O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezydent Duda: agresja Rosji na Ukrainę musi pozostać najważniejszym elementem agendy OBWE

Polska prezydencja nadal będzie robić wszystko, aby uczynić agresję na Ukrainę najważniejszym elementem agendy OBWE; musimy nadal wywierać presję dyplomatyczną na Rosję, przeciwdziałać jej propagandzie oraz pomagać dokumentować jej zbrodnie - mówił prezydent Andrzej Duda w piątek w Tallinie.

Andrzej Duda, Alar Karis. Fot. PAP/Leszek Szymański
Andrzej Duda, Alar Karis. Fot. PAP/Leszek Szymański

W piątek w stolicy Estonii prezydent wziął udział w Konferencji Lennart Meri.

Więcej

Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Duda w Tallinie: dziś możemy stosować różne rozwiązania, które pokazują Rosji, że nie rządzi światem

Prezydent przekonywał, że w obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę państwa członkowskie OBWE powinny działać wspólnie w ramach tej organizacji. "Rosja pogwałciła wszystkie fundamentalne zasady Konferencji Helsińskiej dotyczącej Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z 1975 roku, Kartę Paryską dla Nowej Europy z 1990 roku, Dokument Istambulski z 1999 roku oraz Deklarację Pamiątkową z Astany w kierunku Wspólnoty Bezpieczeństwa z 2010 roku" - mówił prezydent.

Jego zdaniem, oznacza to koniec systemu bezpieczeństwa europejskiego zbudowanego po zakończeniu zimnej wojny. "Musimy dostosować się i dopasować do nowej sytuacji" - podkreśli i przyznał, że oznacza to także "prawdziwe zmiany" dla OBWE. "Jest to jedyna platforma instytucjonalna do dyskusji na temat bezpieczeństwa europejskiego z udziałem Rosji i innych krajów byłego Związku Radzieckiego. Dlatego polska prezydencja nadal będzie czyniła wszystko, co jest możliwe, aby uczynić agresję na Ukrainę najważniejszym elementem agendy organizacji pomimo wysiłków rosyjskich, aby to zmienić" - zapewnił Duda.

Podkreślił, że OBWE musi nadal wywierać presję dyplomatyczną na Rosję, przeciwdziałać jej propagandzie oraz pomagać dokumentować jej zbrodnie. "Niestety powtarzane odrzucanie oferty, aby zbudować wspólną architekturę bezpieczeństwa została błędnie zinterpretowana przez wielu i przez wiele lat. Przez lata wierzyli w możliwość jakiegoś rodzaju partnerstwa - mieli nadzieję, że rozwijając wspólne projekty z Rosją takie jak Nord Strem 2 czy Nord Strem 1, współpraca i zmiany w zachowaniu Rosji mogą być osiągnięte. Dzisiaj wiemy, że były to naiwne złudzenia, w najlepszym przypadku złudzenia, które miały najpoważniejsze konsekwencje, w tym dla Ukrainy" - powiedział prezydent.

Według niego, działalność Rosji, także w OBWE przez lata dowodziła, że kraj ten nie był nigdy zainteresowany współpracą z Zachodem. "Była zainteresowana podważaniem i przeszkadzaniem w tej współpracy, czy to w odniesieniu do modernizacji Dokumentu Wiedeńskiego, czy dyskusja o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie" - stwierdził Duda. (PAP)

autorzy: Marta Rawicz, Wiktoria Nicałek

an/

Zobacz także

  • W połowie maja Tallinn będzie gospodarzem międzynarodowych targów technologii obronnych i bezpieczeństwa. Fot. PGZ (zdjęcie ilustracyjne)

    Polska wśród uczestników targów przemysłu obronnego państw regionu Morza Bałtyckiego

  • Brytyjski książę William odwiedza bazę NATO w Tapa. Fot. EPA/VALDA KALNINA

    Brytyjski książę William odwiedził bazę NATO w Estonii [ZDJĘCIA]

  • Szef litewskiej dyplomacji Kestutis Budrys. Fot. EPA/TOMS KALNINS

    Szef MSZ Litwy: wykorzystując Trumpa, Moskwa może uzyskać przywrócenie granic NATO z 1997 r.

  • W sobotę rano kraje bałtyckie wstrzymały jakiekolwiek przepływy energii z Rosją i Białorusią. Fot. PAP/EPA/	VALDA KALNINA

    Sieci krajów bałtyckich zsynchronizowane z kontynentalną Europą 

Serwisy ogólnodostępne PAP