O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

W Polsce potwierdzono dotąd ponad 200 przypadków małpiej ospy

W Polsce potwierdzono dotąd 213 przypadków małpiej ospy – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego.

Oddział zakaźny. Fot. PAP/Leszek Szymański
Oddział zakaźny. Fot. PAP/Leszek Szymański

Dane takie przynosi ostatnie zestawieniem o zachorowaniach na wybrane choroby zakaźne w Polsce od 1 stycznia do 30 listopada 2022 r.

Małpia ospa to choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i w środkowej Afryce, ale przypadki zakażeń wykryto w tym roku w wielu krajach europejskich. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia się na resztę ciała.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informowała w listopadzie, że zacznie używać nowego terminu "mpox" jako nazwy dla małpiej ospy. Zmiana terminologii – jak wyjaśniano – jest wynikiem skarg, że obecna nazwa choroby jest stygmatyzująca.

"Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, następnie pojęcie +małpia ospa+ zostanie wycofane" – podawała WHO w oświadczeniu.

WHO ma mandat do nadawania nowych nazw istniejącym chorobom w ramach Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Organizacja zasadniczo stara się unikać kojarzenia jakiejkolwiek choroby lub wirusa z krajem, regionem, zwierzęciem lub grupą etniczną. (PAP)

Autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl

kgr/

Zobacz także

  • Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

    Co ze stanem zdrowia papieża? Jest komunikat Watykanu

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Archiwum Turczyk

    Fala grypy w Polsce. "Przeszliśmy przez fazę kulminacyjną"

  • Centrum zaburzeń rytmu serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie Fot. PAP/Leszek Szymański

    Powoduje więcej zgonów niż zawały. Eksperci ostrzegają

  • Filiżanka z kawą. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Kawa i herbata mogą zmniejszać zagrożenie zachorowania na nowotwory. Wyniki badań

Serwisy ogólnodostępne PAP