O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wicepremier Gliński: Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę, o której będzie się mówiło latami

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na kolejną ważną wystawę, taką wystawę, o której będzie się mówiło latami – ocenił we wtorek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas otwarcia ekspozycji „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto - wiele opowieści”.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Fot. PAP/Art Service
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Fot. PAP/Art Service

We wtorek wieczorem w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie odbył się wernisaż wystawy przygotowanej wspólnie przez krakowską placówkę oraz Litewskie Narodowe Muzeum Sztuki w Wilnie. W uroczystości obok polskiego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, uczestniczyli także minister kultury Litwy Simonas Kairys oraz minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.

„To jest wystawa zaskakująca, wielowątkowa, bardzo ciekawa. Tak powinna wyglądać i wygląda współpraca kulturalna pomiędzy dwoma narodami” - podkreślił w swoim przemówieniu szef resortu kultury.

Gliński podczas wernisażu zwrócił uwagę, że wystawa przedstawia bardzo złożony fragment historii Wilna przez pryzmat dzieł sztuki, przede wszystkim obrazów, grafiki, fotografii, także rzeźby.

Więcej

Poeta Cyprian Kamil Norwid, portret Pantaleona Szyndlera z 1882 r., w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, fot. PAP/ Reprodukcja/CAF

"Chciał ocalić człowieka w Polakach". Sto czterdzieści lat temu zmarł Cyprian Kamil Norwid

„Przygotowana wspólnie z Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki narracja ukazuje sposób, w jaki postrzegali ówczesne wieloetniczne i wielokulturowe Wilno współcześni mu twórcy. To jest ekspozycja pełna tęsknot, nostalgii, atmosfery, której my nie znamy, ale świadkowie pamiętali przez całe życie” - mówił szef resortu kultury. Jak podkreślił, ważną rolę w tworzeniu tego wizerunku odgrywali przedstawiciele kultury polskiej, artyści litewscy, żydowscy i białoruscy.

Gliński wyraził zadowolenie, że wystawę może otwierać wspólnie z ministrem kultury Litwy. „Od kilku lat współpraca kulturalna naszych krajów nabiera niezwykłego wręcz rozmachu” - ocenił.

Bardzo często inspiracją do nowych projektów – wskazywał wicepremier - jest dziedzictwo Rzeczpospolitej Obojga Narodów, którego jesteśmy spadkobiercami. „Wielokulturowa Rzeczpospolita była jednak domem nie tylko naszych dwóch, ale bardzo wielu narodów. Obchodzone w tym roku 700-lecie Wilna to nasze wspólne święto” - zaznaczył Gliński.

Jak wskazał, gościem na wernisażu jest także minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko. „Państwa, które także dziedziczy republikańskie tradycje dawnej Rzeczpospolitej i umiłowanie wolności jej obywateli” - zaznaczył wicepremier.

„Także te wartości próbuje zniszczyć barbarzyński atak putinowskiej Rosji na naszych sąsiadów. Ufam, że dzisiejsza Ukraina wzmacniana wolą swoich obywateli zjednoczonych w walce przeciwko rosyjskiemu agresorowi wyjdzie zwycięsko z tej niczym nieusprawiedliwionej napaści” - zaznaczył szef resortu kultury.

„Nieprzypadkowo się spotykamy, bo mamy wszyscy obowiązek humanitarny – cały świat ma obowiązek wspierać Ukrainę w wojnie z agresją rosyjską” - podkreślił Gliński.(PAP)

autor: Rafał Grzyb
gn/

Zobacz także

  • Wystawa "Janusz Tarabuła. Pamięć" w MNK. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków. Pamięć tematem przewodnim monograficznej wystawy prac Janusza Tarabuły w Muzeum Narodowym

  • Odotheka. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Jak pachnie „Dama z gronostajem”? Nowatorski projekt w Muzeum Czartoryskich [NASZE WIDEO]

  •  Kraków, 12.06.2023. Nowa wystawa "Klasztorek. Muzeum Książąt Czartoryskich" w siedzibie Muzeum w Krakowie, Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    W Krakowie otwarto ostatnią część Muzeum Czartoryskich. Na wystawie pióro Woltera i krzesło Szekspira

  • Kolejka przed Muzeum Narodowym w Krakowie. Zwiedzający, aby zobaczyć ekspozycję "Łempicka", ustawiali się przed budynkiem w długiej kolejce, a na wejście czekali nawet kilka godzin. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
    Specjalnie dla PAP

    Jedna z najgłośniejszych i najchętniej zwiedzanych wystaw od dekad. Ostatni zwiedzający wyszli nocą

Serwisy ogólnodostępne PAP