O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Badania kliniczne nad amantadyną trwają, obecnie nie ma potwierdzenia skuteczności leku

Badania kliniczne nad amantadyną trwają, na ten moment nie ma potwierdzenia skuteczności leku. Przedstawienie wstępnych wyników będzie możliwe po osiągnięciu statystycznie istotnej liczby zrekrutowanych i przebadanych pacjentów – przekazało Ministerstwo Zdrowia w reakcji na pismo resortu sprawiedliwości.

Trwają badania nad amantadyną. Fot. PAP/ Roman Zawistowski
Trwają badania nad amantadyną. Fot. PAP/ Roman Zawistowski

Wiceminister sprawiedliwości i pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Marcin Warchoł, w liście do szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego zwrócił się z prośbą o podjęcie zdecydowanych działań, by przyspieszyć badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19. "Z informacji, które otrzymuję, wynika, że są zablokowane" – napisał wiceminister.

Więcej

Fot. PAP/Leszek Szymański

Pakiet zaostrzeń w związku ze świętami i mutacją Omikron - jutro lub pojutrze

Resort zdrowia pytany w poniedziałek przez PAP o komentarz do pisma Warchoła wskazał, że badania kliniczne nad amantadyną prowadzone są obecnie przez dwa podmioty - Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie oraz Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach.

"Na ten moment badania nie potwierdzają skuteczności leku. Jednocześnie przedstawienie wstępnych wyników będzie możliwe po osiągnięciu statystycznie istotnej liczby zrekrutowanych i przebadanych pacjentów" – przekazał rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.

Wiceminister sprawiedliwości stwierdził w swoim w liście, że od wielu miesięcy mamy do czynienia z "przerażającymi liczbami" zmarłych zakażonych koronawirusem. Wskazał, że z nadzieją przyjął ubiegłoroczną decyzję ministra zdrowia o rozpoczęciu badań amantadyny finansowanych przez Agencję Badań Medycznych.

"Jestem wdzięczny, że odpowiedział pan wówczas na rozmowę, którą przeprowadził z mojej inicjatywy z panem pan minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i apel, jakie skierowałem do pana o przeprowadzenie takich badań" - zaznaczył.

Jak dodał, "dziś z niepokojem" odbiera informacje, że "te badania są blokowane". "Część ośrodków naukowych nawet nie rozpoczęła rekrutacji pacjentów do badań, 13 z nich zrekrutowało zaledwie 8 proc. i tylko koordynujący badania Uniwersytet Medyczny w Katowicach zrekrutował pacjentów ponad plan. (...) Dzieje się tak w sytuacji, gdy szpitale są pełne zakażonych, a liczba osób zapadających na COVID-19 sięga ponad 27 tys. dziennie" - napisał.

Warchoł spytał ministra zdrowia, "czy zna przyczyny tej obstrukcji". "Czy jej powodem może być fakt, że amantadyna jest lekiem ogólnodostępnym i tanim? Nie przynosi koncernom farmaceutycznym takich zysków, jak nowo wynalezione szczepionki, ponieważ czas jej ochrony patentowej już upłynął. Czy mogą być one blokowane przez wpływowe osoby ze środowiska lekarskiego, które od początku kwestionowały skuteczność amantadyny, a nawet podkreślały jej szkodliwość?" - kontynuował.

Warchoł: należy szukać każdej możliwości, która pozwoli na ratowanie chorych

Autor listu zaznaczył, że ze zrozumieniem przyjmuje to, iż zarówno minister zdrowia, jak i eksperci "wskazują Polakom na szczepionki jako broń w zwalczaniu koronawirusa". Podkreślił, że z dostępnych danych wynika, iż istotnie obniżają one śmiertelność i poważne powikłania. "To ważne, że stwarza pan możliwość korzystania z nich" - zwrócił się do ministra Niedzielskiego.

Jednocześnie - w jego opinii - należy szukać każdej możliwości, która pozwoli na ratowanie chorych, "dlatego tak konieczne jest szybkie uzyskanie wiarygodnej, naukowej odpowiedzi, czy amantadyna jest rzeczywiście skuteczna w leczeniu COVID-19". Warchoł zaapelował do Niedzielskiego "o interwencję ws. przyspieszenia badań". "Stawką jest bowiem ludzkie życie" - dodał. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

mar/
 

Zobacz także

  • Punkt szczepień. Fot. PAP/Marek Zakrzewski

    Trwa spór z Pfizerem, który żąda od Polski ponad 5,6 mld zł. Wiceminister ujawnia szczegóły

  • Sędzia Arleta Konieczna i radca prawny Radosław Cegła

    19-latka miała doznać powikłań po szczepieniu przeciw Covid-19. Chce zadośćuczynienia od Skarbu Państwa

  • Pielęgniarka podczas szczepienia, fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Lekarka oskarżona w związku ze śmiercią chorej na COVID-19 pielęgniarki

  • Ból brzucha Fot. PAP/Archiwum Kalbar

    Pokłosie COVID-19. Wzrosła liczba osób cierpiących na przewlekłe bóle

Serwisy ogólnodostępne PAP