O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Niezidentyfikowane drony na Morzu Północnym. Premier Szwecji: znajdują się tam platformy wiertnicze i instalacje gazowe

Premier Szwecji Magdalena Andersson oceniła na zwołanej wieczorem konferencji prasowej, że do wycieków z gazociągów Nord Stream nie doszło w sposób naturalny ani na skutek wypadku. "To prawdopodobnie sabotaż" - podkreśliła.

Magdalena Andersson, Fot. PAP/JESSICA GOW
Magdalena Andersson, Fot. PAP/JESSICA GOW

"Stwierdzono, że dwa wybuchy spowodowały wycieki w trzech miejscach. Jeden z nich znajduje się w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej" - powiedziała Andersson. "Są to wody międzynarodowe, atak nie był wymierzony w Szwecję" - dodała.

Przekazała, że jest w stałym kontakcie z władzami Danii, Niemiec, a także z NATO, jednak nie z Rosją, która jest współwłaścicielem gazociągów Nord Stream 1 oraz 2.

Szefowa rządu podała, że została poinformowana przez władze Norwegii o podniesieniu alertu bezpieczeństwa w związku z pojawieniem się niezidentyfikowanych dronów na Morzu Północnym, gdzie znajdują się platformy wiertnicze i instalacje gazowe.

Więcej

Fotografia dokumentująca bąbelki rozchodzące się po powierzchni wody na dużym obszarze, fot. Forsvaret

Wyciek gazu z Nord Stream. "To nie był przypadek. Rurociągi otoczone są 12 centymetrowymi warstwami ze stali i betonu"

Andersson jest premierem odchodzącego rządu po przegranych przez blok partii lewicowych wyborach parlamentarnych z 11 września. Nowy prawicowy gabinet jest w trakcie tworzenia. Kandydat na premiera Ulf Kristersson został poinformowany o działaniach rządu. W środę rząd zwołał radę bezpieczeństwa.

Spółka Nord Stream AG potwierdziła we wtorek wyciek, który "pozwala założyć fizyczne zniszczenie rury". W komunikacie poinformowano o rozpoczęciu procesu oceny szkód oraz podkreślono, że "obecnie nie jest możliwe oszacowanie ram czasowych potrzebnych do odbudowy infrastruktury przesyłowej". "Przyczyny incydentu zostaną wyjaśnione w wyniku dochodzenia" - dodano.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

dsk/

Zobacz także

  • Zawór gazociągu Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

    Hennig-Kloska o Nord Stream: każdy rubel byłby wykorzystany przeciw Europie

  • Mur baszty z XIV wieku odkryty w Toruniu. Fot. Tomasz Więcławski/Facebook

    Protest przeciw przebudowie gazociągu w Toruniu. Powodem archeologiczne odkrycie

  • Gazociąg Nord Stream, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/DPA/STEFAN SAUER

    Powrót Nord Stream 2? Niemiecki dziennik o tajnych rozmowach i Trumpie

  • Gazociąg Nord Stream, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/DPA/STEFAN SAUER

    Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2. Uważa, że przejęcie gazociągu leży w interesie USA

Serwisy ogólnodostępne PAP