"Echa Pańskiego nieprzeciętnego talentu wybrzmiewały w salach koncertowych i na deskach teatrów w całej Polsce. […] Jako twórca obdarzony wieloma talentami, nieustannie udowadnia Pan swoją wszechstronność, odnosząc sukcesy nie tylko w dziedzinie muzyki, ale również jako malarz, kreując w swoich dziełach magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym skierowanym do Jana Kantego Pawluśkiewicza. Znakomity polski kompozytor, pianista, aranżer i malarz obchodzi we czwartek jubileusz 80. rocznicy urodzin.
Gliński w liście opublikowanym na stronie resortu kultury złożył artyście "najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności z okazji osiemdziesiątej rocznicy urodzin, a także wyrazy głębokiego uznania za wielowymiarową działalność artystyczną, istotnie wzbogacającą polską kulturę".
"Ogromnej pasji i odwagi twórczych poszukiwań dowiódł Pan już na początku swojej drogi zawodowej, współtworząc wraz z Markiem Grechutą w latach sześćdziesiątych studencki kabaret, który z czasem przerodził się w zespół +Anawa+. Pańska muzyczna wyobraźnia ucieleśniała się poprzez kompozycje naznaczone własnym, niepowtarzalnym językiem muzycznym. Stworzył Pan odrębny nurt w muzyce rozrywkowej tamtych lat – nurt piosenki literackiej, a kompozycje +Anawy+, odznaczające się niekonwencjonalnością ściśle połączoną z mistrzostwem wykonania, święciły triumfy na licznych koncertach w kraju i za granicą, goszcząc na listach przebojów i przynosząc mnogość wyróżnień na festiwalach muzycznych" - napisał.
"Wspominając szereg dokonań, które stały się Pana udziałem, należy podkreślić, iż skomponowana przez Pana muzyka przyczyniła się do sukcesu wielu znanych piosenek, a wykonawcami Pańskich przebojów byli między innymi Andrzej Zaucha, Grzegorz Turnau, Hanna Banaszak, Irena Santor czy Zbigniew Wodecki" - dodał wicepremier.
Jak podkreślił echa nieprzeciętnego talentu Pawluśkiewicza wybrzmiewały w salach koncertowych i na deskach teatrów w całej Polsce, jednak, jak dodał Gliński, najsilniej aktywność twórcza artysty kojarzona jest z rodzinnymi stronami. "Aktor Jan Nowicki określił Pana mianem +Górala dekadenckiego+, choć nie sposób nie dostrzec, iż obszar Pańskiej twórczości jest znacznie szerszy. W oratorium +Nieszpory Ludźmierskie+, które było wyrazem Pańskiego hołdu góralskim korzeniom, udowodnił Pan znakomite opanowanie warsztatu kompozytorskiego, a także głębokiej plastycznej wyobraźni muzycznej" - zaznaczył Gliński.
Zwrócił uwagę, że poza tworzeniem docenianych w Polsce i na świecie monumentalnych form, takich jak oratoria, poematy symfoniczne czy musicale, ważne miejsce w dorobku jubilata zajmuje muzyka filmowa i teatralna. "Współpracował Pan z wieloma cenionymi reżyserami, a muzyka do obrazu +Papusza+ w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego zachwyciła nie tylko krytyków i została uhonorowana nagrodą za najlepszą muzykę podczas 38. Festiwalu Filmowego w Gdyni" - dodał minister kultury.
W ocenie wicepremiera, Jan Kanty Pawluśkiewicz "jako twórca obdarzony wieloma talentami nieustannie udowadnia swoją wszechstronność, odnosząc sukcesy nie tylko w dziedzinie muzyki, ale również jako malarz, kreując w swoich dziełach magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości". "Pański indywidualny styl, przejawiający się w tworzeniu obrazów autorską techniką żel-art, został wielokrotnie doceniony w Polsce i poza krajem, między innymi na wystawach w Brukseli, na Słowacji, Węgrzech i we Włoszech" - zauważył Gliński.
Przypomniał nagrodach i wyróżnieniach potwierdzających dorobek Pawluśkiewicza. Zwrócił uwagę, że jubilat został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
"Dziękując za dotychczasowe dokonania, życzę nieustającej pasji twórczej i dalszych sukcesów artystycznych. Niech nie zabraknie Panu pogody ducha i satysfakcji ze wszystkich podejmowanych przedsięwzięć" - podkreślił wicepremier. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
gn/