O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Na placu Świętego Piotra rozpoczęła się budowa szopki, przywołującej żłóbek św. Franciszka

Na placu Świętego Piotra rozpoczęła się we wtorek budowa szopki, zgodnie ze zwyczajem wprowadzonym przez św. Jana Pawła II. Tegoroczna szopka będzie nawiązywać do pierwszego żywego żłóbka, jaki powstał 800 lat temu z inicjatywy św. Franciszka z Asyżu. Bożonarodzeniowa choinka zostanie przywieziona z Piemontu na północy Włoch.

Szopka na placu Świętego Piotra w 2000 roku Fot. PAP/EPA/MARIO DE RENZIS
Szopka na placu Świętego Piotra w 2000 roku Fot. PAP/EPA/MARIO DE RENZIS

Jak zapowiedział Gubernator Państwa Watykańskiego, szopka przed bazyliką będzie przywoływać atmosferę i scenerię z 24 grudnia 1223 roku, gdy święty Franciszek po powrocie z Ziemi Świętej postanowił odtworzyć scenę narodzenia Jezusa w małej miejscowości, przypominającej według niego Betlejem. To Greccio koło Rieti w środkowych Włoszech, położone wśród skał, na zboczu góry na wysokości ponad 700 metrów nad poziomem morza.

To tam na życzenie św. Franciszka scenę narodzin Jezusa odtworzyli: małżonkowie Giovanni i Alticana Velita, trzech współbraci Franciszka i kilku okolicznych pasterzy. Tak narodziła się tradycja szopek.

Więcej

Tradycyjny pokaz szopek krakowskich pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Krakowie, fot. PAP/Łukasz Gągulski

Konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską. Ponad 100 prac

W Watykanie powstanie replika Greccio z jego sanktuarium i nawiązaniem do całej okolicy miasta Rieti w stołecznym regionie Lacjum.

Konstrukcję wykonają rzemieślnicy według projektu mistrza sztuki szopkarskiej Francesco Artese. W żłobku znajdą się wykonane z pomalowanej terakoty postaci naturalnej wielkości w szatach z czasów św. Franciszka z Asyżu, czyli z XIII wieku. Będzie tam także jego figura oraz niebieska wstęga, symbolizująca wodę jako źródło życia.

Szopka będzie miała kształt ośmiokąta. To nawiązanie do osiemsetnej rocznicy pierwszego żłóbka oraz zatwierdzenia przez papieża Honoriusza III reguły zakonu świętego Franciszka.

Prawie 25-metrowa choinka zostanie przywieziona do Watykanu w najbliższych dniach z małej alpejskiej miejscowości Macra koło Cuneo w Piemoncie. Drzewko będzie udekorowane między innymi tysiącami kwiatów - szarotek alpejskich, które są symbolem tamtych stron. Ozdoby te, wykonane w duchu ekologicznej encykliki papieża Franciszka „Laudato si’” będą bardzo różnić się od tych z poprzednich lat - podkreślono w Watykanie.

Inaugurację szopki i zapalenie świateł na choince zapowiedziano na 9 grudnia. Zwyczaj ich ustawiania na placu Świętego Piotra wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Szopka bożonarodzeniowa wykonana przez 11-letnią uczennicę szkoły w Starym Gralewie, fot. Muzeum w Sierpcu/D. Krześniak

    Z muzeum w Sierpcu na wystawę w Watykanie trafi szopka bożonarodzeniowa zbudowana przez 11-latkę

  • Ruchoma szopka w Kielanówce. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Największa podkarpacka szopka [NASZE WIDEO]

  • Szopka ludowa w Muzeum Wsi Radomskiej. Fot. PAP/Paweł Stępniewski

    Święta Rodzina, Trzej Królowie, aniołowie, pasterze, zwierzęta. Ludowa szopka bożonarodzeniowa w Radomiu [NASZE WIDEO]

  • Żywa szopka. Fot. PAP/ Łukasz Gągulski
    Specjalnie dla PAP

    800 lat żywej szopki – franciszkanie zapraszają do wspólnego świętowania

Serwisy ogólnodostępne PAP