Kolejne kraje wzywają swoich obywateli do pilnego opuszczenia Ukrainy

2022-02-11 21:28 aktualizacja: 2022-02-12, 07:53
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Holandia, Łotwa, Norwegia, czy Izrael wezwały swoich obywateli do niezwłocznego opuszczenia Ukrainy. Brytyjski rząd również wydał podobny komunikat. Odradził też wszelkie podróże do tego kraju. Jak ocenił, koncentracja sił rosyjskich przy granicy z Ukrainą coraz bardziej zwiększa zagrożenie działaniami militarnymi.

Rząd w Londynie wezwał obywateli brytyjskich do niezwłocznego opuszczenia Ukrainy, gdy dostępne są jeszcze środki transportu.

Także Łotwa wezwała w piątek swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy. MSZ w Rydze uzasadnia to "poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ze strony Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą i wiarygodną groźbą eskalacji". Resort uściślił, że ambasada Łotwy na Ukrainie pracuje w pełnym zakresie, ale jest też przygotowana na funkcjonowanie w trybie awaryjnym.

Do opuszczenia Ukrainy i powstrzymania się od wyjazdów do regionów tego kraju w pobliżu granicy z Rosją i Białorusią wzywa również Norwegia.

"Ze względu na poważną i nieprzewidywalną sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie ministerstwo spraw zagranicznych odradza wszelkie podróże na Ukrainę i zachęca obywateli Norwegii do opuszczenia tego kraju" – napisano w oświadczeniu MSZ w Oslo. Resort dodał, że odradza także podróżowanie do Rosji na tereny położone bliżej niż 250 km od granicy z Ukrainą oraz wszelkie podróże na Białoruś z wyjątkiem Mińska.

Rząd w Holandii poradził swoim rodakom, by możliwie jak najszybciej opuścili Ukrainę ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem - poinformował w piątek krajowy nadawca BNR, powołując się na słowa ambasadora w Kijowie. 

Według BNR o zaleceniu opuszczenia kraju przez Holendrów mówił ambasador Jennes de Mol na spotkaniu online ze społecznością niderlandzką na Ukrainie, które odbyło się w piątek po południu.

Pilny apel o opuszczenie Ukrainy

Rzecznik MSZ wyjaśnia, że wystąpienie ambasadora ma charakter pilnego apelu, ale nie oznacza rozpoczęcia ewakuacji. „Każdy musi samodzielnie ocenić, czy jego pobyt jest niezbędny” – mówił w piątek dziennikarzom.

Biuro prasowe MSZ przekazało mediom informację, że w niderlandzkim konsulacie we Lwowie powstało centrum pomocy kryzysowej. Holendrzy będą mogli uzyskać tam pomoc konsularną w sytuacji, gdyby przestała działać ambasada w Kijowie.

Izraelskie MSZ poinformowało, że rodziny personelu dyplomatycznego na Ukrainie zostaną ewakuowane z powodu zagrożenia wojną.

W oświadczeniu MSZ czytamy, że "w związku z pogarszającą się sytuacją na Ukrainie MSZ radzi obywatelom izraelskim przebywającym na Ukrainie rozważenie powrotu, a w każdym razie powstrzymanie się od zbliżania się do miejsc-punktów zapalnych". "Ministerstwo zaleca również, by obywatele Izraela planujący przyjazd na Ukrainę rozważyli powstrzymanie się od tego w obecnym czasie" - zaznaczono. (PAP)

mmi/