O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zabójstwo więziennej psycholog. Podejrzany może trafić na obserwację psychiatryczną

O obserwację psychiatryczną Artura R., podejrzanego o zabójstwo psycholożki, funkcjonariuszki Służby Więziennej w Zakładzie Karnym w Rzeszowie, wystąpiła w czwartek do sądu rzeszowska prokuratura. Artur R. zaatakował psycholożkę 22 lutego br. m.in. ostrym narzędziem. Kobieta w wyniku odniesionych ran zmarła.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Aleksander Koźmiński
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Aleksander Koźmiński

Jak poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie prok. Krzysztof Ciechanowski, o obserwację psychiatryczną w warunkach zamkniętych zawnioskował zespół biegłych: dwóch psychiatrów, psycholog i seksuolog, którzy przeprowadzili już jednorazowe badanie podejrzanego, by ocenić stopień jego poczytalności w chwili dokonania czynu.

Uznali, że to nie wystarczy i do uzyskania pełnego i ostatecznego rozpoznania jego stanu psychicznego i wydania opinii w tej sprawie konieczna jest obserwacja psychiatryczna w warunkach zamkniętych.

Aby obserwacja się odbyła, konieczna jest zgoda sądu. Taka obserwacja w warunkach zamkniętych trwa zazwyczaj cztery tygodnie i może zostać przez sąd przedłużona na wniosek biegłych. Byłaby przeprowadzona w warunkach szpitalnych aresztu śledczego.

37-letni Artur R. zaatakował funkcjonariuszkę Służby Więziennej, psycholożkę 22 lutego br. w Zakładzie Karnym w Rzeszowie. Zadał jej uderzenia zaciśniętą dłonią i ostro zakończonym  narzędziem, czym spowodował u niej szereg obrażeń ciała, które doprowadziły do masywnego krwotoku wewnętrznego i zewnętrznego, a w efekcie do śmierci.

Więcej

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Dziewczynka zakrztusiła się podczas jedzenia, pomoc wezwał 10-letni brat

Podejrzany dzień później usłyszał zarzuty zabójstwa funkcjonariuszki ze szczególnym okrucieństwem i z motywacji zasługującej na szczególne potępienie oraz zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego i bezprawnego pozbawienia wolności połączonego ze szczególnym udręczeniem.

Artur R. w czasie przesłuchania nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Złożył wyjaśnienia, ale z uwagi na dobro śledztwa prokuratura nie ujawnia ich treści.

Jak podawała na stronie SW funkcjonariuszka zginęła na służbie zaatakowana przez tymczasowo aresztowanego Artura R., któremu udzielała porady psychologicznej.

Artur R. przebywa w areszcie. Trafił tam już wcześniej w związku ze sprawą gwałtów z 2020 r., o które został oskarżony we wrześniu 2021. W związku z kolejnymi zarzutami – zabójstwa funkcjonariuszki SW prokuratura - zgodnie z procedurą - wystąpiła do sądu z wnioskiem o trzymiesięczne aresztowanie Artura R. Sąd zastosował areszt.

Artur R. nie był dotychczas karany. Za zarzucaną mu zbrodnię grozi nie mniej niż 12 lat pozbawienia wolności, 25 lat więzienia albo kara dożywocie.

Prokuratura zapewnia, że w sprawie trwają intensywne czynności procesowe. W śledztwie m.in. zostało przesłuchanych wiele osób, które mogą mieć jakąkolwiek wiedzę na temat zdarzenia. Prokuratura na razie nie ujawnia swoich ustaleń.

Psycholog, która zginęła, miała 39 lat. Jak podaje na stronie Służba Więzienna, funkcjonariuszka służbę w Zakładzie Karnym w Rzeszowie pełniła od października 2010 r. Zajmowała stanowisko starszego psychologa. W 2017 roku ukończyła szkolenie zawodowe na pierwszy stopień oficerski Służby Więziennej. Pełniła służbę w oddziale dla tymczasowo aresztowanych. Swe obowiązki wykonywała w sposób niezwykle profesjonalny. Stale podnosiła kwalifikacje zawodowe. Z uwagi na zdolności interpersonalne oraz umiejętności budowania kontaktów pełniła funkcję mentora dla potrzeb szkolenia wstępnego w jednostkach podstawowych.

Pozostawiła męża i dwójkę dzieci. Rodzina zmarłej tragicznie funkcjonariuszki została objęta opieką psychologiczną i finansową. (PAP)

Autor: Agnieszka Pipała

kgr/
 

Zobacz także

  • Żołnierze. Fot. PAP/Albert Zawada

    Ekspert o problemach w wojsku: stać nas na Abramsy, a nie ma na pomoc psychologiczną dla żołnierzy

  • Znicz. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Ekspert: żałoba rodziców osieroconych po utracie dziecka jest dłuższa od innych

  • Aktywność fizyczna. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/Liselotte Sabroe

    Psycholog: jeśli chcemy realnej zmiany, zacznijmy ją wprowadzać już dziś

  • Oskarżony Artur R. w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Zabójstwo więziennej psycholog. Sąd podtrzymał wyrok dożywocia [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP