Przechodząc we wtorek, czyli w dzień przybycia trumny z ciałem królowej do Londynu, wzdłuż prowadzącej do Pałacu Buckingham reprezentacyjnej alei The Mall, co krok można było usłyszeć, jak język angielski przeplata się z innymi, w tym z polskim. Podobnie było w trakcie środowych uroczystości, kiedy trumna w uroczystym kondukcie zmierzała do Pałacu Westminsterskiego.
W położonym zaraz przy Pałacu Buckingham Green Parku, gdzie tysiące ludzi każdego dnia składa wyrazy przywiązania do zmarłej monarchini, widnieją powtykane w kwiaty, zawieszone na drzewach lub ułożone na ziemi flagi z całego świata: polskie, ukraińskie, chorwackie, norweskie, portugalskie, brazylijskie, a nawet chilijska i kazachska. Do najczęściej spotykanych – oczywiście prócz brytyjskich - należą flagi kanadyjskie i amerykańskie.
Mourners brave 24-hour wait in chilly London to see the queen's coffin https://t.co/1jUNAp5rQu pic.twitter.com/qgBFT3X6i1
— Reuters (@Reuters) September 16, 2022
„Przyjechaliśmy tu w zasadzie w celach turystycznych, ale zdecydowaliśmy się przyjść do Green Parku i pod Pałac Buckingham, aby być częścią historii” – powiedziało w rozmowie z korespondentem PAP amerykańskie małżeństwo.
„Nie wiem, czy to, co się tutaj dzieje, można porównać do jakiegokolwiek wydarzenia w Stanach Zjednoczonych… Być może do śmierci prezydenta, choć i tak nie jest to taka skala, jak odejście brytyjskiej królowej” – dodała Amerykanka.
Również w kolejce, która ciągnie się na kilka kilometrów wzdłuż południowego brzegu Tamizy, cierpliwie czekają ludzie z różnych stron globu, aby przejść obok trumny królowej wystawionej w Westminster Hall.
„Chcę, żeby Brytyjczycy to wiedzieli: jestem Francuzem i jestem tu dla was” – powiedział dziennikowi „Daily Mirror” Jean-Marc, stojący w kolejce do Westminsteru i owinięty we francuską flagę.
Nie wszyscy mogą oddać hołd królowej na miejscu, ale zainteresowanie wydarzeniami w Wielkiej Brytanii jest ogromne: miliony ludzi na całym świecie śledzą uroczystości żałobne w mediach. Punktem kulminacyjnym będzie poniedziałkowy pogrzeb – szacuje się, że może go oglądać nawet 4 miliardy osób, czyli połowa światowej populacji. Będzie to największe wydarzenie telewizyjne w historii.
BBC - RELACJA NA ŻYWO.
London police said the state funeral of Queen Elizabeth will be the biggest security operation it has ever undertaken, surpassing other major policing events in the city https://t.co/3F5TXFpNPm pic.twitter.com/iAGVWv0iyH
— Reuters (@Reuters) September 17, 2022
Zaplanowane na sobotę wydarzenia związane ze śmiercią Elżbiety II
Przedstawiamy harmonogram wydarzeń zaplanowanych na sobotę w związku ze śmiercią brytyjskiej królowej Elżbiety II i objęciem tronu przez króla Karola III.
- przez cały dzień trwa oddawanie hołdu zmarłej monarchini przez ludzi przechodzących koło trumny z jej ciałem, która została wystawiona w Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim w Londynie. W piątek wieczorem przybliżony czas oczekiwania na wejście wynosił 22 godziny.
- wieczorem, po godz. 20.00 czasu polskiego ośmioro wnuków Elżbiety II weźmie udział w krótkim czuwaniu przy trumnie z ciałem zmarłej monarchini.
- spodziewany jest przyjazd pierwszych zagranicznych przywódców państw zaproszonych na pogrzeb Elżbiety II, który odbędzie się w poniedziałek. (PAP)
Z Londynu Marcin Furdyna (PAP)
mj/