Obchody Święta Niepodległości [RELACJA Z UROCZYSTOŚCI]

2022-11-11 07:16 aktualizacja: 2022-11-12, 07:20
Marsz Niepodległości. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Marsz Niepodległości. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Marsz Niepodległości rozpoczął się na rondzie Dmowskiego w Warszawie. Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego manifestacja dotarła po dwóch godzinach na błonia Stadionu Narodowego. Tam od godz. 17 odbywały są koncerty po Marszu Niepodległości. Manifestacje zakończyły się po godzinie 19.

19:41 Proponowano nam państwo małe, które nic by nie znaczyło, a po przeszło 100 latach Polska trwa i jest państwem niemałym, państwem z szansami, państwem, które od dziś odgrywa w tej walce o wolność wielką i pozytywną rolę - powiedział w piątek w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

19:27 Po zakończeniu manifestacji z okazji święta niepodległości tramwaje powróciły na trasy w centrum Warszawy - poinformował wieczorem stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego. 

Tramwaje nie jeździły m.in. ulicą Marszałkowską i Alejami Jerozolimskimi przez most Poniatowskiego, ponieważ wiodły przez nie trasy stołecznych przemarszów.

19:14 Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości przebiegały nadzwyczaj spokojnie - powiedział na konferencji rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości - jak powiedział insp. Mariusz Ciarka - było ponad 20 zgłoszeń ws. marszów; nie wszystkie się odbyły. "Ze strony policji zabezpieczeń było dużo" - powiedział.

Rzecznik, w imieniu Komendanta Głównego Policji, podziękował za to, że "ten dzień rodacy świętowali tak, jak należało z oddaniem szacunku i przywiązaniem do tradycji, związanej z odzyskaniem niepodległości" - przekazał.

19:08 Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński podziękował służbom i instytucjom państwowym za bezpieczne Narodowe Święto Niepodległości.

Kamiński napisał na Twitterze, że 11 listopada, to wyjątkowa data, która łączy i powinna łączyć Polaków.

"Dziękuję wszystkim instytucjom i służbom państwa, dzięki którym mogliśmy godnie i bezpiecznie świętować niepodległość Polski".

19:05 Obchody Narodowego Święta Niepodległości przebiegły bezpiecznie - podkreślił rzecznik Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak. Jak przekazał, od rana z różnych powodów zostało zatrzymanych 27 osób.

Rzecznik KSP podkreślił, że wydarzenia z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegły bezpiecznie. "Jest to jedno z największych zabezpieczeń, jakie do tej pory realizowaliśmy, jeżeli chodzi o Warszawę" - zaznaczył.

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka i rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak podczas konferencji prasowej przed Komendą Stołeczną Policji w Warszawie, 11 bm. Konferencja dotyczyła policyjnych zabezpieczeń w związku z Narodowym Świętem Niepodległości w kraju i w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz

Nadkomisarz poinformował, że policjanci od rana w trakcie działań zatrzymali 27 osób. Jak wyjaśnił, powody były różne. Zatrzymane zostały m.in. osoby poszukiwane, czy też osoby, które korzystały z dronów mimo zakazu wprowadzonego w związku z obchodami.

Zastrzegł, że dokładna liczba zatrzymań będzie znana po zakończeniu wszystkich działań.

18:39 W Śródmieściu otwarto już większość ulic. Nadal zamknięte dla ruchu są Al. Jerozolimskie od ronda Dmowskiego do ronda Waszyngtona, Nowy Świat na odcinku Świętokrzyska – pl. Trzech Krzyży oraz Wybrzeże Szczecińskie na odcinku między ul. Sokolą a Zwycięzców.

Stadion Narodowy. Fot. PAP/Rafał Guz

17:57 Członkowie rządu i prezes PiS wzięli udział w mszy na Wawelu. Eucharystii przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, homilię natomiast wygłosił ks. Jacek Urban, dziekan Kapituły Katedralnej na Wawelu.

"Wspominając tamten dzień, uczuciu radości towarzyszy wdzięczność - Bogu i ludziom. Tu, w katedrze na Wawelu, przy grobach naszych wieszczów, przy trumnie Marszałka, dajemy temu wyraz. Gdy skończymy świętować, wrócimy do naszych obowiązków, pośród których troska o Polskę i Polaków jest najważniejsza" - powiedział w Katedrze Wawelskiej ks. Jacek Urban.

17:45 Otwarta większość ulic w Śródmieściu, nadal zamknięty jest most Poniatowskiego

Otwarta dla ruchu została ul. Marszałkowska, rondo Waszyngtona i al. Zieleniecka. Autobusy i tramwaje wracają na swoje trasy.

W dalszym ciągu pozostają zamknięte Al. Jerozolimskie i most Poniatowskiego od pl. Starynkiewicza do ronda Waszyngtona.

17:38 Presja ma sens, bo rzeczywiście w tym roku marsz odbywa się w sposób wyjątkowo spokojny. Nie pojawiły się symbole faszystowskie - powiedział na briefingu zorganizowanym pod koniec Marszu Niepodległości, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zaznaczył, że jedyne co go niepokoi to hasła antyukraińskie i antyeuropejskie, które pojawiły się na marszu.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej w Centrum Bezpieczeństwa w Warszawie, 11 bm. Konferencja dotyczyła bieżącej sytuacji w Warszawie podczas Święta Niepodległości, fot. PAP/Albert Zawada

17:30 Około 700 osób uczestniczyło w zorganizowanym po raz pierwszy w Poznaniu Marszu Niepodległości. Sześciu uczestników pochodu ukarano mandatami za odpalenie rac w czasie zgromadzenia; zatrzymano też jedną osobę, która miała przy sobie narkotyki.

