Słynny kapsułowy wieżowiec zniknie z krajobrazu Tokio

2022-04-08 20:24 aktualizacja: 2022-04-08, 21:26
Fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
Fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
Nie pomogły protesty i napływające z całego świata petycje. Odwlekana od dłuższego czasu decyzja zapadła i Nakagin Capsule Tower zniknie z krajobrazu Tokio. Wieżowiec, który jest najbardziej rozpoznawalnym przykładem architektury metabilstycznej, ma zostać zburzony 12 kwietnia.

Zaprojektowany przez Kisho Kurokawę budynek powstał w 1972 roku. Jego asymetryczną bryłę tworzy 140 identycznych betonowych kapsuł, o wymiarach 2,5 na 4 metry. Każdy z tych 140 modułów stanowi samodzielną przestrzeń mieszkalną lub biurową dla jednej osoby.

Gdy wieżowiec powstawał, najpierw zbudowano betonowy szkielet. Na nim zamontowano gotowe moduły z galwanizowanej stali. Zgodnie z zamysłem architekta moduły można było łączyć, przemieszczać i wymieniać, zostały bowiem tak zamocowane, by wyjęcie jednego nie wywierało wpływu na resztę konstrukcji. Ideą było stworzenie struktury, którą można dostosowywać do miejskiego otoczenia.

Kisho Kurokawa zakładał też, że kapsuły będą wymieniane co 25 lat. Niestety, tak się nigdy nie stało. Teraz, po 50 latach, budynek ma zostać rozebrany, bo nieremontowana konstrukcja jest w złym stanie technicznym, a całość nie spełnia współczesnych standardów sejsmicznych.

“Tokyo Reporter” wyjaśnia, że zarządzające wieżą stowarzyszenie zrzeszające właścicieli kapsuł zdecydowało o sprzedaży budynku właścicielowi gruntu. Ten, pomimo historycznego znaczenia Nakagin Capsule Tower, zamierza rozebrać budowlę i na jej miejscu postawić nowy gmach.

Pocieszeniem dla miłośników historii architektury może być fakt, że niektóre kapsuły zostaną odnowione i zakonserwowane, a po przeniesieniu w inne miejsca mają służyć jako domki letniskowe lub stać częścią muzealnych instalacji. (PAP)

mmi/