W poniedziałek na teren warszawskiego schroniska dla psów na Paluchu wkroczyła ekipa budowlana. Budowlańcy przeprowadzą generalną modernizację części obiektów dla psów. Inwestycję realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. W ramach przeprowadzanych prac na Paluchu powstanie m.in. miejsce dla starszych psów, które wymagają opieki specjalistów. Nowy obiekt ma być gotowy w maju 2023 r. Koszt inwestycji to 4,9 mln. zł.
W ramach przeprowadzanej modernizacji schroniska zostanie także wybudowany nowy, piętrowy budynek geriatrii. Obiekt będzie przygotowany na przyjęcie ponad 70 bezdomnych psów. Budynek będzie połączony z istniejącym w schronisku szpitalem dla psów. To właśnie tam swoje miejsce znajdą przede wszystkim starsze zwierzęta. W ramach modernizacji na wiekowe psy czekać będą przestronne sale umożliwiające swobodne przemieszczanie się i wyjście na wybieg zewnętrzny.
Przygotowane zostaną również pomieszczenia z myślą o sukach ze szczeniętami i psach z problemami behawioralnymi. Budynek zostanie wyposażony w gabinety weterynaryjne, sale rehabilitacyjne, salę zabiegową oraz salę do pielęgnacji i kąpieli.
Zmodernizowany zostanie teren wokół budynków schroniska. Wszyscy mieszkańcy schroniska będą mogli spotykać się na trawiastych wybiegach. Do ich dyspozycji przekazane będą place zabaw z kładkami, tunelami, leżankami, słupkami i innymi urządzeniami do zabawy oraz treningu dla psów. Nie zabraknie też drzew i zadaszeń chroniących zwierzęta przed słońcem oraz basenów, w których psy będą mogły się schłodzić w upalne dni. Obiekt będzie oddzielony od części parkowej zieloną ścianą.
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta i główny inwestor zadbał, żeby chronić psy w trakcie prowadzonych robót modernizacyjnych. Psy, które znajdują się na obszarze realizacji inwestycji, zostały przeniesione w inne części placówki, a wokół terenu powstaje szczelne ogrodzenie z płyt. Prace będą prowadzone z myślą o tym, żeby ograniczyć hałas. Pracownicy budowlani zadbają również, żeby do przebywających na ternie zwierząt nie przedostawał się kurz powstający zazwyczaj podczas tego typu prac.
Nowy budynek geriatrii dla psów został zaprojektowany w systemie modułowym. Obiekt zostanie złożony przez skręcanie poszczególnych elementów. Technologia modułowa jest cicha i szybka. Składanie elementów potrwa ok. czterech miesięcy. Później prace będą prowadzone głównie wewnątrz budynku.
Od ubiegłego tygodnia Schronisko na Paluchu ma również swojego patrona. Rada m.st. Warszawy zdecydowała podczas czwartkowej sesji, że zostanie nim polityk Jan Lityński, który zmarł tragicznie w 2021 r., próbując ratować swojego psa. (PAP)
autor: Maciej Marcinek
gn/