O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sondaż. 64 proc. badanych popiera reparacje za II wojnę światową

64 proc. badanych popiera wypłacenie Polsce przez Niemcy reparacji wojennych za II wojnę światową; 16 proc. badanych jest przeciwnych podnoszeniu tej sprawy - wynika z najnowszego badanie pracowni Social Changes zrealizowane na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot.  PAP/Stanisław Dąbrowiecki
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Na pytanie "Czy według Ciebie Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje wojenne, czyli odszkodowanie za szkody i zbrodnie wyrządzone w czasie II Wojny Światowej?", 39 proc. odpowiedziało, że "zdecydowanie tak", a 25 proc. "raczej tak". W porównaniu z identycznym badaniem z listopada ubiegłego roku oznacza to wzrost o 6 punktów procentowych.

Z kolei 5 proc. badanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", a "raczej nie" wybrało 11 proc. Oznacza to, że w porównaniu z poprzednim badaniem spadła liczna przeciwników podnoszenia tej sprawy - poprzednio było o 8 punktów więcej.

Jednocześnie 20 proc. badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" - poprzednio było to 18 proc.

Postulat wypłacenia Polsce reparacji popiera 91 proc. wyborców PiS; wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej wskaźnik ten wynosi 34 proc. Sprawę reparacji dla Polski popiera także większość wyborców Polski 2050 - 53 proc.

Sondaż Social Changes zrealizowano w dniach 8-11 lipca metodą CAWI (samodzielne wypełnienie ankiety internetowej) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania grupie 1073 osób.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

kgr/

Zobacz także

  • Friedrich Merz i Julia Kloeckner, fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Nowy Bundestag. Kloeckner przewodniczącą, AfD pozostaje w izolacji

  • Bundesrat. Fot. PAP/EPA/	FILIP SINGER

    Historyczna decyzja Bundesratu. Niemcy mogą wydawać więcej na obronność

  • Policja w Niemczech. Fot. EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

    Niemieckie miasta odwołują imprezy w obawie przed atakami

  • Bundestag (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Niemieckie media: CDU/CSU, SPD i Zieloni osiągnęli porozumienie - cokolwiek innego byłoby katastrofą dla Europy

Serwisy ogólnodostępne PAP