Szef Rady Europejskiej: konieczna mobilizacja społeczności międzynarodowej dla powstrzymania rosyjskiej przemocy

2022-02-25 12:10 aktualizacja: 2022-02-25, 14:03
Charles Michel. Fot. GEERT VANDEN WIJNGAERT/ POOL PAP/EPA
Charles Michel. Fot. GEERT VANDEN WIJNGAERT/ POOL PAP/EPA
Konieczna jest mobilizacja społeczności międzynarodowej dla obrony prawa i powstrzymania rosyjskiej przemocy - napisał w piątek na Twitterze, po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenkim, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

"Rozmawiałem z prezydentem Zełenskim, gdy Kijów jest ciągle atakowany przez siły rosyjskie. Wzywam Kreml, aby natychmiast zatrzymał przemoc. Trzeba natychmiast zmobilizować społeczność globalną do ochrony prawa międzynarodowego" - napisał Michel.

 

Z ukraińskim przywódcą rozmawiała również w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Dziś rano rozmawiałam z odważnym prezydentem Zełenskim, który nadal stoi na czele swojego kraju w obliczu rosyjskiej inwazji. W tym trudnym czasie zapewniałam go o naszej solidarności i wsparciu" - poinformowała szefowa KE.

Zełenski: jeszcze nie wszystkie możliwości odnośnie sankcji zostały wykorzystane

Ukraiński prezydent przekazał z kolei przewodniczącej Komisji, że jeszcze nie wszystkie możliwości sankcji zostały wyczerpane i zaapelował o nasilenie presji na Rosję.

"Presja na Rosję musi zostać zwiększona" – napisał Zełenski na Twitterze.

Dodał, że jest wdzięczny Von der Leyen za podjęcie decyzji o dodatkowej pomocy finansowej.

Kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji

W nocy z czwartku na piątek unijni przywódcy uzgodnili w Brukseli kolejny pakiet sankcji przeciwko Rosji.

"Pakiet ten obejmuje sankcje finansowe wymierzone w 70 proc. rosyjskiego rynku bankowego i kluczowe przedsiębiorstwa państwowe, w tym w sektorze obronnym. Po drugie, naszym celem jest sektor energetyczny, kluczowy obszar gospodarczy, na którym szczególnie korzysta państwo rosyjskie. Nasz zakaz eksportu uderzy w sektor naftowy, uniemożliwiając Rosji modernizację rafinerii. Po trzecie: zakazujemy sprzedaży samolotów i sprzętu rosyjskim liniom lotniczym. Po czwarte, ograniczamy dostęp Rosji do kluczowych technologii, takich jak półprzewodniki czy najnowocześniejsze oprogramowanie. Wreszcie: wizy. Dyplomaci i pokrewne grupy oraz ludzie biznesu nie będą już mieli uprzywilejowanego dostępu do Unii Europejskiej" - informowała Ursula von der Leyen po zakończeniu szczytu.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowiedział się przeciwko odcięciu Rosji od globalnego systemu bankowego SWIFT.

"Bardzo ważne jest, abyśmy zgodzili się na te środki, które zostały przygotowane – i zachowali wszystko inne na wypadek sytuacji, w której konieczne może być wyjście poza to" – powiedział dziennikarzom Scholz, odpowiadając na pytanie, czy należy odciąć Rosję od SWIFT.

Tusk: sankcje UE "są udawane".

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk ocenił, że sankcje UE "są udawane".

"W tej wojnie wszystko jest prawdziwe: szaleństwo i okrucieństwo Putina, ukraińskie ofiary, bomby spadające na Kijów. Tylko wasze sankcje są udawane. Zhańbiły się te rządy UE, które blokowały trudne decyzje (m.in. Niemcy, Węgry, Włochy)" - ocenił były szef polskiego rządu w piątek na Twitterze.

Autor: z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

mj/