Marsz został zorganizowany pod hasłem "Łączy nas Polska". Wielu uczestników pochodu miała biało-czerwone flagi lub flagi Powstania Wielkopolskiego. Organizatorzy apelowali wcześniej, by na pochód nie przynosić flag państw innych niż Polska, czy symbolizujących jakieś organizacje.

Uczestnicy Poznańskiego Marszu Niepodległości w Poznaniu, 11 bm. Trwają obchody Narodowego Święta Niepodległości, fot. PAP/Bartosz Jankowski

 Uczestnicy Poznańskiego Marszu Niepodległości w Poznaniu, 11 bm. Trwają obchody Narodowego Święta Niepodległości. (sko) PAP/Bartosz Jankowski

 

16:31 Koniec utrudnień na Żoliborzu, Woli i części Śródmieścia

Otwarte zostały rondo "Radosława" al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego oraz ul. Słomińskiego i Mickiewicza - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

"Otwarte zostały rondo "Radosława" al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego – tramwaje linii 17, 33 wracają na trasy podstawowe. Otwarte zostały również ul. Słomińskiego i Mickiewicza – autobusy linii 157, 409 i 500 kursują w tym rejonie trasami podstawowymi - przekazał ZTM.

Nadal zamknięte są Aleje Jerozolimskie oraz ulice w rejonie ronda Waszyngtona i pod mostem Poniatowskiego.

16:25 Następnie przedstawiciele władz udali się na Wawel, gdzie o 16:30 rozpoczęła się msza święta pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.

 Obchody Święta Niepodległości. Arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz (C) podczas mszy świętej w katedrze na Wawelu w Krakowie, 11 bm. Przedstawiciele rządu i politycy PiS biorą w Krakowie udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, fot. PAP/Łukasz Gągulski

16:22 Członkowie rządu, a także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz Ryszard Terlecki, złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katynia przy kościele św. Idziego w Krakowie.

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie pod Pomnikiem Ofiar Katynia kwiaty złożyli premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W uroczystości wziął udział również m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Obchody Święta Niepodległości. Przedstawiciele rządu i politycy PiS składają kwiaty przed Krzyżem Katyńskim - Pomnikiem Ofiar Katynia na placu im. ojca Adama Studzińskiego w Krakowie, fot. PAP/Łukasz Gągulski

16:20  Manifestacja środowisk antyfaszystowskich pod hasłem "Za wolność waszą i naszą" w Warszawie.  Trasa "street party" organizowanego przez Koalicję Antyfaszystowską wiedzie z placu Unii Lubelskiej - przez ulicę Marszałkowską, plac Zbawiciela i ulicę Piękną - do placu Trzech Krzyży. Manifestację zabezpieczają siły policji.

Pochód otwiera grupa bębniarzy. Na jego czele uczestnicy niosą baner z hasłem imprezy "Za wolność waszą i naszą". Manifestacji towarzyszy głośna muzyka, którą puszczają didżeje z platform ustawionych na pojazdach.

Niektórzy niosą ze sobą flagi Polski i flagi Ukrainy. Są także flagi tęczowe, z symbolami antify oraz flagi biało-niebiesko-białe. Tych ostatnich używają Rosjanie sprzeciwiający się rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Na transparentach niesionych przez uczestników pochodu są hasła takie jak: "Przyjąć uchodźców - skasować faszystów", "Wszyscy uchodźcy mile widziani", "Faszyści brzytwą rządzących", czy "Faszyści, precz z naszych ulic".

16:14 Mszą świętą w intencji Ojczyzny rozpoczęły się wojewódzkie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Opolu. Główne uroczystości wojewódzkie z okazji Święta Niepodległości odbyły się przed Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego w Opolu. Z udziałem wojskowej asysty, na placu przed pomnikiem zebrali się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i organizacji społecznych.

Wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski w rozmowie z PAP podkreślił potrzebę utrzymania tradycji upamiętnienia wysiłku wszystkich Polaków, za sprawą których Polska przetrwała wiele historycznych trudności i potrafiła odradzać się pomimo działań swoich wrogów.

16:04 Marsz Niepodległości o godz.16 w piątek dotarł na błonia Stadionu Narodowego, gdzie manifestacja ma się zakończyć.

Stadion Narodowy. Fot. PAP/Saria Al Shehabi

Stadion Narodowy. Fot. PAP/Leszek Szymański

Stadion Narodowy. Fot. PAP/Leszek Szymański

16.01 Tłumy mieszkańców Podkarpacia wzięły udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie. Główne uroczystości miały miejsce pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na rzeszowskim Placu Wolności.

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele Farnym. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Farnym.

Jak powiedziała w trakcie swojego przemówienia wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, tym, dzięki którym żyjemy obecnie w wolnym kraju, należy się nasza ogromna wdzięczność. „Dzisiaj – w obliczu toczącej się wojny za naszą wschodnią granicą – wdzięczność i euforia nabierają zupełnie innego znaczenia, pokazując, że wolność i suwerenność nie jest dana raz na zawsze. O tę wolność i suwerenność wciąż musimy się troszczyć, pielęgnować je i czujnie patrzeć w przyszłość, po to, by nie zmarnować tego poświęcenia naszych przodków” – podkreśliła.

15:54 Bez tradycyjnego korowodu ze św. Marcinem na czele – ale z nieodłącznymi świętomarcińskimi rogalami mieszkańcy Poznania świętują 11 listopada. Tego dnia poznaniacy pamiętają nie tylko o Narodowym Święcie Niepodległości, ale też o przesłaniu św. Marcina, który jest symbolem dobroczynności.

