29 sierpnia 1944 roku alianci przyznali żołnierzom AK prawa kombatanckie

2022-08-29 15:51 aktualizacja: 2022-08-29, 17:14
Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski podczas obchodów Dnia Pamięci Starówki. Fot. PAP/Piotr Nowak
Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski podczas obchodów Dnia Pamięci Starówki. Fot. PAP/Piotr Nowak
29 sierpnia 1944 r. zachodni alianci przyznali żołnierzom AK prawa kombatanckie. Zmniejszyło to skalę mordów popełnianych przez Niemców na wziętych do niewoli powstańcach warszawskich. Tego dnia trwały walki o zakłady Fiata i Ratusz. Broniła się Sadyba. W ostrzelanym szpitalu Elżbietanek zginęło kilkadziesiąt osób

29 sierpnia 1944 rządy USA i Wielkiej Brytanii przyznały żołnierzom AK pełne prawa kombatanckie, potwierdzając, że Armia Krajowa stanowiła część Polskich Sił Zbrojnych. Ocaliło to wielu wziętych do niemieckiej niewoli powstańców przed śmiercią i ograniczyło mordowanie jeńców przez hitlerowców, choć takie przypadki nadal zdarzały się np. przy ul. Dworkowej.

Tego dnia oddziały z batalionów AK "Zośka" i "Czata 49" broniły zakładów "Fiata" przy ul. Sapieżyńskiej 6. Siły niemieckie wdarły się m.in. do budynku Ratusza i Pałacu Blanka przy Senatorskiej 14.

W nocy z 28 na 29 sierpnia powstańcy zatrzymali niemiecki atak z Ogrodu Saskiego w kierunku ul. Królewskiej.

Podczas nalotu Luftwaffe i ostrzału broni pancernej w szpitalu Sióstr Elżbietanek przy ul. Goszczyńskiego (Mokotów) zginęło wielu rannych oraz osób z personelu medycznego. Budynek był oznaczony flagami Czerwonego Krzyża. Ocalonych ewakuowano do zgromadzenia Sióstr Franciszkanek przy ul. Misyjnej

Na Sadybie Batalion AK "Oaza" odpierał ataki nieprzyjaciela

29 sierpnia w walkach na Starówce poległ francuski ochotnik walczący w Batalionie AK "Zośka" - kpr Roger Barlet ps. "Rożek" (ur. 1914 ). Był dezerterem w z Wehrmachtu, wcześniej przymusowo wcielonym tam przez Niemców. W drugim dniu Powstania na Woli przyłączył się do AK. Urodzony w Metz (Lotaryngia) Barlet był jednym z co najmniej sześciu Francuzów walczących po stronie polskiej w Powstaniu Warszawskim. (PAP)

>> Kalendarium Powstania Warszawskiego

Autor: Maciej Replewicz

mj/