Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w sobotę, że z inicjatywy Polski grupa 34 państw uczestniczących w misji pokojowej UNIFIL w Libanie, w tym trzech stałych członków Rady Bezpieczeństwa NZ, wydała 12 października br. w Nowym Jorku wspólne oświadczenie potępiające ostatnie ataki na bazę sił tej misji.
Państwa zaapelowały o natychmiastowe przerwanie ataków i zapewnienie należytej ochrony personelowi ONZ zgodnie z prawem międzynarodowym oraz potwierdziły pełne poparcie dla misji i działań UNIFIL, których głównym celem jest zapewnienie stabilizacji i trwałego pokoju w południowym Libanie i na Bliskim Wschodzie, zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ.
"Jako państwa uczestniczące w misji Tymczasowych Sił ONZ w Libanie (UNIFIL) potwierdzamy nasze pełne poparcie dla misji i działań UNIFIL, których głównym celem jest zapewnienie stabilizacji i trwałego pokoju w południowym Libanie, a także na Bliskim Wschodzie, zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ" - głosi oświadczenie.
Z inicjatywy Polski grupa 34 państw uczestniczących w misji pokojowej @UNIFIL_ w Libanie, w tym trzech stałych członków Rady Bezpieczeństwa 🇺🇳, wydała dziś w Nowym Jorku wspólne oświadczenie potępiające ostatnie ataki na bazę sił tej misji.https://t.co/gjbCadRZpy
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) October 12, 2024
W dokumencie podkreślono, że rola UNIFIL jest szczególnie istotna w świetle eskalacji sytuacji w regionie. "W związku z tym stanowczo potępiamy niedawne ataki na żołnierzy pokojowych UNIFIL. Takie działania muszą zostać natychmiast przerwane i odpowiednio zbadane" - napisano.
"Wzywamy strony konfliktu do uszanowania obecności UNIFIL, co pociąga za sobą obowiązek zagwarantowania bezpieczeństwa personelu w każdym czasie, aby mogły nadal realizować swój mandat i kontynuować swoją pracę mediacyjną i wspierającą pokój i stabilność w Libanie i całym regionie" - zaapelowały państwa uczestniczące w misji UNIFIL.
"Potwierdzamy nasze zaangażowanie we współpracę wielostronną z ONZ w jej centrum. Wzywamy do poszanowania prawa międzynarodowego, w szczególności Karty Narodów Zjednoczonych i stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa" - podkreśliły.
Oświadczenie zostało skierowane do Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa, Przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ Philemona Yanga, Zastępcy Sekretarza Generalnego ds. Operacji Pokojowych Jean-Pierre Lacroix oraz członków Rady Bezpieczeństwa.
W misji UNIFIL służy 10 tys. żołnierzy wojsk pokojowych, w tym ponad 200 Polaków.
Wśród 34 państw, które dołączyły do polskiej inicjatywy są m.in.: Francja, Węgry, Włochy, Hiszpania, Turcja, Chiny, Łotwa, Estonia czy Wielka Brytania.
dk/ aszw/ grg/