11 listopada jest dla mieszkańców Poznania dniem szczególnym, w którym obchodom święta narodowego towarzyszy lokalna tradycja. Św. Marcin jest patronem jednej z głównych ulic w mieście, która właśnie 11 listopada świętuje swoje „imieniny”. W tym roku – tym razem ze względu przede wszystkim na trwający w centrum miasta remont – organizator wydarzenia, Centrum Kultury Zamek, zdecydował, że świętowanie odbędzie się w kilku lokalizacjach; na placu Kolegiackim, dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania oraz w parku Chopina, gdzie odbywać się będą „Dni Świętomarcińskie”. Hasłem wydarzenia są słowa „czyń dobro”, a tegoroczne obchody dedykowane są w szczególny sposób społeczności ukraińskiej – ludziom szukającym schronienia w obliczu trwającej w ich ojczyźnie wojny.

Obchody Dni Świętomarcińskich pod hasłem „Czyń Dobro” w Poznaniu, 11 bm. Święto zastępuje tradycyjną paradę z okazji imienin ulicy Święty Marcin, która jest obecnie remontowana. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Obchody Dni Świętomarcińskich pod hasłem „Czyń Dobro” w Poznaniu, 11 bm. Święto zastępuje tradycyjną paradę z okazji imienin ulicy Święty Marcin, która jest obecnie remontowana. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

15:41 Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uczestniczą w Marszu.

15:22 W Dzień Święta Niepodległości Polski wszyscy Polacy są myślami i sercami z Ukrainą, która walczy o swoją przyszłość, ale także o nasze, polskie i europejskie, bezpieczeństwo - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na tweet premiera Ukrainy.

 

Premier Denys Szmyhal napisał: "W imieniu Rządu Ukrainy oraz własnym życzę wszelkiej pomyślności i pokoju dla Narodu Polskiego z okazji Święta Niepodległości Polski! Wywalczyliście swoją wolność i niepodległość dzięki bohaterstwu i poświęceniu wielu pokoleń. Dziś wspieracie nas. Dziękuję Panie Premierze Morawiecki!". 

15:21 Uczestnicy Marszu Niepodległości mają biało-czerwone flagi i banery, m.in. z hasłem pochodu "Silny Naród - Wielka Polska". Odpalają race i fajerwerki. Na czele jedzie kolumna motocyklistów z banerem "Kocham Polskę i ty ją kochaj". Wśród tłumu są też rodziny z dziećmi. 

Most Poniatowskiego. Fot. PAP/Daria Al-Shehabi

Most Poniatowskiego. Fot. PAP/Daria Al-Shehabi

Z mostu Poniatowskiego manifestacja zejdzie łącznikiem na W, skąd po kilkuset metrach dotrze na błonia Stadionu Narodowego.

Fot. PAP/Daria Al-Shehabi

Fot. PAP/Daria Al-Shehabi

Fot. PAP/Daria Al-Shehabi

Fot. PAP/Daria Al-Shehabi

15:17 Tłumy uczestniczyły w piątek w Krakowie na placu Matejki w głównych uroczystościach z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzdłuż pobliskiej ul. Basztowej odbyły się defilada Wojska Polskiego i pokaz pojazdów służb mundurowych.

„W tym uroczystym dla nas dniu towarzyszy mi przekonanie, że naród żyje w sercach tych, którzy go tworzą. Szczególnym potwierdzeniem tych słów są dzieje naszej ojczyzny. Miłość do Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, szczególnie pod zaborami, kazała poprzednim pokoleniom zadawać pytanie: Czy już czas stawić czoła, zawalczyć o wolną Polskę, zerwać zaborcze kajdany. Jako naród pokazaliśmy, że pomimo 123 niewoli naród żyje w sercach tych, którzy go tworzą” – mówił wojewoda Łukasz Kmita. Podkreślał, że „narodu nie można zgładzić, jeśli żyje w sercach tych, którzy go tworzą”.

15:08 Marsz Niepodległości przechodzi przez most Poniatowskiego. Wcześniej zatrzymał się na kilka minut przy rondzie de Gaulle'a. W tym czasie policjanci interweniowali wobec uczestników kontrmanifestacji, którzy przedostali się w okolice trasy pochodu.

Marsz Niepodległości. Fot.  PAP/Leszek Szymański

Marsz Niepodległości. Fot.  PAP/Leszek Szymański

14:55 Funkcjonariusze obezwładnili i wynieśli z okolic ronda de Gaulle’a kilku mężczyzn z kontrmanifestacji. Mieli oni ze sobą banery z napisami, m.in. "nacjonalizm to nie patriotyzm".

W tym czasie marsz został wstrzymany. Do incydentu doszło na wysokości ulicy Smolnej. Marsz po kilku minutach ruszył dalej.

14:43 Marsz Niepodległości dotarł do ronda de Gaulle'a. Po drugiej stronie barierek odbywa się kontrmanifestacja środowisk lewicowych.

Na rondo de Gaulle'a jako pierwsi dotarli motocykliści tworzący czoło przemarszu Marszu Niepodległości. Od strony ulicy Smolnej stoją osoby z flagami narodowymi. Na tym etapie nie mają jednak możliwości dołączenia do marszu, trasa jest dokładnie wygrodzona.

Od strony Krakowskiego Przedmieścia ustawiono ciężarówki, które oddzielają maszerujących od kontrmanifestacji środowisk lewicowych. Jej uczestnicy są zasłonięci ciężarówkami, mają ze sobą transparenty m.in. "Nacjonalizm to nie patriotyzm", a także tęczowe flagi.

