O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Siły bezpieczeństwa w stanie gotowości przed szczytem NATO w Madrycie

Hiszpańska policja jest od piątku w stanie gotowości w związku ze zbliżającym się szczytem NATO w Madrycie. Celem operacji policyjnej pod kryptonimem Ejrene, greckiej bogini pokoju, jest zapewnienie bezpieczeństwa ponad 40 przywódcom, którzy w dniach 28-30 czerwca będą obradować w stolicy Hiszpanii.

Fot. Chema Moya PAP/EPA
Fot. Chema Moya PAP/EPA

Więcej

Fot. PAP/Lech Muszyński

Szef MON: staramy się o rozlokowanie w Polsce grupy brygadowej w ramach struktur NATO

W poniedziałek faza gotowości przejdzie w stan pełnej gotowości, który ma obowiązywać do zakończenia szczytu. Utrzymano też czwarty stopień alertu antyterrorystycznego oznaczającego „wysokie ryzyko”.

Siły bezpieczeństwa w Madrycie

Około 35 tys. hiszpańskich policjantów i żołnierzy będzie pilnować bezpieczeństwa w Madrycie we współpracy z siłami bezpieczeństwa innych krajów członkowskich NATO, Interpolem, Europolem oraz siłami bezpieczeństwa Sojuszu.

Hiszpańskiego nieba będą strzegły samoloty bojowe i śmigłowce gotowe do startu w każdym momencie, a także natowskie samoloty wczesnego ostrzegania AWACS i artyleria przeciwlotnicza - poinformowała minister obrony Hiszpanii Margarita Robles.

Zabezpieczenie przed cyberatakami

Siły bezpieczeństwa mają też uniemożliwić przeprowadzenie podczas szczytu NATO cyberataków na systemy telekomunikacyjne. „Cyberataki mogą zostać przeprowadzone zarówno z budynku obok jak i z innego kontynentu” - powiedział agencji EFE komisarz policji Javier Molinera odpowiedzialny za walkę z cyberprzestępczością.

Od miesięcy analizowane są informacje w sieciach społecznościowych w poszukiwaniu możliwych zagrożeń. Zwraca się uwagę także na możliwe kampanie propagandowe i dezinformacyjne.

Jednostka policji Tedax ma reagować w przypadku wykrycia ładunku wybuchowego, a inna specjalna jednostka zajmuje się wykrywaniem ewentualnego zagrożenia biologicznego lub chemicznego.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

mj/

Zobacz także

  • Radosław Sikorski, fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

    Sikorski po szczycie w Brukseli. "Trump będzie obecny na czerwcowym szczycie NATO w Hadze"

  • PAP/Leszek Wróblewski

    26 lat Polski w NATO. Jakie wyzwania stały przed naszym krajem? [NASZE WIDEO, INFOGRAFIKA]

  • Gen. Waldemar Skrzypczak Fot. PAP/Rafał Guz

    Gen. Skrzypczak: powinien zostać zwołany pilny szczyt NATO

  • Premier Hiszpanii na szczycie NATO w Waszyngtonie Fot. PAP/EPA/Michael Reynolds

    Premier Hiszpanii: Zachód powinien odrzucić "podwójne standardy" w kwestii Gazy

Serwisy ogólnodostępne PAP