Skąd takie wichury nad Polską? Synoptyk IMiGW wyjaśnia

2022-02-21 17:34 aktualizacja: 2022-02-21, 17:43
Fot. PAP/Mateusz Marek
Fot. PAP/Mateusz Marek
Gwałtowne zjawiska pogodowe jak wichury, których doświadczaliśmy w ostatnich dniach, związane są z aktywnymi, głęboki niżami - wyjaśnił w rozmowie z PAP synoptyk IMiGW Szymon Ogórek i dodał, że zaskakujące jest pojawienie się zimą trąb powietrznych.

Niż atmosferyczny jest układem barycznym, w którym ciśnienie atmosferyczne maleje w kierunku jego środka, powietrze ochładza się i pojawiają się chmury oraz opady. "Z niżami związana jest duża różnica ciśnienia atmosferycznego, która jest kluczowa. Ta różnica odpowiada za wiatr. Im większa różnica, tym większa wytwarza się siła, która kieruje ruchem poziomym powietrza - czyli właśnie wiatrem" - wyjaśnił synoptyk.

Dodał, że ciśnienie atmosferyczne, czyli powietrze, które naciska na ziemię, ma różną temperaturę. "Powietrze, które jest ciepłe unosi się do góry, a chłodne opada. I tak następują ruchy powietrza, które generują zmiany ciśnienia" - powiedział.

"Jeżeli mamy do czynienia z głębokim, aktywnym niżem, to ciśnienie atmosferyczne w tym niżu dąży do tego, aby wyrównać poziomy pomiędzy ośrodkiem niżu, a jego zewnętrznym poziomem. Im większa różnica ciśnienia, tym większa jest prędkość wiatru" - powiedział i dodał, że "do takiej sytuacji doszło właśnie w ostatnich dniach, co spowodowało silny wiatr i wichury nad całą Polską".

"Przykładowo na północy kraju mamy dużo niższe ciśnienie, niż na południu, to siłą rzeczy taka sytuacja będzie powodować silny wiatr. Dzisiaj mamy kolejny niż o nazwie Antonina. Nasuwanie tego niżu nad kraj sprawia, że ponownie zwiększa się ta różnica ciśnienia, co jest siłą napędową wiatru" - ocenił.

Wyże powodują spokojniejszą pogodę

Według synoptyka, wyże zazwyczaj powodują spokojniejszą pogodę. "Jeżeli wyż obejmuje dany obszar kraju, to im bliżej centralnej części wyżu, tym pogoda będzie spokojniejsza. Natomiast dość często się zdarza, że na obrzeżach wyżu pogoda już może być inna" - dodał.

Podkreślił, że "niże zdecydowanie częściej występują zimą, kiedy cieplejsze morze wolniej się wychładza, ogrzane od wody powietrze unosi się do góry i powstaje niż, co sprzyja powstawaniu silnych wiatrów i wichur". "To, co jest zaskakujące, to pojawienie się trąb powietrznych w tym okresie. W minionym tygodniu mieliśmy osiem trąb powietrznych. Jest to coś, co się rzadko zdarza. Aktywność burzowa w tym sezonie zimowym jest zadziwiająco wysoka" - podsumował.(PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

mar/