Marsz Niepodległości. Fot. PAP/Radek Pietruszka

14:36 Zakończył się Bieg Niepodległości. Otwarte został ulice: al. Jana Pawła II, Chałubińskiego, al. Niepodległości na odc.: Anielewicza – Rakowiecka, al. "Solidarności" na odc. od Okopowej do Dw. Wileńskiego, Nowowiejska, Krzywickiego, Filtrowa na odc. al. Niepodległości do pl. Narutowicza.

W dalszym ciągu zamknięte pozostają ulice: al. Jana Pawła II na odc.: rondo Zgrupowania AK "Radosław" – Anielewicza, Al. Jerozolimskie na odc. od. pl. Zawiszy do ronda Waszyngtona, Marszałkowskiej i Andersa na odc. od ul. Międzyparkowej do pl. Zbawiciela.

14:36 Z Ronda Dmowskiego ruszył Marsz Niepodległości w kierunku Mostu Poniatowskiego. Poza zamkniętym ruchem kołowym i tramwajowym w al. Jerozolimskich zamknięte zostały ulice w rejonie ronda Waszyngtona i pod trasą mostu Poniatowskiego.

Poza zamkniętymi Alejami Jerozolimskimi zamknięte zostały następujące ulice: ul. Kruczkowskiego, Solec, Wioślarska (Wisłostrada) – na odcinkach przebiegających bezpośrednio pod trasą Mostu Poniatowskiego, Al. Zieleniecka na całej długości, Rondo Waszyngtona i Al. Waszyngtona na odcinku od Ronda Waszyngtona do ul. Międzynarodowej.

"Linie kursujące na pozostałych odcinkach są kierowane przez służby Nadzoru Ruchu na objazdy najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi" - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Marsz Niepodległości. Fot. PAP/Radek Pietruszka

14:29 Wśród uczestników Marszu Niepodległości są politycy Solidarnej Polski: minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, wiceminister klimatu Jacek Ozdoba i europoseł Patryk Jaki. Jest też poseł PiS Antoni Macierewicz.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (C), wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski (C-P) i poseł PiS Mariusz Gosek (C-L) podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (C-P), wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski (C), posłowie PiS Mariusz Gosek (2P), Anna Siarkowska (P), Antoni Macierewicz (C-L) i wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba (L) podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz

14:24 Po kilku przemówieniach, Marsz Niepodległości wyruszył z Ronda imienia Romana Dmowskiego - poinformowało na Twitterze stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Przed wyruszeniem pochodu głos zabrała ppłk. Stanisława Kociełowicz ps. "Iskierka". "Cieszmy się, że mamy wolną i niepodległą Polskę. Kochajmy ją. Kochajmy naszą ojczyznę i również siebie kochajmy" - apelowała kombatantka.

14:14 Na rondzie Dmowskiego w Warszawie oficjalnie rozpoczął się w piątek Marsz Niepodległości. Nad rondem unosi się dym z rac, powiewają biało-czerwone flagi. Pochód z ronda ma wyruszyć o godz. 14.30.

Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego manifestacja ma dotrzeć po dwóch godzinach na błonia Stadionu Narodowego. Tam od godz. 17 zaplanowane są koncerty po Marszu Niepodległości. Zakończenie przewidziane jest na godz. 19.

13:57 Szef Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz zadeklarował, że uczestnicy chcą, by marsz był spokojny. Zaapelował o pokojowy przebieg manifestacji.

Powoli zapełniają się Aleje Jerozolimskie. Sformułowało się już czoło pochodu. Na przodzie stoi autokar z wielkim transparentem i napisem "Po stronie Polski". Jak przekazał reporter PAP, uczestnicy marszu w ciszy i skupieniu odmówili różaniec. Prowadził go kapelan środowisk kibicowskich ks. Jarosław Wąsowicz.

"Modląc się o wielką Polskę, odnoszącą się także do wiary katolickiej chcemy, aby ten marsz był spokojny. Modlimy się o to, abyśmy potrafili się zachować jak polscy patrioci, byśmy pracowali dla dobra naszej ojczyzny, a kiedy przyjedzie taka potrzeba, abyśmy także o nią walczyli" – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Szef Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz. On także w ręku trzymał różaniec.

13:38 W okolicach Dworca Śródmieście na Alejach Jerozolimskich formuje się Marsz Niepodległości. Wielu uczestników gromadzi się też na pozostałych ulicach dochodzących do ronda Dmowskiego. Marsz Niepodległości ma ruszyć po godz. 14.

Wokół Ronda Dmowskiego w centrum stolicy gromadzą się uczestnicy Marszu Niepodległości. Mają ze sobą banery i transparenty z hasłami - "Brońcie krzyża", "Polska poddana Chrystusowi" - i z nazwami organizacji, np. "Kluby Gazety Polskiej". Wymarsz planowany jest po godz. 14.

"Wielu uczestników trzyma w rękach sztandary w barwach narodowych. Nad głowami zgromadzonych powiewają także proporce z symbolami Młodzieży Wszechpolskiej oraz innych organizacji narodowych. Nie brakuje też czerwonych sztandarów z białym orłem. Niektórzy z uczestników mają białoczerwone opaski na ramionach, inni poprzypinali do kurtek kotyliony" - przekazał reporter Polskiej Agencji Prasowej.

13:19 Uczestnicy Marszu Niepodległości, który przejdzie w piątek ulicami stolicy, gromadzą się wokół ronda Dmowskiego. Wielu z nich trzyma w rękach sztandary w barwach narodowych. Wzdłuż trasy przemarszu są duże siły policji.

