O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wirusolog: badania wskazują, że long-Covid istnieje. Wyniki niepokoją

Niepodważalne badania wskazują, że long-Covid istnieje i daje się nam we znaki – zaznaczyła w rozmowie z PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Dodała, że nawet do dwóch lat od zakażenia u dzieci może utrzymywać się ryzyko zapalenia mózgu, a u dorosłych ryzyko zaburzeń nastroju.

Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański

Ekspertka z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie podkreśliła, że wielu antyszczepionkowców lekceważy i podważa istnienie tzw. long-Covid twierdząc, że nie są to następstwa choroby, tylko urojone objawy będące efektem nocebo. Według wirusolog, są niepodważalne badania, które wskazują, że "long-Covid istnieje i daje się nam we znaki".

Więcej

Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. PAP/Tomasz Gzell

Szczepienie przeciw COVID-19 dzieci od 6 miesięcy do 4 lat. Wiadomo, ile dawek, jakim preparatem i kiedy rusza rejestracja

"Co więcej, to następstwo Covid-19 obciąża nie tylko system opieki zdrowotnej, ma wymiar także ekonomiczny. Na przykład w Stanach Zjednoczonych long-Covid dotknął aż 23 mln obywateli. Według szacunków, może to kosztować amerykańską gospodarkę 3,7 biliona dolarów, mniej więcej tyle, ile kosztowała Wielka Recesja" – zwróciła uwagę prof. Szuster-Ciesielska.

Odnosząc się do badań naukowych poświęconych long-Covid przywołała niedawno opublikowaną pracę angielskich naukowców w eClinical Medicine, będącą częścią The Lancet Discovery Science, która stanowi systematyczny przegląd 194 badań z całego świata na temat długotrwałych objawów Covid-19. "W sumie obserwowanych było ponad 735 tys. osób. Wyniki są dosyć niepokojące, bo blisko połowa - 45 proc. osób doświadcza szeregu długoterminowych objawów po około 4 miesiącach" – wyjaśniła wirusolog.

Długotrwałe skutki zakażenia Covid-19

Najczęstszymi objawami było zmęczenie, duszność, ból mięśni, zaburzenia snu, utrata czucia i zapachu. Pacjenci po hospitalizacji zgłaszali ponadto upośledzenie zwykłej aktywności. Stwierdzano również trwałe zmiany w strukturze i funkcji płuc.

Profesor poinformowała również, że z innego, amerykańskiego dużego badania obejmującego 154 tys. zakażonych osób i 5,8 mln niezainfekowanych wynika, że osoby po upływie roku od zakażenia SARS-CoV-2 były narażone na znacznie większe ryzyko wystąpienia dolegliwości neuropsychiatrycznych, w tym mgły mózgowej i depresji.

Ekspertka odniosła się także do badania z Oxfordu, w którym przez pół roku po zakażeniu COVID-19 obserwowano 1,3 mln osób. "Dość znaczące różnice stwierdzono między dziećmi i dorosłymi. Nawet do dwóch lat od zakażenia u dzieci może utrzymywać się ryzyko zapalenia mózgu, deficytów poznawczych, krwotoku śródczaszkowego i zapalenia nerwów obwodowych, a z kolei u dorosłych - ryzyko zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych, udaru niedokrwiennego" – wyjaśniła prof. Szuster-Ciesielska.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

mmi/

Zobacz także

  • PAP/Marcin Bielecki
    Specjalnie dla PAP

    Wirusolog: zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 przerosło oczekiwania wszystkich

  • Maseczki w aptekach, przychodniach i szpitalach nadal są obowiązkowe. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Wirusolog o przedłużeniu restrykcji covidowych: bardzo dobra decyzja

  • Fot. Pixabay (grafika ilustracyjna)

    Pierwsze dwa przypadki krakena w Polsce. Wirusolog: zakażeń może być znacznie więcej

  • Fot. Pixabay

    Coraz bliżej do stworzenia donosowej szczepionki przeciwko COVID-19. Ma opierać się na "osłabionym wirusie"

Serwisy ogólnodostępne PAP