Jak poinformował w środę resort w komunikacie, trwa III edycja Tygodnia Makroregionalnego, organizowanego przez Komisję Europejską, w której uczestniczył minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, występując w sesji „Wyzwania i szanse dla Makroregionu Karpackiego w obliczu Europejskiego Zielonego Ładu”.
Szef resortu funduszy zaznaczył, że tereny karpackie zmagają się z wieloma trudnościami, które przekładają się na sytuację społeczno-ekonomiczną. "Są nadal najbiedniejszymi obszarami w całej UE i wymagają sprofilowanego wsparcia. Ma to zmienić unijna Strategia Karpacka, której utworzenie pozwoliłoby koordynować i dofinansować rozwój Karpat we wszystkich państwach regionu" - mówił, cytowany w komunikacie Puda.
Ważny impuls rozwojowy
Dodał, że w obecnej sytuacji politycznej strategia włączająca karpackie regiony Ukrainy, byłaby nie tylko ważnym impulsem rozwojowym dla tych obszarów, ale także kolejnym formatem integrującym i wzmacniającym wschodnią, zewnętrzną granicę UE i samą Ukrainę.
MFiPR podało, że Makroregionalna Strategia dla Karpat zakłada przedsięwzięcia mające na celu zwiększenie udziału energii odnawialnej poprzez rozwój energii słonecznej i wodnej lub energii z biomasy i geotermii. Wiąże się to również z rozwojem transgranicznych systemów przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, gazu ziemnego, ropy naftowej i produktów ropopochodnych - wskazano. (PAP)
gn/