Uczestnicy Marszu Niepodległości. Fot. PAP/Rafał Guz

13:13 Prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz Senatu - Tomasz Grodzki, a także premier Mateusz Morawiecki złożyli w piątek - w dniu Narodowego Święta Niepodległości - wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Chwilę później wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożył prezydent Gitanas Nauseda.

12:55 W uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza udział bierze również para prezydencka Litwy: prezydent Gitanas Nauseda z małżonką. "Litwa i Polska są nierozłącznymi partnerami strategicznymi; razem jesteśmy silniejsi; historia nauczyła nas, że nie można akceptować agresji" - mówił prezydent Litwy podczas wystąpienia. 

12:52 W 2014 nikt nie przyszedł Ukrainie ze zdecydowaną pomocą. Obecnie Ukraina, dzięki wsparciu, jest w stanie się bronić. Trzeba dalej wspierać Ukrainę - mówił podczas obchodów Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda.

12:46 Dziękuję Polakom wspierającym ukraińskich sąsiadów; pokazaliście wielką klasę. To są działania w obronie niepodległości Polski. Chciałem przeprosić broniących polskiej granicy, że musieliście znosić obelgi mówił podczas obchodów Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda. 

12:43 Najlepsze życzenia z okazji Święta Niepodległości, Polsko! - tymi słowami ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne złożył w piątek Polakom życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Krótkie nagranie z życzeniami z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski ambasador zamieścił w piątek mediach społecznościowych. Film został nagrany w muzeum Józefa Piłsudskiego pod Warszawą. Dyplomata w imieniu narodu izraelskiego przekazał Polakom gratulacje z okazji święta.

12:39 Rzeczywistość ostatnich lat uświadomiła nam, co znaczy mieć lub nie mieć niepodległości. Musimy bronić Rzeczypospolitej. Hybrydowa akacja jest kierowana przeciwko Polsce, Litwie i UE - mówił podczas obchodów Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda. 

12:30 Na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyła się Uroczysta Odprawa Wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

12:28 Trwają państwowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. Tak wyglądała uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

12:26 Wyszukiwarka Google z okazji Narodowego Święta Niepodległości zmieniła logo na stronie głównej na biało-czerwoną flagę powiewającą na tle krajobrazu Przemyśla. To hołd dla miasta za to, co robimy dla naszych ukraińskich sąsiadów - podkreślił prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Okolicznościowa zmiana loga wyszukiwarki na stronie głównej to Google doodle. "Dzisiaj obchodzimy Święto Niepodległości. Jak co roku przygotowaliśmy doodle z polską flagą" - pisze Google Polska na Twitterze.

12:25 W piątek w południe w Narodowe Święto Niepodległości Polacy odśpiewali hymn Polski. Mazurek Dąbrowskiego zabrzmiał m.in. na pl. Zamkowym w Warszawie, na Rynku Głównym w Krakowie, ale także w Nowym Jorku, Kairze i Rzymie.

Akcję "Niepodległa do Hymnu" zapoczątkowało Biuro Programu "Niepodległa" w 2018 r.

We wspólne śpiewanie hymnu włączyły się szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nieformalne stowarzyszenia.

Hymn śpiewano w ponad 900 miejscach w Polsce i na świecie m.in. na pl. Zamkowym w Warszawie, na Rynku Głównym w Krakowie, w klasztorze na Jasnej Górze, w Toruniu, ale także w Nowym Jorku, Kairze, Kopenhadze, Rzymie, Bolonii, Toronto, Chicago, Paryżu, a nawet w miejscowości Czerkasy w Ukrainie.

12:02 W piątek w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w których bierze udział prezydent Andrzej Duda, a także przebywający z wizytą w Polsce prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

W uroczystościach biorą również udział marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, premier Mateusz, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Uroczystość rozpoczęła się od uroczystej odprawy wart. Zaplanowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy oraz Gitanasa Nausedy, który - wraz z małżonką Dianą Nausediene - przebywa z wizytą w Polsce. Przywódcy Polski i Litwy złożą również wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wieniec na płycie grobu złoży też m.in. premier Morawiecki.

11:59 Bieg Niepodległości na trasie. Oznacza to wyłączenie ruchu na al. Jana Pawła II od Ronda Radosława do skrzyżowania al. Niepodległości z ul. Rakowiecką. Jesteśmy na miejscu, dbając o bezpieczeństwo - poinformowała przed południem Komenda Stołeczna Policji.

11:55 Kolejne zamknięte ulice w centrum miasta. Nie można już przejechać al. Jerozolimskimi między rondem Waszyngtona a ul. Emilii Plater. Wyłączone z ruchu jest Krakowskim Przedmieście. Podobnie wygląda sytuacja na ul. Królewskiej na odcinku od ul. Marszałkowskiej do Krakowskiego Przedmieścia.

"Al. Jerozolimskie zostają zamknięte dla ruchu między rondem Waszyngtona a ul. Emilii Plater. Ponadto zamknięte są ulice: al. Jana Pawła II na odc.: rondo Zgrupowania AK "Radosław" – Rakowiecka, oraz ciągi poprzeczne (z wyłączeniem ronda Czterdziestolatka), ciąg Okopowa – Słomińskiego na odc.: od Powązkowskiej do Pamiętajcie o Ogrodach (wraz z rondem Zgrupowania AK, "Radosław"), Królewska na odc.: od Marszałkowskiej do Krakowskiego Przedmieścia, Wybrzeże Szczecińskie od ul. Zwycięzców do ul. Sokolej oraz pl. Piłsudskiego, Wierzbowa, Moliera i Focha" - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

11:52 Dzięki niepodległości możemy być sobą, cieszyć się wolnością, planować przyszłość na własnych zasadach; Polska, nawet jeśli ma wady, to jest największą wartością, dla której warto żyć i pracować - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zamieścił w mediach społecznościowych krótkie nagranie z okazji Święta Niepodległości. "11 listopada jest świętem podniosłym, ale chyba czas najwyższy, żeby stał się też świętem radosnym, bo przecież dzięki niepodległości możemy być sobą, cieszyć się wolnością, planować przyszłość na własnych zasadach, po prostu być gospodarzami we własnym domu" - powiedział w nagraniu premier.

