NBP: w tym roku wynagrodzenia wzrosną o 12,8 proc. rdr

2023-11-10 10:37 aktualizacja: 2023-11-10, 11:22
Projekcja inflacji i PKB została opracowana w Departamencie Analiz i Badań Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego. Fot. PAP/Rafał Guz
Projekcja inflacji i PKB została opracowana w Departamencie Analiz i Badań Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego. Fot. PAP/Rafał Guz
Wynagrodzenia wzrosną w tym roku o 12,8 proc. rok do roku, w 2024 roku zwiększą się o 9,3 proc. rdr, a w 2025 roku o 6,8 proc. - podano w opublikowanym w piątek raporcie o inflacji NBP.

"Przełożenie wzrostu wynagrodzeń na spożycie będzie w 2024 r. zwiększał wysoki wzrost płacy minimalnej, silniej poprawiający sytuację dochodową gospodarstw domowych o relatywnie wyższej krańcowej skłonności do konsumpcji" - poinformował bank centralny w raporcie o inflacji. Wskazano, że w ślad za spadkiem inflacji, w horyzoncie projekcji dynamika nominalnych wynagrodzeń będzie obniżać się z obserwowanego obecnie dwucyfrowego poziomu. Scenariusz ten wspiera słabnąca presja płacowa, na który wskazują wyniki Szybkiego Monitoringu NBP.

"Presję płacową w horyzoncie projekcji będzie również łagodzić założona rosnąca obecność migrantów z Ukrainy i innych krajów na polskim rynku pracy oraz prognozowany wzrost stopy bezrobocia" - dodano .

NBP: roczna dynamika cen w 2023 r. w przedziale 11,3–11,5 proc., a PKB minus 0,1–0,6 proc.

Projekcję przygotowano przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniono dane do 23 października br. – zaznaczył bank centralny.

W raporcie o inflacji poinformowano, że roczna dynamika cen z 50-proc. prawdopodobieństwem wyniesie w br. 11,3–11,5 proc., w 2024 r. 3,2–6,2 proc. oraz 2,2–5,3 proc. w 2025 r. - przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP.

"Przy założeniu utrzymania stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie (w tym stopie referencyjnej równej 5,75 proc.) inflacja CPI powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP – określonego jako 2,5 proc. +/- 1 pkt proc. – pod koniec horyzontu projekcji" - podał bank centralny.

W listopadowym raporcie wskazano, że roczne tempo wzrostu PKB znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale minus 0,1 proc. – 0,6 proc. w 2023 r.

W dokumencie "Raport o inflacji – listopad 2023 r. podano, że roczne tempo wzrostu PKB, według projekcji, znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 1,9 proc. – 3,8 proc. w 2024 r., oraz 2,4 proc. – 4,7 proc. w 2025 r.

Projekcja inflacji i PKB została opracowana w Departamencie Analiz i Badań Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego.
 

NBP: w III kwartale br. zadłużenie kredytowe gospodarstw domowych spadło o 3,1 proc. r/r 

Zadłużenie kredytowe gospodarstw domowych w III kwartale br. spadło o 3,1 proc. rdr, po spadku o 4,5 proc. rdr w II kwartale i 4,9 proc. w I kwartale br., w warunkach wyższego oprocentowania kredytów, niż średnio w poprzednich latach - wynika z opublikowanego w piątek raportu o inflacji NBP.

Dodano, że dynamika stanu kredytów mieszkaniowych – pomimo wyższego popytu związanego w szczególności z uruchomieniem tzw. programu "Bezpieczny Kredyt" – była nadal ujemna (wyniosła ona minus 4,6 proc. r/r w trzecim kwartale wobec minus 5,6 proc. r/r w drugim kwartale i minus 5,3 proc. r/r w pierwszym kwartale br.), pozostając pod wpływem m.in. zwiększonych nadpłat i wcześniejszych spłat kredytów złotowych oraz zmniejszającego się stanu kredytów walutowych.

W dokumencie "Raport o inflacji – listopad 2023 r." podano też, że dynamika zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych – w warunkach ograniczonego popytu konsumpcyjnego oraz ponownego zaostrzenia kryteriów przyznawania – była nadal relatywnie niska, choć wzrosła, czemu sprzyjała pewna poprawa nastrojów konsumentów (dynamika wyniosła 1,7 proc. r/r w trzecim kwartale wobec 0,0 proc. r/r w drugim kwartale i minus 1,3 proc. r/r w pierwszym kw. br.(PAP)

(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski
gn/

TEMATY: