O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W Archiwum Akt Nowych zaprezentowano skrzynkę pocztową z Powstania Warszawskiego

Jedna z niewielu zachowanych powstańczych skrzynek pocztowych została zaprezentowana w czwartek w siedzibie Archiwum Akt Nowych. Ten eksponat i wiele innych artefaktów ze zbiorów AAN będzie można zobaczyć podczas sobotniej Nocy Muzeów. Jej bohaterem będzie Ignacy Jan Paderewski.

Powstańczą skrzynkę pocztową będzie można zobaczyć podczas współorganizowanej przez AAN Nocy Muzeów. Fot. PAP/Rafał Guz
Powstańczą skrzynkę pocztową będzie można zobaczyć podczas współorganizowanej przez AAN Nocy Muzeów. Fot. PAP/Rafał Guz

„Skrzynkę udało się odkupić od jej dotychczasowych właścicieli, a następnie została poddana trwającym kilka miesięcy procesom konserwacji” – powiedział Tomasz Karasiński, przedstawiciel Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego i Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” podczas czwartkowej konferencji w siedzibie Archiwum Akt Nowych. Dodał, że skrzynka będzie w przyszłości eksponowana w Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, mieszczącym się w stołecznym kompleksie gmachów dawnego Banku Polskiego. W czasie Powstania Warszawskiego była to jedna z ważnych redut.

Skrzynka pochodzi z okresu II wojny światowej

„Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego zwróciło się do nas z prośbą o pomoc w potwierdzeniu autentyczności skrzynki. Po jej otwarciu okazało się, że w środku znajdują się skrawki gazet. Na ich podstawie próbowaliśmy datować ten przedmiot” – powiedziała Magdalena Wiercińska, kierownik działu konserwacji archiwaliów AAN. Badania pozwoliły na ustalenie, że gazety pochodzą z okresu powojennego i w większości dotyczą dziejów Armii Krajowej. „Na tej podstawie zakładamy, że ta skrzynka pochodzi z okresu II wojny światowej. W czasie Powstania Warszawskiego została przemalowana na potrzeby poczty harcerskiej. Gdy znalazła się w pracowni

Więcej

1.08.1944 r. Fot. PAP/Reprodukcja

Kobiety w Armii Krajowej. "Brały zarówno udział w walkach partyzanckich, a także w dywersji i sabotażu"

konserwatorskiej, ta warstwa farby łuszczyła się i odpadała. Skrzynka była również bardzo skorodowana. Podczas zdejmowania warstw rdzy odkryliśmy datę jej wyprodukowana – 1937” – wyjaśniła konserwator. Podczas konferencji prasowej zaprezentowano również pochodzące z okresu II wojny światowej karty pocztowe opatrzone pieczęciami poczty powstańczej.

Dyrektor Mariusz Olczak w rozmowie z PAP powiedział, że prezentowane w czwartek dokumenty i skrzynka pocztowa to część ogromnego zbioru AAN dokumentującego działalność Polskiego Państwa Podziemnego. Podkreślił, że wiele z zachowanych archiwaliów Armii Krajowej i cywilnego pionu Polski Podziemnej jest w fatalnym stanie, ponieważ przez dziesięciolecia spoczywały w rozmaitych kryjówkach. „Celem działań naszych konserwatorów jest doprowadzenie tych dokumentów do stanu umożliwiającego udostępnienie ich historykom do prowadzonych przez nich badań” – wyjaśnił dyrektor AAN. Dodał, że tylko odpowiednio zakonserwowane dokumenty mogą być poddane procesowi digitalizacji.

„Wieczór z Paderewskim”

Powstańczą skrzynkę pocztową i wiele efektów pracy archiwistów oraz konserwatorów będzie można zobaczyć już w najbliższą sobotę 14 maja podczas współorganizowanej przez AAN Nocy Muzeów. W tym roku jej hasłem w AAN jest „Wieczór z Paderewskim”. Archiwiści będą czekać na gości w godzinach 16-20. „Będzie

Więcej

Zobacz galerię (7)
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Unikatowe zdjęcia przedstawiające powstanie z perspektywy Niemców w Muzeum Powstania Warszawskiego

można sobie zrobić zdjęcia z Ignacym Janem Paderewskim i jego małżonką. Każdy, kto nas odwiedzi będzie mógł sprawdzić, w jaki sposób będzie to możliwe. Będzie można również zapoznać się z pracą naszych archiwistów i najcenniejszymi częściami naszych zbiorów i w ten sposób przekonać się, że archiwa to żywe instytucje” – powiedział PAP dyrektor Mariusz Olczak. Podczas wieczoru z Paderewskim będzie można również zobaczyć premierowy pokaz filmu z posiadłości Paderewskiego w Riond-Bosson i uzyskacie porady, jak tworzyć i dbać o archiwum rodzinne oraz jak przekazywać cenne dokumenty do archiwów państwowych.

Prezentowana skrzynka była częścią powołanej 4 sierpnia 1944 r. Poczty Polowej

Prezentowana skrzynka była częścią powołanej 4 sierpnia 1944 r. Poczty Polowej działającej na obszarze wyzwolonej przez powstańców części stolicy. Już wcześniej w niektórych częściach powstańczej Warszawy organizowano pocztę polową. Główny Urząd Pocztowy mieścił się przy Świętokrzyskiej 28. Poza nim działało jeszcze kilka urzędów w różnych punktach miasta: na Szpitalnej, Placu Napoleona, Okólniku, Czerniakowskiej, Krasickiego, Wilczej i Żelaznej. Skrzynki rozlokowano w około 40 punktach miasta.

Harcerze przenosili dziennie średnio ok. 3-6 tys. przesyłek. 13 sierpnia, w okresie największego nasilenia działalności harcerskiej poczty powstańczej, wpłynęło 10 tys. listów. Pierwsze pieczątki na przesyłkach pojawiły się 6 sierpnia – miały napis w kole „Poczta harcerska” i lilijkę harcerską. Do produkcji pieczątek używano przepołowionego kartofla, w którym scyzorykiem wyżłobiono napisy.

Więcej

Zobacz galerię (3)
Zakończenie obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Odsłonięcie pomnika "Kobietom Powstania Warszawskiego" na pl. Krasińskich w Warszawie. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Prezydent Andrzej Duda: podczas Powstania Warszawskiego wyjątkowo okrutny los spotykał kobiety

W drugim miesiącu powstania Powstańcza Poczta Harcerska została wcielona bezpośrednio do Armii Krajowej, a napis „Poczta Harcerska” zastąpiono napisem „Poczta Polowa”. We wrześniu 1944 r. ukazały się też znaczki Poczty Polowej w pięciu kolorach dla pięciu dzielnic Warszawy. Działalność Poczty Polowej zakończyła się w dniu kapitulacji powstania 3 października 1944 r.

Archiwum Akt Nowych jest jednym z trzech polskich archiwów państwowych o charakterze centralnym obok Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Głównego Akt Dawnych. Archiwum nadzoruje pracę archiwów zakładowych naczelnych organów władzy państwowej i urzędów centralnych. Przejmuje dokumentację archiwalną tych instytucji po odpowiednim okresie przechowywania w archiwach zakładowych. W Archiwum Akt Nowych przechowuje się dokumentację wytworzoną po 1918 r.(PAP)

Autor: Michał Szukała

gn/

Zobacz także

  • Archiwalia związane z niepodległością w AAN. Fot. PAP/Albert Zawada

    Unikalne dokumenty archiwalne z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości [NASZE WIDEO]

  • Prezentacja unikatowych materiałów archiwalnych por. phm. Konrada Okolskiego ps. "Kuba" w Archiwum Akt Nowych Fot. PAP/Mateusz Marek

    Dokumenty i zdjęcia por. phm. Konrada Okolskiego ps. Kuba zaprezentowano w Archiwum Akt Nowych [NASZE WIDEO]

  •  Pokaz archiwaliów z okresu powstania warszawskiego w siedzibie Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Wśród zaprezentowanej dokumentacji znajdują się rozkazy i raporty z archiwum Komendy Głównej Armii Krajowej, pochodzące zarówno z okresu przygotowań do powstania, jak i z okresu walk. Fot. PAP/Albert Zawada

    "Obcowanie z tymi dokumentami wzbudza wiele emocji". Unikatowe fotografie z powstania [NASZE WIDEO]

  • PREZENTACJA ARCHIWALIÓW DOT. ZBRODNI KATYŃSKIEJ, Fot. PAP/Mateusz Marek

    Archiwum Akt Nowych zaprezentowało oryginalne dokumenty z ekshumacji zamordowanych w Katyniu polskich oficerów

Serwisy ogólnodostępne PAP