Wirus małpiej ospy rozprzestrzenia się w Europie. Przypadki odnotowano w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Portugalii i Francji

2022-05-19 08:59 aktualizacja: 2022-05-20, 08:39
Małpia ospa. Fot. Twitter/astianmi
Małpia ospa. Fot. Twitter/astianmi
Wirus małpiej ospy rozprzestrzenia się w Europie. W środę brytyjskie i portugalskie władze poinformowały o kolejnych przypadkach zakażeń. W czwartek w Madrycie ogłoszono alert sanitarny, ponieważ w mieście potwierdzono już 7 przypadków zachorowań, a 22 osoby są diagnozowane. Pierwsze zakażenie potwierdziły również władze Szwecji i Francji. Przypadki zachorowań odnotowano również w Kanadzie i USA.

W Madrycie ogłoszono alert sanitarny z powodu wykrycia w tym regionie 7 wstępnie potwierdzonych oraz 22 podejrzanych przypadków zakażenia wirusem małpiej grypy – poinformowała Europa Press w czwartek. Madryckie służby sanitarne oczekują na dalsze wyniki badań laboratoryjnych, przeprowadzają dochodzenie epidemiologiczne oraz identyfikują możliwe kontakty chorych.

Według ministerstwa zdrowia we wszystkich przypadkach transmisja wirusa nastąpiła u młodych mężczyzn homoseksualnych w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi. Badane osoby znajdują się w izolacji domowej pod obserwacją.

W Sztokholmie odnotowano pierwszy przypadek wirusa

U osoby mieszkającej w regionie Sztokholm potwierdzono pierwszy w Szwecji przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy - poinformowały w czwartek szwedzkie władze zdrowotne.

Jak podkreśliła Klara Sonden z Urzędu Zdrowia Publicznego, "zakażona osoba nie jest poważnie chora, ale przebywa pod opieką lekarską". Nie wiadomo, gdzie doszło do transmisji wirusa, trwa w tej sprawie dochodzenie.

Urząd zapowiedział złożenie wniosku do rządu o zakwalifikowanie małpiej ospy jako choroby "niebezpiecznej dla społeczeństwa". Ma to umożliwić wprowadzenie obowiązku zgłaszania zachorowań oraz izolacji.

Kolejne zakażenia w Wielkiej Brytanii

W środę w Wielkiej Brytanii zidentyfikowano dwa nowe przypadki małpiej ospy, jeden w Londynie, a drugi w południowo-wschodniej Anglii - poinformował portal ABC News powołując się na informacje przekazane przez brytyjskie władze. Stwierdzono, że żaden z pacjentów nie podróżował wcześniej do Afryki i że możliwe jest, iż zostali zarażeni w Wielkiej Brytanii. "Przypadki te nie były powiązane z innymi wcześniej potwierdzonymi pacjentami, co sugeruje, że w kraju może dochodzić do wielokrotnych łańcuchów przenoszenia małpiej ospy" - poinformowano.

Pięć przypadków potwierdzono w Portugalii

Jak podaje portal ABC News, władze Portugalii potwierdziły już pięć przypadków wirusa. 

"Jak poinformowały władze, wszystkie przypadki w Portugalii dotknęły mężczyzn, w większości młodych. Mają zmiany skórne, ale ich stan jest stabilny. Urzędnicy nie powiedzieli, czy mężczyźni podróżowali wcześniej do Afryki, ani czy mają jakiekolwiek powiązania z ostatnimi przypadkami zachorowań w Wielkiej Brytanii i innych krajach" - czytamy. 

Podejrzenie wirusa we Francji

Pierwsze podejrzanie zakażenia wirusem małpiej ospy stwierdzono także we Francji  - poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia.

Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą

Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą, endemiczną na kontynencie afrykańskim, gdzie niektóre gryzonie przenoszą je na małpy, a te na ludzi. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.

Choroba objawia się gorączką, bólem mięśni, powiększeniem węzłów chłonnych oraz wysypką na ciele podobną do ospy wietrznej. Śmiertelność szacuje się na od 1 do 10 proc.

Nie ma sposobu na leczenie małpiej ospy, choroba ustępuje samoistnie. Pomocna może być szczepionka przeciwko ospie wietrznej.

Autorki: Daria Al Shehabi, Grażyna Opińska (PAP)

dsk/gn