O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

KE zaakceptowała zmiany w polskim programie pomocy publicznej dla firm w związku z wojną na Ukrainie

Komisja Europejska zaakceptowała w czwartek zmiany zgłoszone przez Polskę w programie pomocy publicznej dla firm w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Modyfikacja dotyczy m.in. zwiększenia budżetu planu wsparcia o 5,1 mld euro (24,5 mld złotych).

Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

"Zatwierdzone dzisiaj zmiany pomogą Polsce w dalszym udzielaniu wsparcia przedsiębiorstwom wszystkich sektorów oraz łagodzeniu poważniejszych niż oczekiwano skutków gospodarczych obecnego kryzysu i powiązanych sankcji. Cały czas stoimy po stronie Ukrainy i jej obywateli. Nadal też ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, aby zapewnić terminowe, skoordynowane i skuteczne wprowadzanie krajowych środków wsparcia, przy jednoczesnej ochronie równych szans na jednolitym rynku" - oświadczyła wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.

30 czerwca 2022 r. Komisja zatwierdziła, w oparciu o tymczasowe ramy kryzysowe, polski program o wartości 1,2 mld euro (5,5 mld złotych), mający na celu wsparcie przedsiębiorstw wszystkich sektorów w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Pomoc udzielana w ramach tego programu przyjmuje formę gwarancji państwowych na produkty faktoringowe i na nowe pożyczki.

Polska powiadomiła Komisję o zamiarze zmiany obecnego programu polegającą na zwiększeniu budżetu całkowitego o 5,11 mld euro (24,5 mld złotych). W szczególności całkowity budżet gwarancji państwowych na produkty faktoringowe wzrośnie z około 209 mln euro (1 mld złotych) do 793 mln euro (3,8 mld złotych). Jeśli chodzi o gwarancje nowych pożyczek całkowity budżet wzrośnie z około 939 mln euro (4,5 mld złotych) do 5,5 mld euro (26,2 mld złotych).

Ponadto Polska zgłosiła Komisji zmianę dotyczącą maksymalnej kwoty pomocy w formie gwarantowanych pożyczek zwłaszcza dla nowo utworzonych przedsiębiorstw. W ramach istniejącego programu maksymalna gwarantowana pożyczka na beneficjenta byłaby równa 15 proc. jego średniego całkowitego rocznego obrotu w ostatnich trzech zamkniętych okresach obrachunkowych; lub 50 proc. kosztów energii poniesionych w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o pomoc. Po zmianie taka maksymalna kwota pomocy w formie gwarantowanych pożyczek będzie w przypadku nowo utworzonych przedsiębiorstw obliczana przy uwzględnieniu okresu istnienia danego nowo utworzonego przedsiębiorstwa.

Komisja uznała, że zgłoszony przez Polskę program, ze zmianami, nadal jest konieczny, właściwy i proporcjonalny, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych. W związku z tym Komisja zatwierdziła zmiany do polskiego programu na podstawie unijnych zasad pomocy państwa.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

an/

Zobacz także

  • Kurczak w klatce. Zdj. ilustracyjne. Fot.  PAP/Przemysław Piątkowski

    Będzie embargo na polski drób? Wszystko zależy od KE

  • Siedziba Komisji Europejskiej. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Zniesienia sankcji wobec Rosji? Komisja Europejska podała warunek

  • Nuuk, Grenlandia Fot. PAP/EPA/RITZAU SCANPIX

    W sprawie Grenlandii UE stoi po stronie Danii. "To jest najważniejsze"

  • Protest w Belgradzie. Fot. EPA/ANDREJ CUKIC

    Komisja Europejska oczekuje od Serbii dochodzenia. Chodzi o protest antyrządowy w Belgradzie

Serwisy ogólnodostępne PAP