O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef Pentagonu: za wcześnie, aby powiedzieć, kto stoi za uszkodzeniem Nord Stream

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział w czwartek, że jest jeszcze za wcześnie, aby spekulować, kto mógł stać za uszkodzeniem rurociągu Nord Stream.

Lloyd Austin. Fot. SASCHA STEINBACH PAP/EPA
Lloyd Austin. Fot. SASCHA STEINBACH PAP/EPA

„Jeśli chodzi o atak – lub uszkodzenie rurociągu, w tym momencie myślę, że istnieje wiele spekulacji. Ale szczerze mówiąc, dopóki nie zostanie przeprowadzone pełne śledztwo, nikt nie będzie w stanie naprawdę ustalić, co się stało”, powiedział Austin na konferencji prasowej na Hawajach.

Więcej

Szwedzka stacja badawcza dla PAP: wzrost stężenia metanu w powietrzu

Dodał, że w środę omówił ten incydent ze swoim duńskim odpowiednikiem „i on zwrócił mi uwagę, że minie kilka dni, zanim będzie w stanie zebrać odpowiedni zespół, aby przyjrzeć się danym i naprawdę spróbować określić jak najlepiej, co stało się."

„Dopóki nie otrzymamy dalszych informacji lub nie będziemy w stanie przeprowadzić dalszej analizy, nie będziemy spekulować, kto mógł być odpowiedzialny” – powiedział Austin.

Awaria Nord Stream

26 września w rurociągach Nord Stream 1 (NS1) i Nord Stream 2 (NS2) stwierdzono gwałtowny spadek ciśnienia i wyciek gazu. Incydent został rozpoznany przez myśliwiec F-16 duńskich sił powietrznych. Władze w Kopenhadze odkryły łącznie trzy nieszczelności w gazociągach. Duński urząd ds. energii potwierdził, że są to dwa wycieki z NS1 na północny wschód od Bornholmu i jeden z NS2 na południowy wschód od tej wyspy.

W opinii wielu polityków i ekspertów uszkodzenie sieci przesyłowej było operacją sabotażową przeprowadzoną przez rosyjskie służby specjalne.

"CIA ostrzegała Niemcy przed możliwymi atakami bombowymi, a duński i szwedzki wywiad wojskowy wielokrotnie alarmowały o gotowości Putina do wykorzystania rurociągów jako broni strategicznej i geopolitycznej. Jest bardzo prawdopodobne, że Rosjanie podłożyli (pod NS1 i NS2) bomby za pomocą podwodnych dronów lub miniłodzi podwodnych" - ocenił w środę duński ekspert Jens Hovsgaard. O "sabotażu" mówiła w tym kontekście również m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Podobne przekonanie wyraziły również rządy m.in. Szwecji, Danii, Finlandii i Łotwy.

(PAP)

dsk/

Zobacz także

  • Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Szef MON: powrót do Nord Stream 2 jest niebezpieczny

  • Gazociąg Nord Stream, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/DPA/STEFAN SAUER

    Powrót Nord Stream 2? Niemiecki dziennik o tajnych rozmowach i Trumpie

  • Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Przyjaciel Putina przy wsparciu inwestorów z USA pracuje nad wznowieniem Nord Stream 2

  • Gazociąg Nord Stream Fot. Stefan Sauer/PAP/DPA

    Autor książki o kulisach powstania Nord Stream: Niemcy na pewno wrócą do interesów z Rosją

Serwisy ogólnodostępne PAP