"Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim w Nowym Jorku dyrektor wykonawczy UNOPS Jorge Morrisa da Silva wyraził zadowolenie z zakończenia procedury ratyfikacyjnej w Polsce. Umowa została zawarta 21 września 2023 r." - podkreśliło w komunikacie MSZ.
Jak wskazano, Biuro, które wchodzi w skład struktury Organizacji Narodów Zjednoczonych, zajmie się wdrażaniem programów strukturalnych, zarządzaniem programami finansowymi i zasobami ludzkimi.
Według MSZ instytucja ta będzie w pierwszej kolejności realizować programy na rzecz odbudowy Ukrainy.
"Oczekuje się, że wzmocni obecność polskich firm w programach Narodów Zjednoczonych. Zadania przedstawicielstwa UNOPS w Warszawie będą obejmowały w szczególności wzmocnienie wsparcia udziału polskiego sektora prywatnego w realizacji projektów ONZ, w tym ich efektywnego udziału w zamówieniach publicznych ONZ" - zaznacza MSZ.
Podkreślono, że UNOPS - we współpracy z polskim rządem - będzie mogło wspierać wykorzystanie polskiej wiedzy specjalistycznej, m.in. w sektorach związanych z zieloną transformacją, infrastrukturą energetyczną, transportową czy wodno-kanalizacyjną.
W przyszłości UNOPS ma zatrudniać około stu - głównie polskich - pracowników. Tym samym zwiększają się możliwości zatrudnienia obywateli naszego kraju w strukturach międzynarodowych.
Filia Biura ma działać w Rzeszowie.
Umowa - między Rządem RP a Organizacją Narodów Zjednoczonych w sprawie utworzenia Przedstawicielstwa Biura Narodów Zjednoczonych do spraw Obsługi Projektów w Warszawie - została podpisana w Nowym Jorku 21 września 2023 r. Zgodnie z nią, przedstawicielstwo UNOPS w Warszawie będzie zajmować się wzmocnieniem udziału polskiego sektora prywatnego w realizacji projektów ONZ oraz wdrażaniem projektów na rzecz odbudowy Ukrainy.
Sejm zgodził się na ratyfikację tej umowy w czerwcu 2024, pod koniec lipca ustawę tę podpisał prezydent Andrzej Duda.
Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Obsługi Projektów (UNOPS) to powstała w 1973 roku agencja Narodów Zjednoczonych. Jej podstawowym celem jest wdrażanie projektów infrastrukturalnych i zamówień publicznych dla Systemu Narodów Zjednoczonych, międzynarodowych instytucji finansowych, rządów i innych partnerów na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem działań humanitarnych lub pokojowych. (PAP)
wni/ par/gn/