O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Hołownia wskazuje, na co trzeba przeznaczyć pieniądze z Funduszu Odbudowy

Wprowadzenie jednolitego biletu na transport regionalny i komunikację miejską oraz inwestycje w odnawialne źródła energii, to priorytetowe cele, na które - według Szymona Hołowni - należałoby przeznaczyć pieniądze z Funduszu Odbudowy UE. Jego zdaniem, Polska powinna jak najszybciej przyjąć euro.

Lider ugrupowania Polska 2050 Szymon Hołownia. Fot. PAP/Rafał Guz
Lider ugrupowania Polska 2050 Szymon Hołownia. Fot. PAP/Rafał Guz

W czwartek do Warszawy przyjechać ma przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, by podpisać "kamienie milowe", których wdrożenie ma dać zielone światło dla zaakceptowania przez KE polskiego Krajowego Planu Odbudowy - dokumentu niezbędnego do uruchomienia środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Jednym z takich "kamieni milowych" jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W zeszłym tygodniu Sejm uchwalił zainicjowaną przez prezydenta nowelizację ustawy o SN w tej sprawie. W środę po południu ustawą ma zająć się Senat.

Polska może otrzymać z Unii 250 mld złotych

Swe propozycje dotyczące wydatkowania pieniędzy z Funduszu Odbudowy przedstawił w środę lider Polski 2050. Szymon Hołownia zaznaczył, że Polska może otrzymać z Funduszu 250 mld złotych, czyli mniej więcej połowę swego rocznego budżetu. "Te pieniądze muszą być wydane tak, by posłużyły Kwiatkowskiej i Nowakowi, a nie Morawieckiemu i Ziobrze" - powiedział.

Dodał, że w ostatnich dniach, przy okazji szczytu UE, spotkał się w Brukseli m.in. z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, a także z premierami kilku państw UE. "Rozmawialiśmy o tym, co trzeba zrobić, żeby w tej dzisiejszej sytuacji zagrożenia generowanego przez Władimira Putina europejskie pieniądze zapracowały zgodnie z nazwą funduszu, a więc dla odbudowy i wzmocnienia odporności Unii Europejskiej" - powiedział szef Polski 2050.

Więcej

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, lider ugrupowania Polska 2050 Szymon Hołownia, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, wójt gminy Izabelin Dorota Zmarzlak i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Fot. PAP/Leszek Szymański

Liderzy PO, PSL, Lewicy i Polski 2050 podpisali deklarację samorządowców z Ruchu "TAK! Dla Polski"

Według Hołowni środki te można przeznaczyć m.in. na wprowadzenie jednolitego biletu (za 50 zł) na regionalny transport kolejowy i autobusowy oraz komunikację miejską. "Coś takiego zrobili Niemcy - taki bilet można kupić za 9 euro i jeździć do woli pociągami, transportem miejskim, przemieszczać się bez użycia choćby własnego samochodu" - wskazał lider Polski 2050. Dodał, że tego typu rozwiązanie w znacznym stopniu zmniejsza zużycie ropy naftowej, którą Putin wykorzystuje jako broń wobec Europy.

Zaproponował, by tego typu rozwiązanie wprowadzić np. od września do końca roku i sprawdzić jak zadziała. "To będzie kilkanaście miliardów złotych, jakieś 6 proc. naszego KPO" - powiedział Hołownia.

"Musimy zrobić wszystko, aby Polacy mieli prąd" 

Druga z propozycji zakłada zainwestowanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy w odnawialne źródła energii, co również miałoby ułatwić odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji. "Jesteśmy dziś w sytuacji, w której musimy zrobić wszystko, i po to są te pieniądze, żeby najbliższa zima była ciepła dla Polaków, żeby mieli prąd, żeby mogli się ogrzać we własnych domach. Dzisiaj musimy oczekiwać od rządu bardzo jasnej obietnicy i bardzo jasnej deklaracji - musimy wejść jak najszybciej w program wymiany pieców węglowych i gazowych oraz termomodernizacji polskich domów do końca 2025 roku" - przekonywał Hołownia.

Hołownia postuluje: Polska jak najszybciej w strefie euro

Trzeci postulat to jak najszybsze wprowadzenie w Polsce euro. Lider Polski 2050 zwrócił uwagę, że ostatnio na taki krok zdecydowała się Bułgaria. "Jeżeli dzisiaj bylibyśmy w strefie euro, to pieniądze z KPO byłyby bezpieczne. Te pieniądze będą przecież wypłacane w euro, a później przewalutowane na złotówkę, która będzie spadała coraz niżej. Dzisiaj, jeżeli mielibyśmy euro, to nie bylibyśmy w sytuacji takiej, jak byliśmy na przełomie lat, kiedy złotówka tąpnęła o 10 proc." - powiedział Hołownia.

Podkreślał ponadto, że Krajowy Plan Odbudowy to projekt na pokolenia. "To nie jest zabawka polityczna pana Ziobry i pana Morawieckiego (...) To jest projekt na miarę budowy przed wojną Gdyni, Centralnego Okręgu Przemysłowego. To jest dzisiaj stawka, która leży na stole" - mówił lider Polski 2050.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. 

Autorka: Marta Rawicz (PAP)

mmi/

Zobacz także

  • Szymon Hołownia. Fot. PAP/Piotr Polak

    Hołownia o Maciaku: odnajdywałem w jego wypowiedziach prorosyjską nutę. Maciej Maciak odpowiada

  • Szymon Hołownia. Fot. PAP/Adam Kumorowicz

    Hołownia z odezwą do wyborców Trzaskowskiego. "Chcę wam pokazać swoje racje"

  • Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Kosiniak-Kamysz: wybory prezydenckie pokażą, co dalej z Trzecią Drogą

  • Przygotowania do pierwszej debaty prezydenckiej w Końskich. Fot. PAP/Adam Kumorowicz
    Specjalnie dla PAP

    Ekspertka: debata w Końskich tylko zdemotywuje wyborców

Serwisy ogólnodostępne PAP