Szef MEiN: chrześcijaństwo na świecie jest dzisiaj jeszcze bardziej prześladowane, niż przed wiekami

2022-12-15 20:55 aktualizacja: 2022-12-16, 08:30
Minister Czarnek podkreślił, że na UKSW studiują studenci z krajów, w których wolność religijna jest "bardzo mocno tłamszona". fot. PAP
Minister Czarnek podkreślił, że na UKSW studiują studenci z krajów, w których wolność religijna jest "bardzo mocno tłamszona". fot. PAP
Chrześcijaństwo na świecie jest dzisiaj jeszcze bardziej prześladowane, niż przed wiekami - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek po spotkaniu ze studentami z krajów afrykańskich studiujących na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ramach Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW w Warszawie.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czwartek spotkał się ze studentami Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW w Warszawie.

"Mieliśmy spotkanie adwentowo-wigilijne" - powiedział w rozmowie z PAP minister Czarnek i zaznaczył, że na uczelni studiuje trzydziestu studentów z ośmiu krajów afrykańskich, m.in. z Nigerii, Kamerunu czy Etiopii.

"Rozmawialiśmy o ich problemach oraz uwagach co do tego, w jaki sposób tutaj studiują" - mówił minister. Wskazał, że w rozmowie ze studentami poruszane były również tematy dotyczące korzyści, jakie odnoszą studiując w Polsce.

Minister Czarnek podkreślił, że na UKSW studiują studenci z krajów, w których wolność religijna jest "bardzo mocno tłamszona". Zaznaczył, że niezwykle ważne jest, że absolwenci uczelni, po ukończeniu nauki, wracają do swoich krajów gdzie posługują a także "świadczą o nas".

UKSW udało się do tej pory wypromować ośmiu księży, którzy zdobyli w Polsce doktoraty i wrócili do swoich krajów, by tam przekazywać dalej zdobytą wiedzę.

Minister pytany o wnioski, jakie wyciągnął z rozmowy ze studentami z krajów afrykańskich podkreślił, że dotyczącą one głównie prześladowań chrześcijan.

"Po pierwsze, dzisiaj chrześcijaństwo jest jeszcze bardziej prześladowane na świecie, niż przed wiekami. Po drugie, nie ma możliwości walki z prześladowaniem chrześcijan bez kontaktu z ludźmi, którzy rzeczywiście tego prześladowania fizycznego doświadczają tam, na miejscu" - mówił Czarnek.

Wskazał również, że "nie ma wolności bez wolności religijnej", dlatego - jak dodał - ta misja musi być kontynuowana na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Czarnek zauważył, że kontakty z ludźmi, którzy doświadczają przemocy antyreligijnej i gwałtu na wolność religijną tam, na miejscu, uświadamiają nam, do czego może dojść również w tej części Europy, jeśli nie powstrzymamy ataku na chrześcijan w Europie.

Uniwersyteckie Centrum Badan Wolności Religijnej UKSW w Warszawie zostało powołane z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki w 2021 roku, jako ośrodek prowadzący interdyscyplinarne badania naukowe i monitorujący przestrzeganie wolności religijnej w państwach, w których ten problem jest najbardziej widoczny.

Do jego zadań należy też rozpoznanie potrzeb i formułowanie postulatów z zakresu pomocy humanitarnej i chrystianofobii, a także upowszechnianie wiedzy na temat organizacji państwowych, międzynarodowych, społecznych, charytatywnych i kościelnych działających w tej dziedzinie.

Dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Badania Wolności Religijnej UKSW jest ks. prof. Waldemarem Cisło. (PAP)
gn/