O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szef MSZ komentuje decyzję niemieckiego rządu o wysłaniu na Ukrainę Patriotów

Z radością przyjąłem decyzję niemieckiego rządu o wysłaniu na Ukrainę systemu obrony przeciwrakietowej Patriot; decyzja ta jest zgodna z polską sugestią sformułowaną w listopadzie ubiegłego roku - oświadczył szef MSZ Zbigniew Rau.

Fot. PAP/Mateusz Marek
Fot. PAP/Mateusz Marek

"Z radością przyjąłem decyzję niemieckiego rządu o wysłaniu na Ukrainę systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Decyzja ta jest zgodna z polską sugestią sformułowaną w listopadzie ubiegłego roku. Ukraina broniąca się przed rosyjską agresją potrzebuje naszego wsparcia" - napisał Rau w mediach społecznościowych.

USA i Niemcy przekażą Ukrainie wozy bojowe Bradley i Marder.  Niemcy przekażą też baterię Patriot

W czwartek, po rozmowie telefonicznej prezydenta USA Joe Bidena i kanclerza Niemiec Olafa Scholza, rządy Stanów Zjednoczonych i RFN ogłosiły, że USA przekażą Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy bojowe wozy piechoty Marder i baterię systemu obrony powietrznej Patriot. We wspólnym oświadczeniu nie podano liczby pojazdów; według mediów chodzi o 50 Bradleyów i do 40 Marderów.

20 listopada minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie Polski należącymi do Bundeswehry zestawami Patriot i myśliwcami Eurofighter, które wzmocniłyby ochronę polskiej przestrzeni powietrznej. Propozycja wiązała się z wydarzeniem z 15 listopada, gdy podczas rosyjskiego ostrzału rakietowego Ukrainę na polskie terytorium blisko granicy polsko-ukraińskiej w Przewodowie spadł pocisk, powodując śmierć dwóch osób. Według polskich władz najprawdopodobniej był to wypadek spowodowany upadkiem rakiety ukraińskiej obrony powietrznej.

Więcej

Prezydent Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Prezydent Zełenski: Niemcy wnoszą ważny wkład w zestrzeliwanie rosyjskich rakiet

21 listopada wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak oświadczył na Twitterze, że z satysfakcją przyjął propozycję niemieckiej minister obrony. Zapowiedział, że zaproponuje, by system stacjonował przy granicy z Ukrainą. Dwa dni później poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie zostały przekazane Ukrainie. Następnego dnia niemiecka minister obrony stwierdziła, że proponowane Polsce Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium Sojuszu.

Na początku grudnia Błaszczak przekazał, że strona niemiecka zgodziła się, aby zestawy Patriot Bundeswehry zostały wpięte w polski system dowodzenia.

W grudniu, podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie, USA zapowiedziały przekazanie Ukrainie zestawu Patriot. (PAP)

mmi/

Zobacz także

  • Przylot Polaków, Fot. PAP/Leszek Szymański

    Samoloty z ewakuowanymi ze Strefy Gazy obywatelami Polski wylądowały w Warszawie [NASZE WIDEO]

  • Szef MSZ rozmawiał ministrem spraw zagranicznych Izraela. Fot. MSZ

    Szef MSZ rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Izraela. Omówiono m.in. sytuację polskich rodzin uwięzionych w Gazie

  • Fot. PAP/EPA/MOHAMMED

    Ewakuacja cudzoziemców ze Strefy Gazy. Rau: podejmujemy wszelkie możliwe działania, by polscy obywatele byli bezpieczni

  • Palestyńczycy w obozie w Khan Younis w południowej Gazie Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    Ambasador Izraela: terroryści Hamasu wykorzystują mieszkańców Gazy i innych krajów jako ludzkie tarcze

Serwisy ogólnodostępne PAP