Powstały bajki oswajające strach dzieci przed szpitalem i chorobami

2022-12-31 15:16 aktualizacja: 2023-03-03, 15:28
Wyremontowana część elewacji Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku z motywem głównym stworzonym we współpracy z Up To Date Festival, fot. PAP/ Marcin Onufryjuk
Wyremontowana część elewacji Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku z motywem głównym stworzonym we współpracy z Up To Date Festival, fot. PAP/ Marcin Onufryjuk
Cykl audiobooków z bajkami, które mają oswajać dzieci ze strachem przed pobytem w szpitalu i dawać im wsparcie w chorobie powstał w ramach projektu twórców Up To Date Festival. Bohaterami bajek są zwierzęta z muralu zdobiącego fasadę Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Od maja tego roku kolorowy mural z misiem doktorem i zwierzątkami-pacjentami, m.in. liskiem na wózku inwalidzkim, pszczółką z zasłoniętym okiem czy krokodylem z owiniętą bandażem głową, gipsem na kończynach i z kulą, wita najmłodszych, którzy przyjeżdżają na leczenie do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. To jedyna taka placówka w północno-wschodniej Polsce.

Inicjatorami powstania muralu byli organizatorzy Up To Date Festival, a malowidło - jak podkreślają jego twórcy - ma wywoływać w najmłodszych pacjentach, którym szpital często kojarzy się z trudnymi emocjami, poczucie, że ta przestrzeń jest bardziej przyjazna.

By jeszcze lepiej dotrzeć do małych pacjentów nie tylko obrazem, ale też słowem, ekipa Up To Date Festival postanowiła "ożywić" postacie z muralu i uczynić z nich bohaterów bajek. Projekt "Muralove Bajki Pełne Dobra" powstał we współpracy z Wydawnictwem Papierowy Motyl i Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym.

"Każde dziecko zasługuje na to, by nie czuć strachu przed szpitalem i uzyskać wsparcie w oswojeniu się z chorobami, które mogą dotknąć człowieka niezależnie od wieku. Dzięki audiobookom, które traktują o problemach m.in. chemioterapii czy niepełnosprawności, oprócz czystej rozrywki, dzieci otrzymują także możliwość zapoznania się z trudnymi tematami" - powiedział PAP Jan Roguz z Up To Date Festival.

Bajki napisało siedmiu autorów: Marika Krajniewska, Tomasz Samojlik, Maciej Lasota, Barbara Supeł, Agnieszka Suchowierska, Celina Zubrycka i Malika Tomkiel. "Poszukiwali odpowiedzi na takie pytania jak" czy cierpiąca na raka Świnka może być szczęśliwa i zostać piratką? Kto powiedział, że jeżdżący na wózku Lisek nie będzie superwyścigówką? Czy kroplówka może zabierać w podróż do świata marzeń?" - powiedział Roguz.

Jako pierwszą bajkę w formie audiobooka udostępniono "Świnkę Małgosię i bandę piratów", którą napisała i przeczytała Marika Krajniewska. Świnka na muralu ma na głowie chustkę. W bajce Świnka Małgosia boi się wejść do szpitala na onkologiczne leczenie, ale tam, dzięki nowopoznanej śwince Lusi, przełamuje swój strach...

Kolejne bajki mają być udostępniane w internecie na kanale Up To Date Festival w styczniu.

Projekt zrealizowano dzięki wsparciu lokalnej firmy.(PAP)

Autorki: Sylwia Wieczeryńska, Izabela Próchnicka

mj/