O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy w Belgii. We Francji diagnozowany podejrzany pacjent

W Belgii potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy - poinformowała w czwartek późnym wieczorem stacja VRT, powołując się na źródła medyczne. Zakażona osoba zgłosiła się do instytutu chorób tropikalnych w Antwerpii.

Badanie mikroskopowe. Fot. STR PAP/EPA
Badanie mikroskopowe. Fot. STR PAP/EPA

Według stacji VRT zakażona osoba "nie jest bardzo chora".

W środę brytyjskie i portugalskie władze poinformowały o kolejnych przypadkach zakażeń. W czwartek w Madrycie ogłoszono alert sanitarny, ponieważ w mieście potwierdzono już 7 przypadków zachorowań, a 22 osoby są diagnozowane. Pierwsze zakażenie potwierdziły również władze Szwecji i Francji. Przypadki zachorowań odnotowano również w Kanadzie i USA.

Jak poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia, pierwsze podejrzanie zakażenia wirusem małpiej ospy stwierdzono we Francji, w regionie Paryż/Ile-de-France.

Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą, endemiczną na kontynencie afrykańskim, gdzie niektóre gryzonie przenoszą je na małpy, a te na ludzi. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.

Choroba objawia się gorączką, bólem mięśni, powiększeniem węzłów chłonnych oraz wysypką na ciele podobną do ospy wietrznej. Śmiertelność szacuje się na od 1 do 10 proc.

Nie ma sposobu na leczenie małpiej ospy, choroba ustępuje samoistnie. Pomocna może być szczepionka przeciwko ospie wietrznej.

(PAP)

sp/

Zobacz także

  • Banknoty euro Fot. PAP/Lech Muszyński

    "Cła Trumpa mogą spowolnić wzrost PKB w eurolandzie o 1 pkt proc."

  • Sekretarz generalny NATO Mark Rutte. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Rutte: w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa w Europie i USA - nie ma alternatywy dla NATO

  • Lech Wałęsa Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

    Lech Wałęsa: zerwijmy z Trumpem, postawmy na Europę

  • Przywódca Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/	MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN / POOL

    Czy luty był dla Putina najlepszym miesiącem w ciągu 25 lat rządów?

Serwisy ogólnodostępne PAP