Fuzja PKN Orlen z Lotosem i PGNiG. Komisja ds. służb specjalnych poznała szczegóły

2022-01-25 16:09 aktualizacja: 2022-01-25, 22:25
Przewodniczący komisji ds. służb specjalnych Waldemar Andzel Fot. PAP/Leszek Szymański
Przewodniczący komisji ds. służb specjalnych Waldemar Andzel Fot. PAP/Leszek Szymański
Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznała się z informacjami resortów, służb specjalnych o fuzji PKN Orlen z Lotosem i PGNiG i jej wpływie na bezpieczeństwo narodowe - powiedział PAP po wtorkowym posiedzeniu przewodniczący komisji Waldemar Andzel (PiS).

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznała się we wtorek z informacjami ministra koordynatora służb specjalnych, ministra aktywów państwowych, szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu oraz przedstawicieli zarządów spółek na ten temat.

"Z perspektywy bezpieczeństwa narodowego fuzja jest korzystna dla firm i dla Polski. To połącznie gwarantuje większe bezpieczeństwo energetyczne i paliwowe państwa" - powiedział PAP Andzel.

"Zapoznaliśmy się z tymi informacjami jako komisja. Trzeba powiedzieć, że dobrze, że ta fuzja się dokonała, to jest w interesie państwa, a także rozwoju spółek. Tworzona jest duża spółka, która gwarantuje to bezpieczeństwo krajowe. Po fuzji firma będzie się rozwijała i po konsolidacji będzie miała europejski, a nawet światowy wymiar" - dodał.

Umowa o połączeniu 

Od maja 2021 obowiązuje umowa o połączniu PKN Orlen, Grupy Lotos oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ze Skarbem Państwa, na podstawie której PKN Orlen przejmie kontrolę nad Lotosem i PGNiG. PKN Orlen ma przejąć cały majątek Grupy Lotos oraz PGNiG.

PKN Orlen spodziewa się finalizacji fuzji z Grupą Lotos na przełomie czerwca i lipca 2022 roku. Również do połowy roku powinna potrwać operacja reorganizacji PGNiG, co następnie powinno ułatwić prowadzone połączenie z PKN Orlen i Grupą Lotos.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

mar/