Rzeczniczka PiS: nowelizacja ustawy ws. SN wypełnia "kamienie milowe". Opozycji brakuje lojalności wobec państwa

2022-05-28 07:28 aktualizacja: 2022-05-28, 10:50
Anita Czerwińska, Fot. PAP/Radek Pietruszka
Anita Czerwińska, Fot. PAP/Radek Pietruszka
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o SN wypełnia "kamienie milowe" związane z KPO, a przyjazd szefowej KE do Polski będzie "końcowym etapem zatwierdzenia programu" - powiedziała PAP rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Opozycji zarzuciła "hipokryzję" oraz "brak lojalności wobec państwa i obywateli".

Sejm uchwalił w czwartek zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Nowela przewiduje też procedurę "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". Za nowelizacją głosowało 231 posłów, przeciw było 208, zaś 13 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

"Przyjęta przez Sejm ustawa wypełnia "kamienie milowe" ustalone w Krajowym Programie Odbudowy" - podkreśliła Czerwińska w rozmowie z PAP.

Przypomniała, że w przyszłym tygodniu przyjeżdża do Polski przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, co - jak zaznaczyła - "jest już końcowym etapem zatwierdzenia programu".

Pytana, jak ocenia postawę posłów opozycji podczas czwartkowego głosowania, Czerwińska zwróciła uwagę, że "totalna opozycja wielokrotnie skłaniała swoje środowiska polityczne w Unii Europejskiej do wystąpień przeciwko Polsce, a kiedy po uzgodnionym przez polskie władze kompromisie nastąpiło głosowanie nad ustawą, zagłosowała przeciw".

"Tym samym sprzeciwiła się przyznaniu Polsce należnych jej pieniędzy. To hipokryzja i brak lojalności wobec państwa i obywateli" - oceniła Czerwińska.

Za przyjęciem noweli głosowało wszystkich 224 posłów PiS uczestniczących w głosowaniu. Czterech posłów PiS - w tym premier Mateusz Morawiecki - nie głosowało. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział dziennikarzom po głosowaniu, że szef rządu "przez niedopatrzenie nie głosował nad finałem tej ustawy, ale oczywiście poparcie tu jest pełne, bo ten kompromis został wypracowany w ramach kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy".

Ustawę poparło także trzech posłów Kukiz'15, dwóch koła Polskie Sprawy i dwóch niezrzeszonych. Przeciw byli posłowie opozycji, zaś od głosu wstrzymała się głównie Konfederacja.

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

W czwartek premier Morawiecki oświadczył w Sejmie, że Komisja Europejska przyjrzała się noweli ustawy o SN, którą zaprezentował prezydent Andrzej Duda i "stwierdziła, że stanowi ona wrota do KPO". "Zakończyliśmy negocjacje kamieni milowych. I chcę Wysokiej Izbie powiedzieć, że w przyszły czwartek, 2 czerwca przyjedzie tutaj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na podpisanie kamieni milowych związanych z KPO" - powiedział szef rządu.(PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

kw/