11:45 Dzisiaj Dzień Niepodległości, który chcemy obchodzić razem dlatego, że patriotyzm nie może dzielić. To nie dzień, który ma dzielić, tylko łączyć - powiedział w Narodowe Święto Niepodległości prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przed pomnikiem marsz. Piłsudskiego przed Belwederem.

"Dzisiaj, w Święto Niepodległości spotykamy się w czasach niezwykłych, bardzo trudnych. Wychodzimy z pandemii, za naszą granicą trwa wojna, Ukraińcy oddają życie za wartości, które są dla nas najważniejsze. Sytuacja gospodarcza jest niepewna" - powiedział Trzaskowski dodając, że właśnie w takich warunkach potrzebna jest Polsce bardzo silna demokracja. "Właśnie kiedy stajemy w obliczu wojny, w momencie kiedy stajemy w obliczu niepewności, braku stabilności, dzisiaj Polska powinna być jak najmocniejsza demokracją i o tym dzisiaj powinniśmy pamiętać" - podkreślił.

11:36 Niepodległość to możliwość budowania suwerennego państwa, ale to także świadomość nas wszystkich, że jesteśmy wolnymi ludźmi w wolnym kraju – powiedział w piątek w Gdańsku prezes IPN Karol Nawrocki.

11:31 W imieniu ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego złożyliśmy kwiaty na grobach osób zasłużonych dla naszej Ojczyzny. Upamiętniliśmy ludzi szczególnie ważnych dla służb specjalnych - poinformował minister w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

11:28 Podczas mszy w 104. rocznicę odzyskania niepodlegości w łódzkiej archikaterze metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś nawiązał do odnalezienia przez Mojżesza ziemi obiecanej. Ciągle wchodzimy do ziemi naszej niepodległości, do ziemi, która jest naszą ojczyzną. Wybierajmy życie! - podkreślił arcybiskup.

11:05 Pierwsi biegacze wyruszyli już na trasę Biegu Niepodległości. Uczestnicy biegną al. Jana Pawła II. Zamknięta dla ruchu została ul. Nowy Świat, na odcinku między ul. Świętokrzyską a pl. Trzech Krzyży. Utrzymany jest przejazd dla autobusów i tramwajów przez rondo de Gaulle’a.

"Zamknięta dla ruchu została ul. Nowy Świat, na odcinku między ul. Świętokrzyską a pl. Trzech Krzyży dla linii 111, 116, 128, 171, 175, 180, 222, 503. Jednocześnie utrzymany jest przejazd dla autobusów i tramwajów przez rondo de Gaulle’a" - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

11:01 Polacy wspierają Ukrainę jak prawdziwi przyjaciele, sojusznicy i rodzina , jesteśmy za to bardzo wdzięczni – napisała na Twitterze Ołena Zełenska, składając życzenia z okazji Święta Niepodległości Polski.

„Dziękujemy za waszą niesamowitą pomoc i gościnność. Życzenia z okazji Święta Niepodległości, Polsko! Możecie liczyć na naszą pomocną dłoń, kiedy będziecie jej potrzebować” – napisała pierwsza dama Ukrainy.

10:42 W warunkach odzyskanej niepodległości nie wystarczy sprzeciw; potrzebna jest postawa solidarnej odpowiedzialności za los ojczyzny - powiedział w piątek biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz podczas mszy św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej.

Mszy św. w intencji ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Liturgię koncelebruje m.in. biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz oraz ordynariusz sosnowiecki bp. Grzegorz Kaszak.

Msza święta sprawowana w intencji Ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Fot. PAP/Andrzej Lange

10:38 Premier Mateusz Morawiecki, wicepremierowie Piotr Gliński i Mariusz Błaszczak oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński złożyli w piątek po godz. 10.30 wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego koło Belwederu w Warszawie.

10:29 Rozpoczęły się pierwsze planowe wyłączenia ulic. Zamknięta dla ruchu jest al. Jana Pawła II na odcinku od ronda Radosława do al. Solidarności.

W związku z biegiem Niepodległości zamknięta została al. Jana Pawła II. Tramwaje linii 15, 17, 20, 23, 26, 33, 35 i 72 kierowane są ja trasy objazdowe. To samo dotyczy autobusów linii 106, 107, 111, 116, 128, 151, 157, 160, 167, 174, 175, 178, 180, 190, 200, 222, 409, 500, 503.

W centrum rozstawiono już betonowe zapory na ulicy Marszałkowskiej. Policja informuje o rozpoczęciu wyłączenia ruchu w tym rejonie od godz. 12.

10:28 W piątek od wczesnych godzin porannych rozstawiane były specjalne zapory betonowe. Wszelkie środki techniczne, które będziemy wykorzystywać na ulicach Warszawy, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa – poinformowała KSP na Twitterze.

