Kanclerz Scholz i premier Truss zdecydowanie o pozorowanych "referendach" w Ukrainie

2022-09-28 18:57 aktualizacja: 2022-09-29, 07:50
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, fot. YONHAP PAP/EPA/ Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, fot. NEIL HALL/PAP/EPA
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, fot. YONHAP PAP/EPA/ Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, fot. NEIL HALL/PAP/EPA
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał w środę telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformował w środę rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Scholz podkreślił m.in., że Niemcy nigdy nie uznają wyników pozorowanych referendów w Ukrainie. Również premier Wielkiej Brytanii Liz Truss zapewniła prezydenta Ukrainy, że jej kraj nigdy nie uzna rosyjskich prób aneksji ukraińskiego terytorium i będzie kontynuował udzielanie mu wsparcia.

Scholz i Zełenski rozmawiali na temat sytuacji militarnej, politycznej i gospodarczej w Ukrainie oraz możliwości dalszego wsparcia, w tym odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych.

Kanclerz Scholz podkreślił, że Niemcy nie przestaną udzielać Ukrainie konkretnego wsparcia politycznego, finansowego i humanitarnego, a także wsparcia w obronie jej suwerenności i integralności terytorialnej, w tym dostarczać broń.

Odnosząc się do sytuacji na nielegalnie okupowanych przez Rosję terytoriach Ługańska, Doniecka, Chersonia i Zaporoża, kanclerz podkreślił, że Niemcy nigdy nie uznają wyników pozorowanych referendów - poinformował Hebestreit.

Premier Truss: nigdy nie uznamy rosyjskich prób aneksji terytorium Ukrainy

"Premier rozmawiała dziś po południu z prezydentem Zełenskim, aby podkreślić niezłomne wsparcie Wielkiej Brytanii w świetle sfingowanych przez Rosję referendów na Ukrainie. Premier jasno stwierdziła, że Wielka Brytania nigdy nie uzna rosyjskich prób aneksji suwerennego terytorium. Powtórzyła, że Ukraina może liczyć na wsparcie Wielkiej Brytanii do czasu, gdy prezydent (Putin) nie zostanie pokonany" - napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

Jak dodano, Zełenski poinformował Truss o aktualnej sytuacji militarnej i podziękował jej za silne poparcie, w tym na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w zeszłym tygodniu. Truss z kolei podziękowała mu za działania na rzecz uwolnienia pięciu obywateli brytyjskich, którzy byli więzieni przez wspieranych przez Rosję separatystów na wschodzie Ukrainy.

Omówili również to, w jaki sposób oba kraje mogą współpracować w celu zabezpieczenia dostaw gazu dla Ukrainy w dłuższej perspektywie.

We wtorek zakończyły się zorganizowane przez Rosję pseudoreferenda o przyłączeniu do tego kraju czterech okupowanych obszarów wschodniej Ukrainy.

 

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

mj/