30 lipca rozpocznie się 59. festiwal Tydzień Kultury Beskidzkiej. Wicepremier Gliński: kultura ludowa to jest nasz skarb, to jest sól kultury polskiej, naszej tożsamości

2022-07-19 16:47 aktualizacja: 2022-07-19, 18:24
W Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się we wtorek konferencja prasowa na temat 59. festiwalu Tydzień Kultury Beskidzkiej. Fot. PAP/Tomasz Gzell
W Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się we wtorek konferencja prasowa na temat 59. festiwalu Tydzień Kultury Beskidzkiej. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Kultura ludowa to jest nasz skarb, to jest sól kultury polskiej - mówił wicepremier Piotr Gliński podczas wtorkowej konferencji prasowej organizatorów 59. festiwalu Tydzień Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się 30 lipca i potrwa do 7 sierpnia.

W Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się we wtorek konferencja prasowa na temat 59. festiwalu Tydzień Kultury Beskidzkiej. Wzięli w niej udział powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński oraz minister funduszy i polityki regionalnej, Grzegorz Puda.

"Możemy wspólnie mówić o tak ważnej rzeczy, jak Tydzień Kultury Beskidzkiej. To jest wielkie wydarzenie promujące kulturę ludową, kulturę górali" - powiedział Gliński.

"Kultura ludowa to jest nasz skarb, to jest sól kultury polskiej, naszej tożsamości"

"Kultura ludowa to jest nasz skarb, to jest sól kultury polskiej, naszej tożsamości. Jesteśmy dumni z tego, że możemy wspierać takie inicjatywy i że nasz folklor nie zanika, a wręcz przeciwnie prężnie się rozwija. Młodzież tłumnie uczestniczy w tych przedsięwzięciach. Obserwujemy to podczas festiwali i przeglądów kultury ludowej" - mówił. "W ostatnich latach znacznie rozszerzyliśmy wsparcie z budżetu centralnego dla kultury ludowej. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego od dawna jest realizowany program +Kultura ludowa i tradycyjna+" - przypomniał.

"Tegoroczny festiwal Tydzień Kultury Beskidzkiej to wielkie święto. To święto wszystkich mieszkańców tego regionu, tych, którzy to organizują oraz święto zespołów, które wystąpią na scenach" - podkreślił Grzegorz Puda.

59. festiwal Tydzień Kultury Beskidzkiej

59. festiwal Tydzień Kultury Beskidzkiej (TKB) odbędzie się w dniach 30 lipca-7 sierpnia. W Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i innych miastach wystąpi 80 zespołów, kapel, śpiewaków i instrumentalistów ludowych z Polski oraz 11 zespołów z zagranicy. Koncerty, targi i jarmarki sztuki ludowej, uliczne korowody, warsztaty i konkursy odbędą się także w Ujsołach, Istebnej, Bielsku-Białej i Jabłonkowie (Czechy). Według organizatorów TKB to jeden z największych festiwali kultury ludowej w Europie.

Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Komitety Organizacyjne TKB w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie i Komitety Organizacyjne imprez towarzyszących w Ujsołach i Istebnej. Od dwóch lat współorganizatorem festiwalu jest także Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Festiwal Tydzień Kultury Beskidzkiej jest organizowany od 1964 r i nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. (PAP)

gn/