"Kościół Katolicki poniósł dziś wielką stratę". Prezydent i premier żegnają Benedykta XVI

2022-12-31 11:58 aktualizacja: 2022-12-31, 21:45
Fot. PAP/EPA/HARALD TITTEL
Fot. PAP/EPA/HARALD TITTEL
"Świat utracił dziś jednego z najwybitniejszych teologów XX i XXI wieku, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II. Jego życie, dzieła i posługa duszpasterska to drogowskaz wśród wielu krętych i zwodniczych dróg współczesności" - oświadczył prezydent Andrzej Duda po informacji o śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI. "Kościół Katolicki poniósł dziś wielką stratę, lecz intelektualna spuścizna Benedykta XVI pozostanie w nim żywa na zawsze. Niech spoczywa w pokoju" - napisał premier Mateusz Morawiecki.

"Papież Benedykt XVI odszedł do Domu Ojca. Świat utracił dziś jednego z najwybitniejszych teologów XX i XXI wieku, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II. Jego życie, dzieła i posługa duszpasterska to drogowskaz wśród wielu krętych i zwodniczych dróg współczesności. R.I.P." - napisał prezydent Duda na Twitterze. 

"Do domu Ojca odszedł Papież Benedykt XVI. Wielki myśliciel katolicki, autorytet duchowy i choć skromny człowiek, to jednak człowiek niezwykłego formatu. Autor wybitnych dzieł teologiczno-filozoficznych, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i dziekan Kolegium Kardynalskiego" - napisał szef rządu na Facebooku.

Premier zwrócił uwagę, że blisko współpracował z Janem Pawłem II. "Może dlatego Jego stosunek do naszego kraju był szczególny" - ocenił.

Morawiecki przypomniał, że jako arcybiskup i kardynał Joseph Ratzinger kilkukrotnie odwiedził Polskę, a jako Papież - odbył pielgrzymkę do naszego kraju w 2006 roku, "w czasie której zdobył nasze serca".

"Uczynił wiele gestów wskazujących na głęboką znajomość i szacunek dla Polski i polskiego Kościoła. Na przykład modląc się u grobów wielkich przywódców duchowych naszego narodu - prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, odwiedzając najważniejsze Sanktuaria czy symbolicznie nawiązując do proroczych słów swojego poprzednika, Jana Pawła II na Placu Piłsudskiego. Polacy odwdzięczyli mu się wtedy wspaniałym przyjęciem" - napisał premier.

"Świat poniósł dziś wielką stratę, lecz duchowa i intelektualna spuścizna Benedykta XVI pozostanie dla nas istotna na zawsze. Niech spoczywa w pokoju" - oświadczył premier. (PAP)

Autor: Rafał Białkowski

mmi/