O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Mularczyk skomentował stanowisko rządu Niemiec w sprawie reparacji

Nie spodziewałem się innej odpowiedzi ze strony Niemiec - tak Arkadiusz Mularczyk (PiS) skomentował stanowisko rządu Niemiec w sprawie reparacji. Jego zdaniem zrzeczenie się reparacji przez rząd PRL w 1953 roku nie zostało przyjęte zgodnie z prawem.

Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka

"Stanowisko niemieckiego rządu nie uległo zmianie, sprawa reparacji została zamknięta. Polska już dawno, bo w 1953 roku, zrzekła się dalszych reparacji i kilkakrotnie potwierdzała to zrzeczenie. To podstawa obowiązującego obecnie porządku europejskiego. Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną i moralną za II wojnę światową" – poinformował rzecznik niemieckiego MSZ odnosząc się do raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej opublikowanego dziś na Zamku Królewskim w Warszawie. 

Mularczyk o stanowisku Niemiec: nie spodziewałem się innej odpowiedzi 

"Nie spodziewałem się innej odpowiedzi ze strony Niemiec, ciekawi mnie tylko argumentacja, jakiej Niemcy używają" - skomentował w Polsat News poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który kierował zespołem przygotowującym raport.

"Chciałbym, aby rząd niemiecki upublicznił to zrzeczenie się reparacji. Z tego, co wiem, w archiwach niemieckich nie ma żadnego dokumentu, żadnej uchwały, żadnej noty, nie ma po prostu nic" - mówił.

Na uwagę, że eksperci powołują się na oświadczenie rządu polskiego z 23 sierpnia 1953 roku, iż z dniem 1 stycznia 1954 roku zrzeka się reparacji ze strony Niemiec, Mularczyk zaznaczył, że "nie ma dokumentu, który spełniałby wymogi formalno-prawny uchwały Rady Ministrów".

Więcej

Europoseł Witold Waszczykowski Fot. OLIVIER HOSLET/PAP/EPA

Europoseł Waszczykowski: brak zgody Niemiec na reparacje to ucieczka przed odpowiedzialnością za II wojnę światową

"Nie widziałem żadnej uchwały Rady Ministrów rządu (Bolesława) Bieruta, żaden taki dokument nie został wprowadzony do obiegu publicznego, nie został opublikowany w Dzienniku Ustaw ani w Monitorze Polskim, więc trudno powiedzieć, by taka uchwała miała miejsce" - powiedział Mularczyk.

Dodał, że oświadczenie premiera Bieruta nie zostało wdrożone skutecznie do systemu prawnego. "Nie możemy kartki, którą podpisał Bierut, traktować jako uchwały rządu Bieruta" - mówił.

Komentował także fakt, że w 2004 roku rząd RP stwierdził, iż oświadczenie rządu PRL z 23 sierpnia 1953 roku o zrzeczeniu się reparacji wojennych uznaje za obowiązujące. "Pytanie, czy można za obowiązujące uznać coś, co w 1953 roku nie weszło do systemu prawa polskiego, bo nie zostało skutecznie ogłoszone" - komentował Mularczyk. (PAP)

Autor: Piotr Śmiłowicz

mmi/

Zobacz także

  • Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk i wicepremier Ukrainy Oleksij Czernyszow. Fot. PAP/	Albert Zawada

    Szef MRiT: Polska i Ukraina chcą, by w 2026 r. forum odbudowy Ukrainy było w Polsce

  • Keir Starmer, Emmanuel Macron, Donald Tusk i Kaja Kallas Fot. OLIVIER HOSLET/POOL/PAP/EPA

    "Potrzebne trójporozumienie Francji, Wielkiej Brytanii i Polski". Szwajcarski dziennik o "nowym jądrze europejskiej obrony"

  • Historyk Muzeum Historii Polski Wojciech Kalwat fot. PAP/Adam Warżawa
    Specjalnie dla PAP

    "Traugutt widział Polskę jako naród wolny" [WYWIAD]

  • Rosyjska armia. Fot. Twitter

    Szef MSZ: nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski ze strony Rosji

Serwisy ogólnodostępne PAP