"Od wczesnych godzin porannych rozstawiane były specjalne zapory betonowe. Wszelkie środki techniczne, które będziemy wykorzystywać na ulicach Warszawy, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Obecnie ruch jest ograniczony, ale odbywa się na wszystkich najważniejszych ulicach" – poinformowała w piątek na Twitterze Komenda Stołeczna Policji.

10:20 Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było przejawem sprawiedliwości dziejowej - napisał w liście do premiera Mateusza Morawieckiego i Polaków premier Węgier Viktor Orban z okazji Święta Niepodległości.

„11 listopada to dzień szczególny, bo oznacza realizację marzeń o wolnym i suwerennym państwie. W tym dniu my, Węgrzy, oddajemy hołd ofiarnej walce polskich patriotów, którzy walczyli o niepodległość” – napisał Orban w wiadomości, o której poinformował media rzecznik premiera Bertalan Havasi.

10:13 W 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej w piątek rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. W mszy św. uczestniczy też prezydent Litwy Gitanas Nauseda wraz z małżonką.

Prezydent Andrzej Duda (8L), pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (7L), prezydent Litwy Gitanas Nauseda (6L), pierwsza dama Litwy Diana Nausediene (5L), marszałek Sejmu Elżbieta Witek (4L) i wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (3L) podczas mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Fot. PAP/Andrzej Lange

Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz a koncelebruje biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

W liturgii uczestniczą prezydent Andrzej Duda z małżonką oraz przebywająca w Polsce litewska para prezydencka - Gitanas Nauseda i Diana Nausediene, a także m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

10:00 Polacy rozsiani po całym świecie przyczyniali się do lepszej przyszłości społeczności międzynarodowej i Polski - podkreślił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk w przesłaniu do Polonii i Polaków za granicami kraju. Zachęcał też do akcji z okazji Święta Niepodległości - wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

"Pamięć i tożsamość są nieodzowne w teraźniejszości i przyszłości narodu. Tylko dzięki nim można budować nowoczesny patriotyzm, działać na rzecz rozwoju państwowego, narodowego, społecznego" - zaznaczył wiceminister, który zajmuje się w MSZ sprawami Polonii i Polaków za granicą.

09:50 „My, Ukraińcy i Polacy znamy cenę niepodległości. Dla obu naszych narodów jest ona wartością najwyższą, okupioną stuleciami wiary, poświęcenia i bohaterskiej walki wielu pokoleń” – powiedział premier Denys Szmyhal w życzeniach złożonym Polakom z okazji Święta Niepodległości.

„W imieniu rządu Ukrainy oraz własnym składam wam najserdeczniejsze życzenia z okazji Święta Niepodległości RP” – mówi w języku polskim w nagraniu opublikowanym w piątek premier ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.

09:36 Na znak wdzięczności za okazaną pomoc i wsparcie ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz wraz z ukraińskimi dziećmi i znaną piosenkarką Jamalą złożyli Polakom życzenia z okazji Święta Niepodległości i wspólnie odśpiewali hymn Polski. Nie zapomnimy nigdy pomocnej dłoni - mówi dyplomata w specjalnym nagraniu.

"Drodzy polscy przyjaciele, dziś składamy Wam najszczersze życzenia z okazji Święta Niepodległości. Swoją wolność i niepodległość naród polski zdobył dzięki determinacji, patriotyzmie i odwadze" - mówi w specjalnym nagraniu z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ambasador Ukrainy w RP Wasyl Zwarycz.

"Nie baliście się wtedy bronić swojej niepodległości i nie boicie się dziś pomagać i wspierać nas Ukraińców walczących w obronie swojej wolności i niepodległości" - zaznaczył dyplomata.

09:30 Polacy płacili najwyższą cenę za wolność ojczyzny, dlatego dziś rozumieją i wspierają Ukrainę w jej walce o suwerenność - podkreślił w piątek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski składając Polsce życzenia z okazji Narodowego Świeta Niepodległości.

"Serdeczne życzenia dla Polski z okazji Dnia Niepodległości! Polacy płacili najwyższą cenę za wolność ojczyzny, dlatego dziś rozumieją i wspierają Ukrainę w jej walce o suwerenność. Stany Zjednoczone podzielają te wartości. Niech żyje wolność!" - napisał w piątek Brzezinski na Twitterze.

09:27 Dominikanin, teolog i pisarz ojciec Jacek Salij został w sobotę odznaczony przez prezydenta Orderem Orła Białego. Andrzej Duda, podczas uroczystości w Belwederze, wyróżnił też Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski satyryka Jana Pietrzaka oraz ks. Jana Sikorskiego.

09:00 Ukraińcy zawsze będą pamiętali pomoc Polaków, jesteście naszymi sojusznikami, wasz kraj – to nasza siostra – mówi Wołodymyr Zełenski po polsku w nagraniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

„Kochana Polsko, twoja odzyskana niepodległość ma dzisiaj 104 lata i moje 104 słowa dla ciebie” – mówi Zełenski w nagraniu opublikowanym w języku polskim w piątek rano.

08:45 Marszałek Senatu Tomasz Grodzki i Sejmu Elżbieta Witek złożyli 11 listopada rano wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości: Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. Pomniki znajdują się przy Trakcie Królewskim w Warszawie.

08:40 Prezydent Andrzej Duda w piątek w dniu Narodowego Święta Niepodległości złożył wieńce pod znajdującymi się przy trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości.

Prezydent składa wieńce pod pomnikami: Wincenta Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

07:33 Nie możemy udawać, że wojny na Ukrainie nie ma. Musieliśmy ją uwzględniać w kontekście naszych przygotowań do zabezpieczania obchodów Narodowego Święta Niepodległości - podkreślił rzecznik komendanta stołecznego policji nadkom. Sylwester Marczak.

