Najszybsza kobieta na świecie będzie miała swoje święto. Julien Alfred uhonorowana po igrzyskach w Paryżu

2024-09-12 09:22 aktualizacja: 2024-09-12, 12:25
Julien Alfred celebruje zdobycie złotego medalu na igrzyskach w Paryżu, fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
Julien Alfred celebruje zdobycie złotego medalu na igrzyskach w Paryżu, fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
27 września będzie na karaibskiej wyspie Saint Lucia "Dniem Julien Alfred", czyli sprinterki, która w Paryżu zdobyła dwa pierwsze medale olimpijskie dla tego kraju - złoto na 100 m i srebro na 200 m. O ustanowieniu święta narodowego poinformował premier Philip J. Pierre.

Alfred po paryskich sukcesach nie dotarła jeszcze do wyspiarskiego kraju. Uczestniczyła w mityngach Diamentowej Ligi, a ostatni start ma zaplanowany w najbliższy weekend, gdy w Brukseli odbędą się finałowe zawody tej rywalizacji w 2024 r.

23-letnia sprinterka ma przybyć do rodzinnego kraju 24 września. Wtedy rozpoczną się kilkudniowe uroczystości honorujące jej niesamowity wyczyn.

Zaplanowano oficjalny przejazd z lotniska, rajdy samochodowe, odsłonięcie muralu z podobizną dwukrotnej medalistki olimpijskiej, wizyty w szkołach. Kulminacją fetowania największego sportowego sukcesu tego wyspiarskiego kraju należącego do brytyjskiej Wspólnoty Narodów, w którym mieszka 178 tysięcy ludzi, będzie dzień 27 września - podała strona sportsmax.tv.

"Julien Alfred Day" zakończy darmowy koncert, który odbędzie się wieczorem na stadionie "Daren Sammy Cricket Ground" w Gros Islet, mogącym pomieścić 20 tysięcy fanów. Rozgrywane są na nim mecze piłki nożnej i krykieta. Oczywiście przed koncertem pojawi się mistrzyni olimpijska.

W finale w Paryżu czasem 10,72 zdobyła złoto, wyprzedzając jedną z faworytek Amerykankę Sha'Carri Richardson (10,87), i poprawiła rekord życiowy. Kilka dni później 23-latka pobiegła po srebro na 200 m (22,08), przegrywając tylko z zawodniczką USA Gabrielle Thomas (21,83).

Tym samym Alfred zdobyła dwa pierwsze medale w historii startów sportowców Saint Lucia na letnich igrzyskach olimpijskich - przedstawiciele karaibskiej wyspy są obecni na IO od rywalizacji w Atlancie (1996).

olga/ krys/ sma/