15. urodziny telewizji Biełsat. Romaszewska-Guzy: to jedna z największych w Europie inicjatyw medialnych skierowanych na Wschód [WIDEO]

2022-12-11 00:26 aktualizacja: 2022-12-11, 13:03
Agnieszka Romaszewska-Guzy.
Agnieszka Romaszewska-Guzy.
To jest jedna z największych w Europie inicjatyw medialnych skierowanych na Wschód - na Białoruś, na Rosję, Ukrainę. (...) Dziś nabieramy siłę by walczyć o sprawę nas wszystkich - powiedziała Agnieszka Romaszewska-Guzy w rozmowie z PAP.PL podczas gali z okazji 15-lecia telewizji Biełsat.

10 grudnia w Arkadach Kubickiego w Warszawie odbyła się gala z okazji 15.urodzin telewizji Biełsat. Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor stacji, powiedziała w rozmowie z PAP.PL, że na początku Biełsat był inicjatywą oddolną, budowaną przez niewielki zespól dziennikarzy. Dziś jest natomiast "jedną z największych w Europie inicjatyw medialnych, skierowanych na Wschód". 

"Nadal musimy mieć siłę, by walczyć o naszą sprawę - a jest to sprawa nas wszystkich ,białoruska, ukraińska oraz do pewnego stopnia w tej chwili  także polska" - dodała. 

Młody zespół

Wicedyrektor telewizji Biełsat Aleksy Dzikawicki wskazał natomiast, że jednym z największych sukcesów stacji jest wykształcenie młodego zespołu dziennikarzy.

"Udało nam się wykształcić masę profesjonalistów przez ten czas. Na Białorusi nie ma żadnej telewizji niezależnej. (...) Jeżeli młody dziennikarz chce pracować w telewizji po studiach, to albo nie może pracować, albo uprawia propagandę. U nas taki człowiek może po prostu stać się prawdziwym profesjonalistą i wykonywać swoją pracę bez cenzury" - zaznaczył Dzikawicki.

Niezależne źródło informacji

Aleś Zarembiuk, szef Fundacji Dom Białoruski w Warszawie, który był obecny na gali, na pytanie o to, jakie znaczenie ma telewizja Biełsat dla samych Białorusinów, powiedział, że stanowi ona jedyne niezależne źródło informacji z Białorusi.

To jedyna białoruskojęzyczna telewizja. (...) Daje szerszą perspektywę na to, co dzieje się w kraju, ale także na całym świecie - powiedział Zarembiuk.


TV Biełsat rozpoczęła nadawanie 10 grudnia 2007 roku. Zbudowana jest na bazie struktury TVP, a warszawską siedzibę publicznej telewizji wykorzystuje, jako swoją centralę. Materiały przygotowywane są na Białorusi, w Polsce - w Warszawie i Białymstoku, na Litwie - w Wilnie. Odbierana jest przez satelitę i internet. Nie ogranicza się do informowania o samej Białorusi.

Od początku istnienia stacji produkcje Biełsatu uczestniczą w prestiżowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, festiwalach filmowych i przeglądach produkcji telewizyjnej, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.  Inicjatorką i pomysłodawczynią powstania stacji jest Agnieszka-Romaszewska-Guzy. (PAP)

autor: Anna Nartowska 

an/