O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sondaż: młodzi ludzie cierpią na depresję i boją się bezrobocia

Ochrona zdrowia psychicznego młodych Hiszpanów jest sprawą pilną, którą jak najszybciej powinien zająć się rząd - uważa dziennik „ABC” prezentując wyniki Barometru Młodzieży Fundacji Mutua Madrilena i Fundacji FAD Juventud, z którego wynika, że młodzi ludzie cierpią na depresję i boją się o pracę.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Jacek Turczyk

Według raportu fundacji zdrowie psychiczne i fizyczne młodzieży jest po pandemii Covid-19 znacznie gorsze niż kilka lat temu. Ponad połowa badanych (56,4 proc.) w wieku 15-29 lat cierpiało na zaburzenia psychiczne lub psychiatryczne w ciągu ostatniego roku, jednak większość nie szukało profesjonalnej pomocy, ponieważ ich na to nie stać albo uznając, że problem „sam się rozwiąże”.

„To bardzo poważne” - uznał dyrektor Fundacji Mutua Madrilena Lorenzo Cooklin wzywając rodziców, aby „słuchali swoich dzieci i budowali mosty”.

Młodzi ludzie cierpią na depresję, zaburzenia lękowe, fobie i niepokój związany ze śmieciowym zatrudnieniem. Prawie 80 proc. doznawało w ostatnim roku dyskomfortu emocjonalnego, w większości uczucia smutku, apatii i problemów z koncentracją. Te uczucia dotyczą w większości kobiet - o 20 proc. więcej niż mężczyzn, którzy z kolei częściej doświadczają objawów stresu pourazowego, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i uzależnień od różnych substancji.

W ciągu ostatniego roku ponad 35 proc. młodzieży hiszpańskiej miało myśli samobójcze, których częstotliwość jest wyższa wśród mężczyzn. Według Krajowego Instytutu Statystycznego (INE), w 2020 roku samobójstwa osób poniżej 15 lat podwoiły się, a jedna czwarta młodych brała w ciągu ostatniego roku środki psychoaktywne.

Jednym z głównych problemów młodych ludzi jest bezrobocie, niepewność zatrudnienia i niskie zarobki. Ze względu na kryzys wywołany przez pandemię, jedna trzecia uważa, że ich problemy ulegną dalszemu pogorszeniu, a 40 proc. - że nic się nie zmieni.

Młodzi ludzie nie wierzą, że sytuacja w kraju ulegnie poprawie, dlatego 63 proc. czuje się zestresowanymi, zaś ponad 51 proc. stresuje głownie ich sytuacja ekonomiczna.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Lady Gaga. Fot. PAP/EPA/ALLISON DINNER

    Lady Gaga ujawniła, że cierpiała na psychozę. „Przez jakiś czas nie miałam kontaktu z rzeczywistością”

  • Depresja, zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
    Specjalnie dla PAP

    Psychiatra: depresję maskowaną nie zawsze właściwie rozpoznajemy

  • Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Zawód psychoterapeuty będzie uregulowany? Jest projekt ustawy

  • Depresja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Jacek Turczyk

    Psycholog: Blue Monday to mit, nie ma poparcia w badaniach naukowych

Serwisy ogólnodostępne PAP