Rzecznik KSP w rozmowie z PAP był pytany, na ile agresja Rosji na Ukrainę wpływa na bezpieczeństwo obchodów Narodowego Święta Niepodległości. "Nie możemy udawać, że wojny nie ma. Musimy ją uwzględniać w kontekście naszych przygotowań i zachowań. Szykując się do zabezpieczeń, uwzględniamy wiele wariantów. Tym najtrudniejszym poświęcamy najwięcej czasu " - zaznaczył policjant.

06:55 W ramach zapoczątkowanej przez Biuro Programu "Niepodległa" w 2018 r. akcji "Niepodległa do Hymnu", Polacy 11 listopada w samo południe śpiewają hymn. W tym roku Mazurek Dąbrowskiego zabrzmi m.in. na pl. Zamkowym w Warszawie, Rynku Głównym w Krakowie; w Nowym Jorku, Kairze i Rzymie.

"11 listopada w samo południe każdy Polak i przyjaciel Polski może zatrzymać się na chwilę, przyłączyć do organizowanych w okolicy uroczystości lub zorganizować wspólnie z bliskimi śpiewanie naszego hymnu. Możemy w ten sposób upamiętnić trud naszych przodków, którzy ponad wiek temu połączyli siły by odbudować Niepodległą" – powiedział Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

06:52 Polska po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. w dużej mierze sprostała wyzwaniom, bo samo to, że przetrwała przez następne ponad 20 lat w ówczesnych niesprzyjających okolicznościach było sukcesem - uważa brytyjski historyk Roger Moorhouse.

"Myślę, że w dużym stopniu II Rzeczpospolita sprostała wyzwaniom, wobec których stanęła po 1918 roku dość dobrze - w tym sensie, że przetrwała, a nawet rozkwitła, we wrogim otoczeniu" - ocenił Moorhouse.

06:40 Setki wydarzeń w całym kraju, w tym m.in. akcję wspólnego śpiewania hymnu, Festiwal na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, koncerty, pokazy zabytkowych pojazdów, pikniki rodzinne - zaplanowano na przypadającą w piątek 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W obchody zaangażowane są zarówno duże instytucje kultury, jak i małe samorządowe instytucje i organizacje pozarządowe. W kalendarium na stronie Biura Programu "Niepodległa" już teraz można znaleźć ponad tysiąc wydarzeń, z czego ponad 900 to lokalizacje, w których śpiewany będzie hymn.

Największym projektem włączającym Polaków we wspólne świętowanie jest organizowana 11 listopada o godz. 12 akcja "Niepodległa do Hymnu".

"11 listopada w samo południe każdy Polak i przyjaciel Polski może zatrzymać się na chwilę, przyłączyć do organizowanych w okolicy uroczystości lub zorganizować wspólnie z bliskimi śpiewanie naszego hymnu. Możemy w ten sposób upamiętnić trud naszych przodków, którzy ponad wiek temu połączyli siły by odbudować Niepodległą" – powiedział Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa". "Hymn będziemy śpiewać między innymi w klasztorze na Jasnej Górze, w Toruniu, przed Zamkiem Królewskim w Warszawie czy pod Bazyliką Mariacką w Krakowie – gdzie również hejnaliści włączą się do akcji" – dodał dyrektor Kirejczyk.

06:33 Polacy zrzeszeni w organizacjach polonijnych w Rosji spotkali się na przyjęciu w ambasadzie RP w Moskwie z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Potrzeba, aby być razem, blisko, jest dziś ważna dla rosyjskiej Polonii - powiedział PAP ambasador Krzysztof Krajewski.

"Każde spotkanie, szczególnie w tych okolicznościach, w jakich się dzisiaj znajdujemy, jest bardzo istotne" - powiedział ambasador. "Organizacje mają w tej chwili ograniczone możliwości działania ze względu na sytuację w naszym środowisku geopolitycznym, ale wykonują ogromną pracę dla umacniania i wzmacniania tradycji, kontaktów międzyludzkich, działań, które świadczą o pielęgnowaniu polskości" - ocenił szef polskiej placówki.

06:29 Pod hasłem "Silny Naród Wielka Polska" ulicami stolicy w piątek przejdzie Marsz Niepodległości. Należy spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym i zmian w komunikacji. Na mieście stoją już zapory, usunięto też miejskie rowery i hulajnogi.

Jak informują organizatorzy, Marsz Niepodległości wyruszy 11 listopada ok. 14.30 z Ronda Dmowskiego. Uczestnicy pójdą Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego, następnie skręcą na Wał Miedzeszyński, a kilkaset metrów dalej wejdą na Błonia Stadionu Narodowego. Tam przewidziane są jeszcze imprezy towarzyszące.

05:37 Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada, to jeden z dni w kalendarzu, które łączą wszystkich Polaków, ocenił sekretarz stanu w MSZ Piotr Wawrzyk. Wskazał na zasługi Polonii m.in. dla zachowania polskości i upamiętniania ważnych rocznic narodowych.

104 lata temu, 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

Na przełomie października i listopada 1918 r. wobec rozpadu monarchii austro-węgierskiej i zapowiedzi bliskiej klęski Niemiec Polacy coraz wyraźniej odczuwali, że odbudowa niepodległego państwa polskiego jest bliska.

Sytuacja międzynarodowa była dla Polski wyjątkowo korzystna. Cztery lata wcześniej w chwili wybuchu I wojny światowej Polacy mogli jedynie pomarzyć o tym, że w momencie jej zakończenia wszystkie trzy państwa zaborcze będą właściwie bezsilne.