Rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska przekazała, że z ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy, która połączyła funkcjonujące już odcinki autostrady A2 codziennie korzysta kilkadziesiąt tysięcy kierowców. Zarówno mieszkańców Stolicy, jak i kierowców jadących tranzytem. "Od 20 grudnia 2021 r. przez tunel przejechało ponad 1,2 mln pojazdów. Więcej kierowców jeździ w kierunku Terespola - to ponad 660 tysięcy. W kierunku Poznania to nieco ponad 580 tysięcy" - podała Małgorzata Tarnowska.
"Po okresie świąteczno-noworocznym ruch na Południowej Obwodnicy Warszawy jeszcze się nie ustabilizował. Po upływie kolejnych kilku miesięcy, będziemy mogli wskazać bardziej miarodajne wynik natężenia ruchu" - zaznaczyła rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA.
Przypomniała, że z chwilą otwarcia tunelu uruchomiony został odcinkowy pomiar prędkości. "To bardzo pomocne narzędzie do mobilizacji kierowców, aby ci przestrzegali ograniczenia prędkości. Do dziś nie odnotowaliśmy żadnej kolizji ani wypadku" - podkreśliła.
Od momentu otwarcia urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały ponad 8 tys. przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości
Z kolei rzeczniczka Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak poinformowała, że od momentu otwarcia do 19 stycznia urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały ponad 8 tys. przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości (w kierunku Poznania - 5113 wykroczeń, w kierunku Terespola – 2891 wykroczeń). "Zdecydowana większość zarejestrowanych naruszeń – ok. 65 proc., dotyczy przekroczenia prędkości w najniższym progu tj. pomiędzy 11 a 20 km/h godzinę więcej niż obowiązujące ograniczenie prędkości" - zaznaczyła Monika Niżniak.
"124 kierujących przekroczyło dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km na godzinę więcej niż obowiązujący w tunelu limit prędkości. Trwa weryfikacja zarejestrowanych wykroczeń i już do właścicieli pojazdów skierowano blisko 6,8 tys. wezwań" - dodała rzeczniczka GITD.
Małgorzata Tarnowska przypomniała również, że w tunelu obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h. "Ponadto należy trzymać odpowiedni dystans do poprzedzającego auta oraz unikać zmian pasa ruchu. Nie wolno się zatrzymywać" - wskazała rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA.
"Sytuacja w tunelu jest monitorowana przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu"
"Sytuacja w tunelu jest monitorowana przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pracownicy Centrum Zarządzania Tunelem (CZT) mają podgląd z 134 kamer zamontowanych wewnątrz i na wlotach obiektu. Wizyjny system dozoru ma funkcję automatycznego wykrywania określonych zdarzeń, np. pojawienie się pieszego, zatrzymanie pojazdu lub jazdę pod prąd. Algorytmy są w stanie identyfikować, monitorować i zgłaszać sytuacje oraz obiekty mogące stanowić potencjalne ryzyko wypadku lub pożaru. Przekonali się o tym nieodpowiedzialni kierowcy, których niebezpieczne zachowania pokazaliśmy na filmie" - tłumaczyła Tarnowska dodając, że dostęp do monitoringu, oprócz CZT, mają również Komenda Stołeczna Policji oraz Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawa.(PAP)
Autor: Bartłomiej Figaj
dsk/