O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ciężki przebieg COVID-19 może skomplikować ciążę

Nowa analiza wskazuje, że ciężka postać COVID-19 zwiększa ryzyko cesarskiego cięcia, przedwczesnego porodu, a nawet urodzenia martwego dziecka. Naukowcy namawiają do szczepień.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Aleksander Koźmiński
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Aleksander Koźmiński

Autorzy opracowania opublikowanego w piśmie „Acta Obstetricia Et Gynecologica Scandinavica” przestrzegają przed komplikacjami, jakie mogą spotkać ciężarne kobiety z ciężkim COVID-19.

Swoje wnioski wyciągnęli po analizie danych na temat prawie 4,5 tys. ciężarnych kobiet hospitalizowanych w Wielkiej Brytanii z powodu objawowego COVID-19.

Ryzyko porodu przed 32. tygodniem było prawie 11 razy wyższe, przed 28. tygodniem - ponad 12 razy, ryzyko cesarskiego cięcia przed porodem - prawie 9 razy wyższe, urodzenia martwego dziecka - 2,5 raza, leczenia na neonatologicznym oddziale intensywnej terapii - prawie 12 razy.

22 kobiety zmarły, wszystkie miały ciężką postać choroby. 59 dzieci przyszło na świat martwych, a 10 noworodków zmarło krótko po porodzie.

Niecałe 14 proc. kobiet miało ciężką postać choroby. W tej grupie był większy odsetek pacjentek w wieku powyżej 30 lat, z nadwagą lub otyłością, cukrzycą ciążową oraz mieszanej rasy.

„Analiza ta pokazuje, że niektóre ciężarne kobiety przyjęte do szpitala z COVID-19 mierzą się z podniesionym ryzykiem ciężkiego przebiegu tej choroby. Ponownie wyniki wskazują na ochronne działanie szczepionek przed ciężką postacią i negatywnymi skutkami dla matki i dziecka - mówi współautor opracowania Marian Knight z University of Oxford. - Badanie to podkreśla znaczenie interwencji promujących szczepienia nakierowanych szczególnie na osoby szczególnie zagrożone” - dodaje.

Więcej informacji: https://www.bmj.com/content/376/bmj.o480 (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/ 

Zobacz także

  • Kury. Fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk

    Zakażenia ludzi wirusami ptasiej grypy. Gdzie i jak często występują?

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

    Polscy podróżnicy nieprzygotowani do wyjazdów w tropiki

  • Pacjentka oddziału geriatrycznego. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

    Światowy Dzień Choroby Parkinsona. W Polsce żyje z nią prawie 100 tys. osób

  • Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Rak jądra to nie wyrok - regularne samobadanie może uratować życie

Serwisy ogólnodostępne PAP