O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Handel węglem. UOKiK wkracza z kontrolą do firm

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z sytuacją na rynku węgla kamiennego - poinformował w czwartek Urząd. Dodano, że sprawdzone będą m.in. zasady dystrybucji surowca oraz to, czy przy sprzedaży może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję.

Skład opału w Zabierzowie Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Skład opału w Zabierzowie Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Jak poinformował w komunikacie UOKiK, sprawdzenie przedsiębiorców prowadzących składy węglowe zostanie przeprowadzone przy wsparciu Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej i obejmie cały kraj. Prezes UOKiK będzie również wzywał podmioty wydobywające oraz importujące węgiel do przedstawienia informacji m.in. na temat ich odbiorców, a także sposobu sprzedaży produkowanego lub sprowadzanego węgla.

Więcej

Cukier, fot. PAP/ Radek Pietruszka

Panika w związku z brakiem cukru. Ilu Polaków kupiło na zapas?

Urząd wskazał, że działania będą miały na celu zbadanie struktury rynku węgla, mechanizmów jego dystrybucji, relacji pomiędzy podmiotami działającymi na tym rynku, zakres wymiany informacji pomiędzy nimi, a także zbadanie sposobu kształtowania cen.

"Obecna sytuacja na rynku węgla kamiennego rodzi pytanie, czy nie dochodzi na nim do niedozwolonych praktyk. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające, w którym zbadamy system dystrybucji węgla. W szczególności przyjrzymy się roli importerów, dystrybutorów i pośredników w sprzedaży, w tym właścicieli składów węgla. Sprawdzimy, jaka jest struktura rynku i relacje pomiędzy przedsiębiorcami, a także czy nie dochodzi na nim do niedozwolonych porozumień lub nadużywania pozycji dominującej" – powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Szef UOKiK tłumaczy, że ceny produktów w gospodarce wolnorynkowej są kształtowane w ramach swobody prowadzenia działalności gospodarczej bezpośrednio przez przedsiębiorców.

"Interwencja Prezesa UOKiK może mieć miejsce jedynie w ściśle określonych przypadkach, np. jeśli są one wynikiem nadużywania pozycji dominującej przez największych graczy na danym rynku lub niedozwolonego prawem porozumienia przedsiębiorców, tj. podziału rynku czy zmowy cenowej" - powiedział. Jak dodał, w takich sytuacjach organ w dalszym ciągu nie ustala poziomu cen, a oddziaływać na nie może jedynie pośrednio, "tj. poprzez wyeliminowanie niedozwolonych prawem praktyk i zwiększenie konkurencyjności na danym rynku". "W naszym postępowaniu chcemy zweryfikować, czy takie praktyki nie występują właśnie na rynku węgla" – wyjaśnił Chróstny.

UOKiK podał, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko określonym podmiotom. Jeśli analiza wykaże, że na rynku węgla może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję, wówczas prezes UOKiK może postawić zarzuty konkretnym przedsiębiorcom. Urząd przypomniał, że za nadużywanie pozycji dominującej lub stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. rocznego obrotu. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

mar/
 

Zobacz także

  • W Elektrociepłowni Kalisz odebrano do eksploatacji nowoczesną i ekologiczną kotłownię rezerwowo-szczytową Fot. PAP/Bąkowska Ewa

    Do 2030 r. Elektrociepłownia Kalisz odejdzie od spalania węgla

  • Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Błaszczak: pakt klimatyczny musi trafić do kosza

  • Akcja Greenpeace Polska dot. przyszłości węgla Fot. PAP/Michał Meissner

    Akcja Greenpeace w Barbórkę. Na gmachu resortu zawisł banner

  • Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/	Łukasz Gągulski

    Rafał Trzaskowski: w momencie, gdy Polska wyjdzie z węgla, musi stać w niej już atom

Serwisy ogólnodostępne PAP