O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zmiany w prawie spadkowym. Ma być szybciej i sprawiedliwiej

Lepsze zabezpieczenie spadkobierców, głównie osób małoletnich i całkowicie ubezwłasnowolnionych oraz ograniczenie poszukiwania przez sądy dalekich krewnych spadkodawcy - to jedne z głównych celów projektu zmian w Kodeksie cywilnym przyjętego we wtorek przez rząd.

Kodeks prawa cywilnego na sali rozpraw sądu Fot. PAP/Tomasz Gzell
Kodeks prawa cywilnego na sali rozpraw sądu Fot. PAP/Tomasz Gzell

Ponadto - jak poinformowano na stronie KPRM - planowana nowelizacja umożliwiałaby uznawanie za niegodne dziedziczenia osób, które "uporczywie uchylały się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową". Dotyczyć to także mogłoby uporczywego uchylania się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą.

Więcej

Banknoty dwustuzłotowe Fot. PAP/Marcin Bielecki

Ile Polska ma długów? Resort finansów podał kwotę

Projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego w tych sprawach przygotował resort sprawiedliwości. "Nowe przepisy skracają postępowania spadkowe i zwiększają bezpieczeństwo prawne spadkobierców" - podkreśliło we wtorek MS.

Nowelizacja miałaby objąć tzw. trzecią grupę spadkową - dziadków spadkodawcy, a także ich zstępnych, czyli potomków. "Krąg spadkobiorców zostanie w tej grupie zawężony do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz ich zstępnych" - wskazało MS.

Na mocy planowanych zmian w związku z tym wyłączeni od dziedziczenia zostaliby dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsze pokolenia. "Dostosuje to prawo spadkowe do istniejących wzorców relacji rodzinnych w tej grupie spadkobierców. Skróci to także czas trwania postępowań i ograniczy potrzebę poszukiwania z urzędu przez sąd i wzywania na rozprawę dalszych krewnych spadkodawcy" - wskazano w komunikacie KPRM.

Więcej

Policja szuka mężczyzny, któremu pomyłkowo wypłacono 286 pensji Fot. SAWASSAKORN MUTTAPRAPRUT/Alamy Stock/PAP

Dostał 286 wypłat i zniknął. Chilijska policja szuka go już pół roku

"Nie będzie już potrzeby długotrwałego poszukiwania dalekich krewnych osoby zmarłej, którzy często nawet nie zdawali sobie sprawy z jej śmierci. Efektem nowych przepisów będą więc znacznie szybsze postępowania spadkowe" - przekonuje zaś resort sprawiedliwości.

Przepisy przewidują, że spadkobiorca na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku ma sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Na mocy planowanych zmian termin ten byłby zawieszony w sytuacji, w której złożenie takiego oświadczenia będzie wymagać zezwolenia sądu opiekuńczego. "Pomoże to osobom małoletnim oraz ubezwłasnowolnionym. Należny im spadek nie będzie im przepadał z powodu niedopilnowania formalności. Wymagane oświadczenie mogą złożyć w ich imieniu opiekunowie" - przekonuje MS.

Planowane przepisy generalnie miałyby wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczęłyby obowiązywać po 12 miesiącach od ogłoszenia. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mar/
 

Zobacz także

  • Japończycy pływają pod drzewami kwitnącej wiśni w parku Chidorigafuchi w Tokio Fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

    Populacja Japończyków nieprzerwanie maleje. Rekordowy spadek liczby obywateli

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Nowy tydzień ze spadkami na giełdach Europy, Azji i USA

  • Drewno w składzie Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Kryzys w Lasach Państwowych. Sytuacja bez precedensu w historii

  • Siedziba PKP Cargo S.A. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    PKP Cargo: zahamowaliśmy trend spadkowy, chcemy odzyskiwać udział w rynku

Serwisy ogólnodostępne PAP