Konsultacje rozpoczęły się od spotkania w cztery oczy premierów, a następnie odbędzie się spotkanie delegacji rządów Polski i Rumunii. Na godz. 11.00 zaplanowano sesję planarną pod przewodnictwem Morawieckiego i Ciuca. Natomiast przed godz. 13.00 planowane jest spotkanie premierów z mediami. Premier Rumunii spotka się też z prezydentem Andrzejem Dudą.
Spotkanie rządów dwóch największych państw wschodniej flanki NATO
Wśród tematów spotkania mają być relacje dwustronne, kwestie bezpieczeństwa i obrony, sprawy z agendy UE oraz tematy wiązane z polityką regionalną. "Będzie to także spotkanie rządów dwóch największych państw wschodniej flanki NATO. Poprzednie konsultacje odbyły się w Warszawie (w 2018 r.) i w Bukareszcie (w 2019 r.)" - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.
Jak dodał, Rumunia to najważniejszy sojusznik Polski na południowo-wschodniej flance NATO. "Państwo to angażuje znaczne siły we wspólne operacje, w tym batalionową grupę w Polsce. W Rumunii natomiast stacjonuje kontyngent polskich żołnierzy, który wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej" - przypomniał Müller.
"Polska i Rumunia zbieżnie oceniają rosyjskie zagrożenie"
Zwrócił uwagę, że Polska i Rumunia od lat "zbieżnie oceniają rosyjskie zagrożenie oraz znaczenie współpracy transatlantyckiej dla wzmacniania bezpieczeństwa europejskiego". Obydwa - jak dodał - wspólnie przewodniczą też współpracy dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO (Bukareszteńskiej Dziewiątce – B9). 25 lutego odbył się nadzwyczajny szczyt grupy B9, którego współgospodarzami byli prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Rumunii Klaus Iohannis.
Jednym z głównych tematów spotkania szefów rządów ma być kwestia wojny na Ukrainie. "Główne postaci sceny politycznej w Rumunii jednoznacznie potępiły rosyjską agresję. Rumuńskie struktury rządowe są również przygotowane do zapewnienia niezbędnej pomocy uchodźcom" - zaznaczył Müller. Polskie władze - jak dodał - "prowadzą intensywne działania dyplomatyczne, które mają na celu zakończenie konfliktu". "Najważniejsze z nich to wywieranie presji gospodarczej, sankcje oraz organizacja wielowymiarowej pomocy dla Ukrainy" - napisał rzecznik rządu.
Tematem rozmów będzie również Via Carpatia
W agendzie rozmów premierów Polski i Rumunii znajdzie się też temat współpracy regionalnej, której ważnym elementem jest Via Carpatia – wspólny projekt drogowy sięgający od Litwy do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Odnogi Via Carpatia połączą także inne państwa, w tym Ukrainę. (PAP)
Autor: Rafał Białkowski
mj/