MSZ podało nazwiska trojga polskich kandydatów na sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

2024-07-09 22:24 aktualizacja: 2024-07-10, 08:06
4 lipca zakończyła się procedura opiniowania listy kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
4 lipca zakończyła się procedura opiniowania listy kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało nazwiska trojga kandydatów na urząd sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Polski, którzy zostaną przedstawieni Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy.

Jak poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw zagranicznych 4 lipca zakończyła się procedura opiniowania listy kandydatów na urząd Sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Na liście jest trzech kandydatów z Polski, to Anna Adamska-Gallant, Małgorzata Wąsek-Wiaderek i Adam Wiśniewski.

Anna Adamska-Gallant - jak wynika z załączonego biogramu - przez 17 lat pełniła urząd sędziego w Polsce i na Bałkanach, orzekając przede wszystkim w sprawach karnych. W latach 2013-2018 jako sędzia międzynarodowy w ramach misji praworządności Unii Europejskiej w Kosowie rozstrzygała m.in. sprawy o zbrodnie wojenne popełnione w trakcie konfliktów zbrojnych na terenie byłej Jugosławii. W 2015 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego Kosowa. Od 2018 r. pracuje jako niezależna ekspertka do spraw wymiaru sprawiedliwości i rządów prawa m.in. dla Expertise France, Rady Europy oraz Banku Światowego. Doradza w procesie budowania niezależnych sądów w Ukrainie.

Małgorzata Wąsek-Wiaderek, jak podało MSZ, od 2018 r. jest sędzią Sądu Najwyższego orzekająca w Izbie Karnej. W latach 2009–2016 oraz od kwietnia 2024 r. członkini Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego. W kadencji 2014–2016 wskazana przez Polskę jako sędzia ad hoc ETPC. W latach 2012-2016 – członkini Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych.

Adam Wiśniewski to profesor Uniwersytetu Gdańskiego. "Posiada ponad dwadzieścia lat doświadczenia w dziedzinie praw człowieka jako naukowiec, profesor uniwersytecki oraz radca prawny. Od 1988 r. jest zatrudniony w Uniwersytecie Gdańskim jako asystent, następnie adiunkt i profesor uczelni. Od 2010 r. pełni funkcję kierownika Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2015-2023 pełnił funkcję członka Rady Doradczej Balex – międzynarodowej instytucji założonej przez Uniwersytet w Turku oraz Abo Akademi w Finlandii. Od 2024 r. jest członkiem Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych" - napisano w załączonym do biogramu komunikacie

"W dniu 23 lipca 2024 r. godz. 11.00 odbędzie się publiczne spotkanie z kandydatami w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej" - przekazało w komunikacie MSZ.

Przekazanie listy kandydatów Sekretarz Generalnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy planowane jest na 29 lipca 2024 r. (PAP)

gn/