O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Największe wybory na świecie. Partia premiera Indii zdobyła 44 proc. mandatów w niższej izbie parlamentu

Indyjska Partia Ludowa (BJP), której liderem jest premier Narendra Modi, zdobyła 241 z 543 mandatów w niższej izbie parlamentu Indii, czyli 44 proc. głosów. Główne ugrupowanie opozycji, Indyjski Kongres Narodowy (INC), uzyskało 99 mandatów (18 proc.) - podała we wtorek Indyjska Komisja Wyborcza we wstępnym komunikacie.

Premier Indii Narendra Modi, fot. PAP/EPA/HARISH TYAGI
Premier Indii Narendra Modi, fot. PAP/EPA/HARISH TYAGI

Jak pisze agencja AP, oczekuje się, że ostateczne rezultaty będą znane najwcześniej w środę.

Koalicja Narodowy Sojusz Demokratyczny (NDA), tworzona przez BJP wraz z innymi partiami, zdobyła łącznie 292 mandaty. Sojusz ponad 20 stronnictw opozycyjnych o nazwie INDIA (Indian National Developmental Inclusive Alliance) uzyskał natomiast 232 mandaty - wynika ze wstępnych komunikatów komisji wyborczej. Większość parlamentarna w Izbie Ludowej to 272 miejsca.

BJP w 2014 roku uzyskała 282 mandaty, a w 2019 roku – 303. W wyniku poprzednich wyborów NDA dysponowała 352 miejscami w parlamencie.

Tegoroczne rezultaty są oceniane przez kierownictwo BJP jako znacznie poniżej oczekiwań, bowiem podczas kampanii wyborczej partia Modiego stawiała sobie za cel uzyskanie 400 mandatów - zauważyła brytyjska stacja BBC.

Głównym wyzwaniem dla BJP była utworzona w 2023 roku koalicja INDIA. Na jej czele stoi INC, największe ugrupowanie opozycji. W 2019 roku uzyskało ono zaledwie 52 mandaty. Kluczowymi politykami opozycji są przewodniczący INC Mallikarjun Kharge, a także rodzeństwo Rahul i Priyanka Gandhi, dzieci byłego premiera Indii Rajiva Gandhiego.

Komisja Wyborcza podała w poniedziałek, że w wyborach powszechnych zagłosowało 642 mln z 968 mln zarejestrowanych wyborców. Całkowita frekwencja wyniosła 58 proc.

Komisarz główny ds. wyborów Rajiv Kumar ocneił, że oznacza to pobicie rekordu świata pod względem liczby oddanych głosów. "To historyczny moment dla nas wszystkich" – oznajmił.

Frekwencja w poprzednich wyborach w 2019 roku wyniosła 67,4 proc.

W ostatnich dniach podczas liczenia głosów pojawiły się sugestie, że sojusz partii na czele z BJP Modiego prawdopodobnie nie zdobędzie 2/3 mandatów w parlamencie, co stanowi większość konstytucyjną.

We wtorek akcje na indyjskiej giełdzie osiągnęły najniższą wartość od kwietnia 2020 roku. Indeksy Nifty 50 i BSE spadły aż o 5,4 proc. w ciągu dnia. Gwałtownie obniżyła się też wartość rupii w stosunku do dolara.

Siedmioetapowe wybory parlamentarne rozpoczęły się 19 kwietnia i zakończyły 1 czerwca. Przebiegało w bardzo trudnych warunkach pogodowych – w maju w północnych i północno-zachodnich stanach Indii odnotowano temperaturę sięgającą niemal 50 stopni Celsjusza. (PAP)

sma/

Zobacz także

  • Amerykański patrol graniczny. Fot. EPA/ALLISON DINNER

    Rząd Indii deklaruje gotowość na współpracę z USA. Chodzi o deportacje

  • Manmohan Singh. Fot. PAP/EPA/HARISH TYAGI

    Zmarł były premier Indii Manmohan Singh

  • Gukesh Dommaraju. Fot. PAP/EPA/HOW HWEE YOUNG

    Najmłodszy mistrz świata w szachach. Został nim 18-letni Gukesh [WIDEO]

  • Etapy zaćmienia słońca Fot. PAP/EPA/FRANCISCO GUASCO

    Jutro start satelitów misji Proba-3. W jej tworzeniu brali udział Polacy [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP