Mularczyk o obradach Rady Europy dot. mediacji ws. reparacji wojennych: jesteśmy na końcu drogi legislacyjnej

2023-12-01 16:16 aktualizacja: 2023-12-02, 11:35
Arkadiusz Mularczyk. Fot. PAP/Rafał Guz
Arkadiusz Mularczyk. Fot. PAP/Rafał Guz
Na forum Rady Europy pracujemy nad stworzeniem dla państw RE mechanizmu przymusowej mediacji w sprawie zadośćuczynienia po konfliktach wojennych i pojednania - powiedział w piątek PAP wiceminister spraw zagranicznych RP Arkadiusz Mularczyk, uczestniczący w obradach Rady Europy.

"Komisja Prawna i Praw Człowieka Rady Europy pracuje nad raportem lorda Keena w sprawie procesów zadośćuczynienia i pojednania; jestem zachwycony postępami w tym zakresie" – oświadczył Mularczyk.

"Celem tych działań jest wprowadzenie obligatoryjnego mechanizmu, który zobowiąże państwa członkowskie do zaangażowania się w negocjacje przy udziale ekspertów Rady Europy na temat konfliktów z przeszłości i obecnych pod rygorem nałożenia sankcji, jeśli tego nie zrobią. Mamy nadzieję, że ten mechanizm, w mojej ocenie bardzo nowatorski, pomoże nam zmusić Niemcy, aby usiadły do stołu w sprawie rozmów, dotyczących reparacji wojennych należnych Polsce od Niemiec i pomoże rozwiązać wiele innych współczesnych konfliktów" - podkreślił wiceszef MSZ.

Mularczyk przekazał, że rezolucja, której inicjatorem jest Polska, będzie głosowana na forum RE w styczniu w przyszłym roku. Po jej przyjęciu państwa, pod groźbą sankcji finansowych, będą zmuszone przystąpić do mediacji z państwami poszkodowanymi.

„Projekt rezolucji został niemal jednogłośnie poparty w komisji prawnej RE. Odbyłem w tej sprawie wiele spotkań z najważniejszymi przedstawicielami RE: sekretarzem generalnym, przewodniczącym Zgromadzenie, szefami wszystkich frakcji politycznych” – zauważył wiceminister Mularczyk.

„Jesteśmy na końcu drogi legislacyjnej” – zapewnił, wskazując zarazem na potrzebę stworzenia mechanizmów pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i rejestru szkód wojny w Ukrainie. "Rada Europy wychodzi aktywnie z inicjatywą, aby rozwiązać problemy obecnych roszczeń i tych historycznych” – podsumował Mularczyk.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

kgr/