przyszłym roku polecieć w kosmos - poinformował w poniedziałek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Na orbitę ma je zabrać polski astronauta Sławosz Uznański.

""Ignis" - bo taką nazwę nosi ta misja - to "ogień", a każdy, kto zna Jurka Owsiaka i śledził 32 dotychczasowe finały, wie, że w środku zimy jest ogień i energia" - powiedział podczas konferencji Paszyk.

Szef resortu zaznaczył, że WOŚP w ciągu ponad 30 lat swojej działalności wniosła wielki wkład w rozwój polskiej medycyny. Podkreślił, że badania, które Sławosz Uznański ma przeprowadzić podczas misji, również będą miały na to istotny wpływ.

"Kolejna ważna sprawa to połączenie misji kosmicznej z misją społeczną, a więc dzielenie się dobrem z innymi. To że serduszko z numerem 1 znajdzie się w kosmosie, będzie piękną klamrą spinało rozwój i naukę z odruchem serca i pomocą drugiemu człowiekowi" - podkreślił minister.

Sławosz Uznański wskazał, że jako astronauta mógł się zaangażować we współpracę z jedną organizacją charytatywną. "Wybrałem WOŚP, z którym się związałem. Cieszę się, że będziemy mogli zabrać polskie złote serce w kosmos i przywieźć z powrotem" - powiedział.

Uznański zaznaczył, że misja Europejskiej Agencji Kosmicznej umożliwi testowanie polskiej technologii w kosmosie. "Bierzemy udział w budowaniu globalnej gospodarki. Misja kosmiczna to nie tylko astronauta, to setki, a nawet tysiące ludzi, którzy pracują na to, żeby taką technologię ze sobą zabrać" - powiedział. Dodał, że misja kosmiczna może być inspiracją dla młodych inżynierów, którzy za klika lat wejdą na rynek pracy.

Z kolei założyciel WOŚP zwrócił uwagę, że poprzedni finał, podczas którego zebrane środki zostały przeznaczone na wsparcie polskiej onkologii i hematologii odbył się 10 lat temu, a od tego czasu technika medyczna zrobiła ogromny postęp. "To "kosmos". Polscy lekarze, pielęgniarki, laboranci, którzy pracują na oddziałach onkologicznych robią super robotę, mając bardzo dobry sprzęt. 10 lat temu WOŚP przekazał 80 ultrasonografów, które umożliwiły wczesną diagnostykę" - przypomniał założyciel WOŚP.

33 finał WOŚP odbędzie się 26 stycznia 2025 r., a zebrane środki mają zostać przeznaczone na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej. Jak wcześniej poinformował Owsiak, pomoc obejmie osiemnaście oddziałów dziecięcych, siedemnaście hospicjów, pięć ośrodków neurochirurgii onkologicznej, sześć ośrodków chirurgii onkologicznej i cztery zakłady patomorfologii.

Ignis to oficjalna nazwa pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Według prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorza Wrochny, Uznański poleci na orbitę "na wiosnę przyszłego roku, nie wcześniej niż w kwietniu". Podczas misji na ISS Uznański przeprowadzi 13 polskich eksperymentów z zakresu technologii, biologii, medycyny i psychologii, przygotowanych przez polskich naukowców i inżynierów. (PAP)

gkc/ malk/ ep/